İnsanları Tanımadan Dış Görünümüne Bakıp Buna Karşı İnsanların Sergilediği Hareketler
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   me_out_bye
   Dışarı çıkıyorsunuz kimseyi tanımıyoruz bir sürü insan sokakta yürüyor bunda bir sorun yok. Sokakta genelde herkes kendisine odaklanır ve bir hava ile en havalı haliyle yürümeye başlar. Sağına soluna baksada dikkati kendisindedir yani sağindan solundan geçenin tipiyle pek ilgilenmez ilgilensede ona karşı aşırı bir tepki göstermez. Ama okullar işler gibi pek çok yerde bir insanla hiç alakamız olmasada birbirimizi görmek belki konuşmak zorunda kalınır zaman zaman. Bu gibi durumlarda kişiler yine birbirleri hakkında hiçbir fikri yoktur sadece ilk izlenim ilk görüş ilk bakıs kişinin dış görünüşünü görür. Sonra diyaloga başlarsınız. Bazı insanlar güzel insalara eğilimli bazıları mesafeli bazıları cirkin denilen insanlara hımm ne derler rahatsız edici mimiklerde davranışlarda bulunuyorlar. Bunu yapmalarinın sebebi nedir ? Sizde yapar mısınız ? Yaparken ne hissediyorsunuz niye o tavıra giriyorsunuz ? Bu kasıtlı mı yapılıyor yoksa istemsiz karşı çıkamadikları bir şey mi? Bazı insanlarım böyle zaaflarımı var 🤔 Bu sebepten galiba insanlar kendisi gibi davranmayı bırakmış. Özellikle bu iş dünyasında gözüküyor ki adeta basit çaplı bir oyuncu gibi insanlar mimiklerini o duygularını hissetmeden kontrol ediyor. Bir nevi rol yapıyorlar. Herkesin o sahte gülümsemeyi atmasını istiyorlar. Böylelikle bu durumlar tavırlar oluşulmaması sağlanıyormuş. Gittin burgure burger söyleyeceksin orada çalişan kişi güzelde olsa cirkinde olsa sana o gülüşü atmalı sende bunu görüp sende o ifade ile siparişini veriyorsun. Bu yüzdende toplumda en önemli şey dış görünüş olarak belirlenmiş. Ama kuşkusuz herkes rol yapıyor. O sana gülen buyurun hanımefendi diyen magaza çalışanı sen arkanı doner dönmez gerizekalı kadin sonunda gitti oh be diyebiliyor. Sadece normal işin gereği muhattap olmak bu kadar zor olmamalı. Neden insanlar bunu bu kdr zorlaştırıyor? Ve hayat tabiki yine biraz daha sıkıntılı ve çekilmez bir hal alıyor. Hiç düşündünüz mü dışarıdan iyi gözüken birisinin sürekli birilerinin gelip aaaa eheheh diye agızınin içine düşmesi. İşi geregi bişe diyecekken karşıdakinin farklı gevşek davranması. Belki bu kişi bundan rahatsız oluyor artık bunu görmekten bıkmış ? Veya bir kişinin bir yerine toplum kusur bulmuş. Burnu kemikliymiş bilmem ne. Gözleri baygın bakıyormuş her ne ise vs? 10 saniye sipariş vereceksiniz bu neden tavırları ve edilen diyalogun havasını bu kdr değiştiriyor? 10 saniye düzgünde diyalog kurmak çok mu zor? Saygılı olmak bu kdr mı zor ? Bu insanların kendi çirkinligi mi? Yoksa zaaflarımı yaratılış mı böyle ? Çok hoş bulmadığım bakkal amcadan ekmek alırken genç bir kız olarak illa o kişiye somurtman mı gerekir ? Bu hareketler sonucu herkesin sahte davranması çareyi böyle bir hile ile bulmaya çalışmasi bu olayın üstünü böyle kapatıp gecmesi çok mu dogru bir şey ?
    me_out_bye
    Buna benzer eş değer konu: Engelli birey gördüğünüzde mimik yapmak zorundamısınız ? Aynı olayın konunun bir başka boyutu türevi.
     marvelhulk
     evet ya da engelli birisini gördüğümüz zaman görmemezlikten gelmemiz güya iyilik yapıyoruz , ama bence kırıcı bir hareket
      sairsel
      Bir söz vardır: İnsanlar Kıyafetleriyle karşılanır, Fikirleriyle ağırlanır, Davranışlarıyla uğurlanır. Ayrıca biz özellikle iş yerlerimizde iletişim açısından profesyonel olamadığımızdan gelen kişilere teyze, amca, abi ve abla gibi hitaplar ile yakınlık kurmaya çalışıyoruz. Halbuki orada belki de beş dakikalık bir iletişim için bu kadar yılışmaya gerek yok. Oradaki iki kişi arasında sadece iş ile ilgili bir ortak payda var ama zamanla gide gele samimiyet noktasına doğru gidiliyor.
       patronicee
       'İnsan tanımadığının düşmanıdır'. Önyargılar tanıdıkça kırılır. Halo etkisi de bir önyargıdır. Dış görünüşü güzel olan bir insanın iyi bir insan olabileceği yanılgısı net bir önyargıdır.
        kafatamircisi
        Dış görünüş herşey demek olmazsa da birçok şey demektir. gerçekçi olalım. Düşünün ki büyük bir mağaza patronusunuz işe alacağın elemanlarınızın ilk olarak diksiyonuna dış görünüşüne kişisel temizliğine dikkat edersiniz. Arkadaşlık kurulamaz mı çirkin kişilerle tabiki kurulabilir, anlatmak istediğim nokta da budur herşey olmasa da birçok şey demektir. Sosyal açıdan benim görüşlerim; Sevmek istersiniz. sevemezsiniz. çünkü çirkin olduğunuz için reddedileceğinizi zaten bilirsiniz. acı çekmemek için, yargılanmamak için kimseye yanaşmazsınız. iş başvuruları toplu ise ilk gözden çıkarılan siz olursunuz. başarılı olsanız bile umursanmazsınız çünkü başkasının bebeksi teni renkli gözleri sırma saçları sizden daha önemlidir...
         silmarillion
         Bir insanın ulaşabileceği en büyük mertebe nedir diye bir başlık vardı fenafillah yazdım yani hiçlik mertebesi, en kral adamsan da bir hiçsin aslında bunu benimsediğin zaman en kral adam sen olursun aksi takdirde tırreğin teki olarak yaşamaya mahkumsun. Güzeli güzel diye göklere çıkaran, çirkini çirkin diye umursamayan tırrek, basit bir dişi ya da erkek olmaktan öteye gidemezsin.
          agac-ceviz
          Insanlar yargılandıkları insanlara nasıl baktığını görseydi kendinden utanırdı ama maalesef dünyanın en gerizekalı mahlugu insanlardır ve her insan kendini mükemmel sanan bir balondur
           kisi
           Takım elbise ile bir dükkana girince çok ayrı bir ilgi oluyor.
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.