36
18.10.2020
İnsan mı Doğaya, Doğa mı İnsana Hakimdir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   sedefartuny
   Teknik olarak insan doğanın küçük bir parçası olarak tanımlanır. Doğa insana hakimdir tezi buradan doğar. İnsan ise en akıllı varlık olarak tanımlanır. Yine teknik olarak akıllı bir canlı bile isteye doğaya zarar veremez. Şimdi gelelim Dünya üzerindeki neredeyse tüm insanların kendini evlere kapattığı karantina günlerine. Bu günlerde 'Doğa kendini yeniliyor' düşünceleri hakimdi, insansız şahane doğa fotoğraflarına hepimiz bu dönemde şahit olduk. İnsanın elini doğadan çektiği bu günlerde doğanın yenilenmesi dediğimiz durum insanın doğaya hakim olduğunu göstermez mi?
    nobodyy1
    soru 1: biz doğasız yaşayabilir miyiz?! soru 2: doğa bizsiz yaşayabilir mi? cevaplar söylüyor kim kime hakim
     peripedia
     Felsefe yapmayacağım, süslü cümleler de kullanmayacağım. Paylaştığınız görsel insan hakimiyetini çoktan teyit etmiş zaten. Ha doğa öcünü alır mı? Orasını bilemiyorum. Evet en akıllı canlı olan insan tam olarak bunu yapıyor. Doğayı katlediyor.
      mevsimlerdensnbahar61
      Aslında eşit güçler bazen diğeri varlığını belli ediyor bazen diğeri öyle karışık mevzular
       dr.rock
       Doğa insana hakimdir. İnsan doğanın bir parçasıdır. Kökleri ayakları, dalları kolları, meyvesi fikirleri olan bir ağaç misali
        me_out_bye
        Hayır. Doğa insana hakimdir. Doğa vermese, sürdürdüğü görevi düzeni şu an bıraksa ? İnsan yok olur gider. İnsan bir hükme sahip değildir. Sadece doğanın küçük bir parçasıdır. Akıllı bol yetenekli bir parçası sizindr bahsettiğiniz gibi. Bu yüzden doğaya katkıda bulunabilir işlerini görebilir yardımcı olabilir. Ama kesinlikle doğa üzerinde bir hükmü yoktur. Doğa kendisi vardı hep var oldu. İnsan sadece küçük işerlerdr yardım etti. Doğa bugün kızsa. İnsan bir bk yiyemez. En faza 1 2 ay bocalar uğraşır. Sonrası pelt.
         gregory_
         tavuk mu yumurtadan doğar, yumurta mı tavuktan
          detokssuyu
          Ben bu konuda kendimizi kandırdığımıza inanıyorum. İnsanoğlu her gün doğanın canına okuyor. Doğa bir yerde intikam alır ile karşısında durmaya çalışıyoruz bunun. Bu çözüm değil, doğaya böyle sahip çıkamayız.
           benita
           İnsan hakimiyeti bir sel’e bakar
            busrawashere
            yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan doğar
             okadin
             Biz kimiz ki Doğa'ya hakim olacağız? Biz doğaya ait bir zerreyiz ve uyumlu bir parça olmak durumundayız. Bugün bunun farkında değiliz belki ama son ağaç kuruduğunda anlayacağız neyin ne olduğunu, kimin kime hakim olduğunu.
              mrlawyerkk
              İnsan doğa üzerinde çoktan hakimiyet kurdu bile. Hatta öyle ki hakimiyetini sürdürecek doğa bile bırakmadı kendi elleri ile resmen yok etti. Bunu da insan en üstün varlıktır düşüncesi ile yaptı. Maalesef bizim bu konudaki düşüncelerimizin bir hükmü yok.
              /
              0

              Tarihe Göre

              İçerik bulunamadı.