İnsanların Çocuk Yapma Motivasyonu
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   roxannee-
   Eveet evet biliyorum; insanlar doğar evlenir ürer ve ölür. Hayata geliş amacımız neslimizin devamını sağlamak yani çoğalmak. Ancak bunu öyle sorgulamadan düşünmeden yapıyoruz ki. Çoğu insan hayatının tek amacını evlenmek ve çocuk yapmak üzerine kuruyor. Neden denildiğinde de çünkü öyle diyor. Ebeveyn olmak istiyor mu, bunu sorgulamıyor bile. Öyle bir akışta yaşıyoruz ki hayatımızı asla düşünmüyoruz. Ebeveyn olmak istiyor muyuz, ebeveyn olabilir miyiz diye. Hatta evlenmek için bile böyle çoğu zaman sırf herkes evleniyor herkes çocuk sahibi oluyor diye yapıyoruz. Tabii bir diğer önemli etken de yalnız kalmamak. Bu çok eski bir gelenek çocuklarım bana baksın. Yaşlanınca yalnız kalmayayım diye bencil bir bilinçdışılıkla yapıyoruz bu toplumsal öğretileri. Ancak şöyle bir baktığımızda da çoğu şeyin yanlış gittiği bir gerçek. İnsanlar evlenince mutlu olacaklarını sanıyor ama olamıyor, çocuk sahibi olunca mutlu olacaklarını sanıyor yine mutlu olmuyor. Sonrasında da hayatlarını o dört duvar arasına sıkıştırıp ölümü bekliyorlar. Böyle olunca da sağlıklı nesiller yetiştirmek pek mümkün olmuyor. Engin Geçtan'ın "İnsan Olmak" kitabında insanların ebeveynleriyle kuramadıkları sağlıklı ilişkileri çocuklarıyla da kuramadıklarını, hatta çocuklarına ebeveynlerinin adını verip, onlara karşı olan öfkelerini çocuklarından çıkardıklarını söyler. Düşününce bu çok korkunç bir nesil aktarımı. İntikam ve öfke ile doğurduğumuz çocuklarımızı yetiştiriyoruz. Sonrasında da sağlıklı nesillerin yetişmediğinden şikayet ediyoruz. Bu bireysel bir bilinç hali ile de olacak bir şey değil. Bunun için toplumsal inşa gerek yeni bir sosyalizasyon şart. Ancak bu nasıl mümkün bunu ben de bilmiyorum.
    terry
    müslümanlar : allah rızkını verir hristiyanlar : isa babamız yer yatarız yahudiler : etrafımız düşmanla çevrili asker lazım suriyeliler : zengin parasıyla fakir karısıyla çinliler : dünyanın amına koyacağız.
     utumasasiilekayanaddam
     Özet geçer misin?
      yusufusludur
      insanlar kumandayı getirsin diye çocuk yapar ne sanmıştınız
       pazartesi
       🔴 Yüksek seviyede bencillik içerir.= 'Biri beni herkesten çok sevsin.'
        ecemovskiii
        Allah rızkını verir. Tek motivasyonları bu bence.
         piqa
         Valla o çocuk yapma dürtüsü bana hiç gelmedi, aşırı saçma ve gereksiz buluyorum. İnsanın kendine ve hayatına verebileceği en büyük zarar. Hele ki şu an hala çabalayanlar var inanamıyorum, 2050 de maks su bitecek ya su! Ülkenin durumu zaten belli. Allah akıl fikir versin..
          fuind
          Bunun tekil bir cevabı yok. Sosyolojik, fizyolojik, endokrinolojik bir çok temeli var. Öncelikle evet 'vücudun' temel amacı üremektir. Bunu hormonlarla, içgüdülerle sana fark ettirmeden dikte eder. Bu konuda hayvanlardan çok da farklı değiliz :) Ancak hayvanlardan farklı olarak geleceğimizi (isteklerimizi, beklentilerimizi, mevcut şartları, ...) tahmin edip kendimizle muhakeme etme şansımız var. Bence çocuk yapmak bencilliktir. Ortaya çıkacak olan varlık bir kalem ya da bardak değil, düşünebilen ve sorgulayan bir varlık olacak. Ona sormadan onu değiştiremeyeceğin çevresel koşulları olan dünyaya getirmek nereden bakarsan bak bence bencillik :) Ama yapın. En az 3 tane haha
           gulfemkaya
           Evrimsel olarak insanlar soyunun devamını getirmeye çalışıyor. İçgüdüsel olarak türün hayatta kalması da diyebiliriz
            mehmet_08
            insan nüfusu 500 milyona düşürelecek 2100 yılına kadar çünkü dünya bu kadar insanı kaldıramıyor.
             ahpte-pateh
             Bence dünyada kalıcı olmak isteği. Ne alaka diyeceksiniz ama öyle. Savaşın olduğu Ortadoğu'da insanlar çocuk sıçıyor ama barışta yüzen Avrupa'da hükümetler doğurun diye yalvarıyor. Bir insanın dünyada kalıcı olmasının en basit yolu, çocuk yapmaktır. (Bu anlayışla çocuk yapanların yetiştirmek için maddi/manevi bir şey harcadığına inanmadığımdan basit dedim, yoksa değil.) Çünkü sen öldükten sonra bir parçan dünyada var olacak, yani sen süreceksin. Soyun sürecek. Savaşın içinde ölerek yok olacaksın ama çocukların olduğu için soyun devam edecek. Avrupa'da insanlar kalıcı olmak istemiyor mu? İstiyordur ama onlar başka yollar buluyor: Kitap yazmak, bilimle uğraşmak vb. yani arkalarında onları hatırlatacak bir şey buluyorlar. Savaşın ortasında olanlar da bunu yapsa, diyebilirsiniz. Savaş olduğu için böyle eserlerin kalıcı olma ihtimali de yok ama çocuğun -yani zürriyetinin- var.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.