İntihar Etmenin Günah Olması?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   me_out_bye
   Bilir kişiler günah demiş ama insan bunu gayet normalken yapmıyor. Derin üzüntü veya psikolojik sorunlae veya işsiz sevgisiz kalması sonucu veya ağır travmalarla. Dinde ise akli dengesi yerinde olmayana ibadet farz olmaz. Yani hareketlerini kontrol edemeden yaptığı için bu hareketlerden pek sorumlu tutulmaz. Bu kanunda da böyle deli raporu diye bir şey var. Bu insanlar basitçe hastadır. Diğer örnek ne hasta insanlar var ne acılar çekiyorlar onlar bile yaşamak için uğraşıyor. Sen nasıl bir üzüntü ile intihar edersin? Herkesin üzüntüsü var. E o psikoloji işte ? Kötü evet hayatı ama aklında böyle bir şey yok yaşamaya devam ediyor. Diğer insanın dengesi harap ki bunu yapıyor. Kimisi başaramayan sonra aklı başına gelip bu işten vazgeçiyor ki bu psikolojisinin düzelmesi yanlış yaptığının farkına vardığını gösterir. Kimi kurtarılıyor ama kararı bu tekrar bunu yapmak suretiyle hayatını kaybediyor. Yani sorunu çözülmüş falan değil normal yaşayacak şekilde değil kafası. ? - Diğer mesele, ani karar. Kişi ani kararla bunu yaptı? İslamda bağışlanamayan bir şey yokmuş ? Sonra pişman oldu diyelim? Şimdi adam öldüren bile cezasını çekip bedelini ödeyip sonra gider miş gideceği yere sonsuz ceza fln demiyor ? İntihar ederse (sadece kendisine zarar veriyor ağır bir şey yaşaması sonucu) büyük günahmış (?) Yaptığı eylem gibi aynen ızdırap çekip cehennemde kalırmış? Yaptıgının utancını cezasıni yaşaması için ? Bağışlanmıyor ?? 🤔 20 kişiyi öldürüp pişman olan bağışlanabilir ? İşini yaparken birine zararı dokunan bunun üzüntüsü ile intihar eden kişi sonsuz cezalandırılacak ? "Ankara'da okul arkadaşının şaka amacıyla kızlar tuvaletine ittiği E.K., hakkında 'cinsel taciz' iddiasıyla tutanak tutulunca intihar etti. Arkadaşının fotoğrafını sosyal medyadan paylaşan R.B. de bu nedenle babası ile tartışınca yaşamına son verdi."
    gaziosmanpasacumhurbaskani
    akli dengesinin yerinde olmayanların muaf tutulduğu günah. Ancak akli dengesi yerinde olmayan çoğu kişinin de ölümden korkması, çocuk gibi davranması muhtemeldir. bu sebeple akli dengesi yerinde olmayan biri bilinçli bir şekilde ölmez, genelde öldürülür. buna istinaden intihar etme düşüncesine kapılmak için akıl sağlığının yerinde olması gerekir. aksi halde düşünemeyen bir kişi, ölmeyi nasıl düşünebilir? felsefi yaklaşmak gerek olaya.
     tsukyomi
     Dinlerin insan yapımı olduğuna inanırım ben, savaş için iyi bir sebep, sömürü için iyi bir araç, toplumu uyutup "yola getirmek" için iyi bir ninnidir. Tarihe biraz meraklı olanın bile fark ettiği bir şeydir; Hristiyanlık altın çağını yaşarken Orta Doğu bilimle uğraşıyordu, nispeten daha özgürdü. İslam altın çağına girdiğinde Avrupa Hristiyanlığın etkisinden kurtulup aydınlanmaya, refaha kavuşmaya başladı, Orta Doğu'yu şu an bizzat yaşıyorsunuz. Hiç mükemmel olan inanan değil, dindir demeyin, din insanı o mükemmellik yoluna sokmuyorsa ne diye var o zaman? Başka söze gerek yok. Her günah bağışlanırken bir bunun bir de şirkin bağışlanmaması da tek şeye işaret ediyor; "ne kadar fayda o kadar iyi". İnsanlar yaşadığı sürece yararlıdır. Beden gücünden, beyninden faydalanırsın, sömürürsün. Sonuçta ölüden boyun eğip para-güç akıtmasını bekleyemezsiniz.
      anemik
      dine inanmıyorum o nedenle kuralları beni de çok bağlamıyor
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.