İnsanlar Neden Moralleri Bozukken Neşeli Bir Şeyler Dinlemez?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Müziğin duygu durumumuz üzerinde yaptığı etkiler çok net ama moralimiz bozuk olduğunda dinlemeyi tercih ettiğimiz müzikler genelde 'efkarlı' türler oluyor. Peki neden üzgün ya da mutsuz olduğumuz zamanlarda neşeli bir şeyler dinleyip kendimizi rahatlatmıyoruz? Hatta hayat enerjimiz ve neşemiz yokken oynak nağmelere tahammül dahi edemiyoruz. Neden? Zihinsel ve duygusal durumlarımıza daha uygun müzikler bu anlarda bizi içine çekiyor evet ama bu tercih çok mantıksız değil mi sizce de? Bu bilinç dışı tercihimizi biraz kafaya taktım ve araştırdım. Uzmanlar bu konu için "Kederli olduğunuzda, kederli nota dizilimlerini dinlerseniz, o besteyi yapan kişinin sizin durumunuzu anlayabilecek birisi olduğunuzu hisseder ve onunla bir şekilde iletişim kurarsınız. Buna ihtiyacımız vardır zira kederimizi en iyi azaltan şey, bir başkası ile duygudaşlık kurarak bu hisleri paylaşmak ve bulabilirsek sorunumuza birlikte çözüm bulmaktır." diyor. Bu durumun günümüzde bir hayli popüler olan sözleri kederli ama müziği neredeyse 9.8'lik olan şarkıların üretilmesinde bir katkısı vardır diye düşünüyorum.
    who-am-i
    yoo valla ben müslüm dinliyorum
     tsukyomi
     Yalnız görsel başlıkla o kadar uyumlu ki. Moralim bozukken Serdar Baba'yı dinlediğimde daha da çöküyorum. Adamın şarkıları çok yönlü, ritmi hareketli, sözleri depresif. Çatır çatır oynarken gözü yaşartabiliyor. Moraliniz bozukken Serdar Ortaç dinlemeyin.
      ozlemiko_0
      Ben üzgünken Serdar Ortaç ya da İsmail YK açarım ne dert kalır ne keder. Mutluyken de damar şarkılar dinlerim çünkü ancak bünyem o zaman kaldırıyor o şarkıları
       mrlawyerkk
       Neden dinleyeyim ya hu? Bu şarkılar bunun için yapılmıyor mu? Canım sıkkınken en ufak bir hareketli müziğe katlanamıyorum ama o eşiği aşıp dinleyince mod düzeliyor doğru bir şey söylüyorsunuz aslında.
        strangestar
        Bunun nedeni bizim hissettiklerimiz o müziklerde başkaları tarafından anlaşılması
         sedefartuny
         Mantıklı. Modumu düşürecek şarkılar pek dinlemem normal zamanlarda ama o can havli ile elim ister istemez gidiyor ve ruh halim daha berbat bir hal alıyor. Oysa aç bir mezdeke iki dön rahatla değil mi? Ne dert kalır ne tasa. Roman vatandaşlar bu yüzden hep çok mutlu işte :)
          gregory_
          Hiç bir halimde hüzünlü seyler dinlemem, kendi elimle de hüzün katmayim hayatima, Motörhead her zaman iyi gelir.
           detokssuyu
           Ağlayarak dans etmek istemediklerinden olabilir mi? Şahsen ben zaten kötü olan ruh halime bir de bu çelişkiyi eklemek istemem. Artı hüzünlü şarkılar da bir noktadan sonra rahatlatıyor.
            patronicee
            Çivi çiviyi söker.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.