İnsan İhtiyaçları Sonsuz mudur?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Modern ekonomi bize dünya kaynaklarının sınırlı bununla birlikte insan ihtiyaçlarının sonsuz olduğunu söyler. Peki gerçekten insanoğlunun ihtiyaçları sonsuz mudur? Yoksa bu söylem insanları sürekli olarak isteme ve alma davranışına itmek için mi planlanmıştır?
    utumasasiilekayanadam
    Şöyle düşün kardeşim. Mesela sıçmak bir ihtiyaçtır ve ölünceye kadar bu ihtiyaç devam edecektir.
     sedefartuny
     Aslında ihtiyacımız olan şeyi elde ettikten sonra başka şeylerin de olmasını isteriz ve sanki o istediğimiz şey bizim ihtiyacımızmış gibi hissederiz bir süre sonra. Yani ihtiyaçlarımızı yaratan kendimiz oluruz. Bu durumda da bu soruya evet insan ihtiyaçları sonsuzdur diyebilirim.
      peripedia
      Bence sonsuz. Biri bitiyor biri başlıyor. İhtiyaçlar, gereksinimler hiç bitmez. Mesela sevilmek de bir ihtiyaçtır. Sadece maddi açıdan bakmamalıyız ihtiyaç durumuna insanın manevi ihtiyaçları da hayli fazladır.
       thetalentedmrripley
       Bence daha önemli olan soru şu : SINIRLI KAYNAKLAR GERÇEKTEN SINIRLI MIDIR? Yoksa sürekli devirdaim yapılarak yenilenebilir kaynaklar varken; insanları yönetmek, ehlileştirmek, itaat ettirmek, aza tamah ettirmek için kaynakların sınırlı olduğu mu düşündürülüyor? Mesela petrolün sınırlı olduğu kaygısı varken güneş enerjisi,rüzgar enerjisi gibi kaynaklarda böyle bir kaygı gütmüyoruz. Ya da bir ağaçtan her yıl meyve alınabiliyorken, bir buğday başağından bir çok tohum sağlanabiliyorken neden gıda kaynaklarının kıtlığından bahsedilip milyonlarca insan açlıktan ölüme mahkum ediliyor? Atık suları içilebilir seviyede temizleyecek teknoloji varken neden Afrika susuzluktan kırılıyor? Ya da iş gücü kaynağı.. Bir yandan insanlar ölürken bir yandan daha fazlası doğuyor. Yeryüzünde sürekli bir devirdaim var ama nedense tüm kaynaklar tarih boyunca hep sınırlı ve yetersiz(!)
        hogwartsmektubugelmeyen
        İhtiyaç değil, istekler doyumsuzluklar sonsuzdur
         ozymandiase
         İhtiyaçlar sınırsızdır. İnsanın gözü doymaz kolay kolay.
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.