İnsanların Çocuk Yapma Motivasyonu
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   roxannee-
   Eveet evet biliyorum; insanlar doğar evlenir ürer ve ölür. Hayata geliş amacımız neslimizin devamını sağlamak yani çoğalmak. Ancak bunu öyle sorgulamadan düşünmeden yapıyoruz ki. Çoğu insan hayatının tek amacını evlenmek ve çocuk yapmak üzerine kuruyor. Neden denildiğinde de çünkü öyle diyor. Ebeveyn olmak istiyor mu, bunu sorgulamıyor bile. Öyle bir akışta yaşıyoruz ki hayatımızı asla düşünmüyoruz. Ebeveyn olmak istiyor muyuz, ebeveyn olabilir miyiz diye. Hatta evlenmek için bile böyle çoğu zaman sırf herkes evleniyor herkes çocuk sahibi oluyor diye yapıyoruz. Tabii bir diğer önemli etken de yalnız kalmamak. Bu çok eski bir gelenek çocuklarım bana baksın. Yaşlanınca yalnız kalmayayım diye bencil bir bilinçdışılıkla yapıyoruz bu toplumsal öğretileri. Ancak şöyle bir baktığımızda da çoğu şeyin yanlış gittiği bir gerçek. İnsanlar evlenince mutlu olacaklarını sanıyor ama olamıyor, çocuk sahibi olunca mutlu olacaklarını sanıyor yine mutlu olmuyor. Sonrasında da hayatlarını o dört duvar arasına sıkıştırıp ölümü bekliyorlar. Böyle olunca da sağlıklı nesiller yetiştirmek pek mümkün olmuyor. Engin Geçtan'ın "İnsan Olmak" kitabında insanların ebeveynleriyle kuramadıkları sağlıklı ilişkileri çocuklarıyla da kuramadıklarını, hatta çocuklarına ebeveynlerinin adını verip, onlara karşı olan öfkelerini çocuklarından çıkardıklarını söyler. Düşününce bu çok korkunç bir nesil aktarımı. İntikam ve öfke ile doğurduğumuz çocuklarımızı yetiştiriyoruz. Sonrasında da sağlıklı nesillerin yetişmediğinden şikayet ediyoruz. Bu bireysel bir bilinç hali ile de olacak bir şey değil. Bunun için toplumsal inşa gerek yeni bir sosyalizasyon şart. Ancak bu nasıl mümkün bunu ben de bilmiyorum.
    utumasasiilekayanaddam
    Özet geçer misin?
     mehmet_08
     insan nüfusu 500 milyona düşürelecek 2100 yılına kadar çünkü dünya bu kadar insanı kaldıramıyor.
      yusufusludur
      insanlar kumandayı getirsin diye çocuk yapar ne sanmıştınız
       terry
       müslümanlar : allah rızkını verir hristiyanlar : isa babamız yer yatarız yahudiler : etrafımız düşmanla çevrili asker lazım suriyeliler : zengin parasıyla fakir karısıyla çinliler : dünyanın amına koyacağız.
        fuind
        Bunun tekil bir cevabı yok. Sosyolojik, fizyolojik, endokrinolojik bir çok temeli var. Öncelikle evet 'vücudun' temel amacı üremektir. Bunu hormonlarla, içgüdülerle sana fark ettirmeden dikte eder. Bu konuda hayvanlardan çok da farklı değiliz :) Ancak hayvanlardan farklı olarak geleceğimizi (isteklerimizi, beklentilerimizi, mevcut şartları, ...) tahmin edip kendimizle muhakeme etme şansımız var. Bence çocuk yapmak bencilliktir. Ortaya çıkacak olan varlık bir kalem ya da bardak değil, düşünebilen ve sorgulayan bir varlık olacak. Ona sormadan onu değiştiremeyeceğin çevresel koşulları olan dünyaya getirmek nereden bakarsan bak bence bencillik :) Ama yapın. En az 3 tane haha
         gulfemkaya
         Evrimsel olarak insanlar soyunun devamını getirmeye çalışıyor. İçgüdüsel olarak türün hayatta kalması da diyebiliriz
          piqa
          Valla o çocuk yapma dürtüsü bana hiç gelmedi, aşırı saçma ve gereksiz buluyorum. İnsanın kendine ve hayatına verebileceği en büyük zarar. Hele ki şu an hala çabalayanlar var inanamıyorum, 2050 de maks su bitecek ya su! Ülkenin durumu zaten belli. Allah akıl fikir versin..
           ecemovskiii
           Allah rızkını verir. Tek motivasyonları bu bence.
            pazartesi
            🔴 Yüksek seviyede bencillik içerir.= 'Biri beni herkesten çok sevsin.'
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.