İslam Devletlerinin Çağın Gerisinde Kalmalarının Nedenlerini Tartışıyoruz
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   lorenzovonmatterhorn
   ....dünyanın neresinde olursa olsun.. en cahil kalmış.. adalet ve düzenden yoksun. hak ve eşitlikten söz edilemeyen.. fakirliğin açlığın zirve yaptığı..kadının yok sayılıp, kadına şiddetin meşru olduğu, çocuk yaşta kızların istismarı ve zorla evlendirilmeleri.. teknolojiden bihaber geri kalmış dünya gelişmelerini en son sıradan takip eden ne kadar toplum varsa hepsi toplumun çoğu musluman olan devletler.. Söz konusu diğer dinleri de göz önüne aldığımızda hepsinin bir çok ortak yönü var. Lakin müslüman toplumun bu kadar karanlıkta kalmasının nedenini bir türlü bulamadım. İslam dininde mi bir bozukluk var yoksa o dinin emanet edildiği, benimsendi kabul gördüğü toplumların yanlış yorumlamasından mı kaynaklanıyor bu sorun.
    mehmet_08
    İslam devleti değildir Türkiye dünyadaki 3 laik ülkeden biridir
     handeyakar07
     İşte bu yüzden Türkiye'nin islam devleti yapılma çabalarını engellemeliyiz.
      tivayci
      İslam hukuku bilmek lazım bunu yorumlamak için. İslam özel hukukı yani evlenme miras ticaret gibi konular yahut islam ceza hukuku temerküz etmiştir lakin bu konulardada güne uyarlanmaya açıktır aslında ve bunları bin yıl önceki gibi uygulamak gelişmenin önünde engel. Hepsinin haricinde islam kamu hukuku tamamen kıyasen oluşturulmuştur. Temelinde islam hukukunda devlet idaresi yoktur. Kanunnamei ali osmana yani fatih kanunnamesi mealen der ki devlet idaresi ben ve sonraki padişahların akıl yoluyla geliştirdikleri kanunlarla olacaktır. Sonuç olarak islam devleti dahi modern yöntemlerle yönetilebilir. Ama işe gelen oraları rahat kontrol edebilmektir. Bununda en temek yolu cahil bırakmak ve savaştan kafayı kaldıramamasını sağlamaktır.
       tivayci
       Anayasa madde ikinin gereğini umarım yerine getirebiliriz. Umarım altını boşaltmayı bırakırız. " Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir."
        eski_bi_tanidik
        Otu boku islama bağlama mallığınız ne zaman biter tahmini¿ gelişecek ülke gelişir. Bence sizin gibi bir sorunun çözüm yolunu aramak yerine hep bir genelleme yapanlar, hep suçu başkalarına/ başka şeylere atanlar yüzünden geride kalıyor bu devlet. Neyse değmez sizin gibilere bu laf anlatmaya. Asıl suç islamda değil, islamı sevsin sevmesin islami aşırı yanlış anlayanlarda. Şimdi mal mal savunmaya linçlemeye geçer ters düşüncede olanlar. Uğraşamam değmez. Ek not: islam ile lâiklik, bilim ters şeyler değildir. Siz muhtemelen bunları ters şeyler zannedip bunu ilerlemeye ters olarak görüyorsunuz. Bunu bilmiyorsanız bi kendinize bakın derim
         dioberbat
         İslamdan nefret ediyorum ama sebebi müslümanlığın avrupaya girmemesi
          dioberbat
          Bu arada o çok sevdiğiniz ingiltere norveç izlanda laik değil devletin dini var(hristiyanlık) yani laiklik olmazsa ülkeler kötü mü olur biraz sorgulamak lazım
           dr.rock
           “Allah ne derse o” olduğu için
            ahpte-pateh
            Bilimden uzaklaşmaları. Bu da Kuranda istenmeyen bir şeydir. Sayısız yerde incelemeye yönlendirir Kuran.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.