İnsanlar Olarak Dünyanın Tek Hakimi Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerliyoruz: Antroposen (İnsan) Çağı Başlamış
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   arasserin
   Bilim insanları, 2020 yılının sonu itibariyle insan yapımı nesnelerin dünyadaki tüm canlıların toplam ağırlığını aşmış olacağını tahmin ediyor. Bu ne demek derseniz dünyadaki tüm plastik, tuğla, beton ve diğer insan yapımı nesneler, ilk kez gezegendeki bitki ve hayvanların ağırlığını aşmış olacak. Böyle söyleyince size de korkunç gelmiyor mu? İsrail'deki Weizmann Bilim Enstitüsü'nden bir ekip tarafından 1900'lerin başından bu yana insanların ürettiği yapıların ağırlıkları dünyadaki canlıların ağırlıklarına göre indekslenerek karşılaştırmalı bir araştırma yapılıyorumuş. Nature dergisinde yayımlanan araştırmada artık yeni bir jeolojik döneme girdiğimizin, insanlığın dünyaya olan etkisinin en üst düzeylere çıkmasını ifade eden Antroposen çağına (İnsan Çağı) girdiğimizin yeni bir kanıtı olarak görüldüğü söylenmiş. Öyle ki bu çağın etkisinin tortularda ve kayalardaki izlerinin milyonlarca yıl geçse bile görüleceği söyleniyor. Antroposen çağının başlangıcı, insan nüfusunun ve tüketim alışkanlıklarının (başta alüminyum, beton, plastik gibi materyallerin seri üretiminin başlaması) aniden hızlanmasını ifade eden "Büyük Hızlanma" döneminin başladığı 1950'lere dayandırılıyor.
   https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-55252792?at_custom4=224CDACA-3AA6-11EB-BE8C-55E315F31EAE&at_custom2=twitter&at_custom3=BBC+Turkce&at_custom1=%5Bpost+type%5D&at_campaign=64&at_medium=custom7
   Kaynak ve Detaylar İçin
   Ayrıca araştırma yeryüzündeki her insan başına, her hafta kendi vücut ağırlığı kadar nesne üretildiği göstermiş. Dünyanın tek hakimi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Kendimizden başka hiçbir canlının yaşamasına izin vermiyoruz artık maalesef. Bu tüketim çılgınlığı ile devam edersek zaten sonumuzun ne olacağını görmek gerçekten hiç zor değil.
    cinayetvaraga
    Tablo ürkütücü. gerçekler ise milyon yıl sonrayı düşününce daha da iç karartıcı. bilim insanlarının kazilarda buldukları fosiller, kentler, kalıntılar berrak şekilde çıkarılırken, asırlar sonra bilim insanlari (kalırsa) kim bilir neler çıkartacak.
     redblack
     İnsanoğlu dünyanın virusüdür. Net
      _umut_
      Biz bu dünyanın başına gelen en kötü parazitiz herhalde. Dinolar yanımızda melek kalır
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.