İnsan Neden Sahip Olduğu Akıl Gerçeğinden Kaçıyor?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   kafatamircisi
   insan akıl sahibi olmasına rağmen insan nedense aklını kullanmaktan sanki korkar gibi çekinmektedir. Tarih boyunca düşünen, sorgulayan, kurallara karşı gelen, tabuları yıkmaya çalışan insanlar toplumları tarfından dışlanmış, fişlenmiş ve farklı şekillerde eziyet görmüştür. İnsanlar sürekli "kendileri yerine düşünen" kişilerin "düşüncelerine" biat etmeye yönlendirilmiştir. Kısacası insanlar insanlara "düşünme, sorma, sorgulama" diye dayatmıştır. İnsanlar akıl sahibi olmasına rağmen aklını kullanım gerçeklere ulaşmak varken, kendilerine söylenen "gerçeklere" inanmakla tatmin olma yoluna çıkmıştır. Elbette bugün buradaysak, yılmadan akıl yolunda gidenlerin sayesinde burdayız ancak esas olan, misal 100 kişiden 1 tanesi kral çıplak diyebiliyor ve diğer 99 tanesi kral çıplak olduğu halde doğruyu söyleyeni linç etmeye kalkışıyor. Atasözümüz bile var "Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar" diye. Kısacası insanlar seküler yönde gelişim göstermesi gerekirken bir devinim halinde sürekli dogmatizme dönme eğilimi göstermektedir. İnsan, neden sahip olduğu akıl gerçeğinden kaçıyor?
    -lucy-
    Bilmem, size sormalı? Sizde onlardansınız ya?
     luna__
     ehem şey👉🏻👈🏻 özet?
      kitaptakikurt
      18 yaş altı bir koyun sürüsü var burda ana babaları çomar o yüzden öyle yetişiyorlar.kendileri araştırıp,düşünmek ve sorgulamak yerine bu şekilde yaşamayı seçiyorlar
       sairsel
       Sorgulatmayan zalim, sorgulamayan ise cahildir.
        tsukyomi
        Çünkü kaçmak daha kolay, üretmektense tüketmek daha kolay, kafa kaldırmaktansa biat etmek, sorgulamaktansa inanmak, cesaret etmektense korkmak, düşünmektense yapmak daha kolay. İnsanlara bir kez tembellik tattırılmasın, müptelası olurlar. Tembelliğin sonuçlarına bakmak için fazla uzağa gerek yok, Ortadoğu büyük bir örnektir, ve tabi günümüz Türkiye'si. Bunu görmelerine rağmen yine de düşünmemeyi seçerler. Çünkü düşünmemek daha kolay. Ama hayat zor işte, bu kolaycılıkla oturdukları yerde yok olacaklar.
         nickiharuto
         Doğruyu aramak, araştırmak ne suçtur nede yalnış. Yalnış olan, başkalarının bize anlattığı öğretilere sorgusuz sualsiz inanmaktır. Ve kendimiz gibi düşünmeyenleri hakaret ve ötekileştirmektir. Doğruyu, doğru söylemek de doğruluğa dahil.
          gavrilovich
          Anlatsana biraz neden kaçıyorsun? Bkz: Ökaryotlar
           strangestar
           Bu insanın kendisine bağlı ve de isteği sonuçta herkes özgürdür.Din dil ırk ayrımı yoktur
            herhangibiadam
            https://www.youtube.com/watch?v=3V4VQogwKZA
            https://www.youtube.com/watch?v=3V4VQogwKZA
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.