İnançsızlık İnsanları İntihara mı Sürüklüyor?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Burada bahsettiğim inançsızlık bir yaratıcıya inanmamakla birlikte manevi bir hiçliğin ortasında bulunmak. İnançsızlığın insanları ümitsizliğe sürüklediği ve bununla birlikte kişinin bir çıkmaza girdiği psikolojik birçok araştırmanın sonucu. Dini öğretilerin birçoğu sabır, her şeyin bir anlamı olduğu ve hiçbir çabanın, uğraşın karşılıksız kalmayacağı mesajı vermesi bundan. Bu öğretiler insanlara umut aşılamak üzerine kurulu aslında. American Journal of Psychiatry'de yayınlanan bir çalışmaya göre kendisini bir dine ait hissetmeyenlerin hayatları boyunca belirgin bir şekilde daha fazla intihar teşebbüsünde bulunduğu ortaya konulmuş. Bu kişilerin intiharı bir ahlaki problem olarak görmemekle birlikte daha agresif ve yaşama sevinçlerinin daha az olduğu gözlenmiş. Farklı bir çalışmada ise dini inançların intiharları büyük ölçüde engellediği yazılmış. Dini bir ideoloji haline getirip cihat gibi kavramlarla gerçekleştirilen intihar saldırıları konunun dışında tabii. Orada çok farklı bir psikoloji deyim yerindeyse beyin yıkama operasyonları söz konusu olduğu için oraya hiç girmeyelim.
    sadisfekshin
    Tanrıya değil de insanlara olan inançsızlık daha bi sürükler gibi inthara.
     tsukyomi
     İnançsızlık değil, insanlar, yokluk, kötü olaylar, travmalar, bezmişlik insanları intihara sürüklüyor. İnançsızlık "sözde" engeli kaldırıyor sadece. Ama herhangi bir dine mensup olup da intihar edenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Esas sıkıntı insanlarda.
      issizmadaaam
      İnançsızlık değil, çaresizlik ve açlık sürüklüyor.
       mrsnl33
       Allah inancı olan birisi zaten intihar etmez Ne kadar çaresiz kalsada gunah oldugunu bilir
        gregory_
        Tek sebep inanç degil elimde olmayan sebeplerden hala hayattayim salak gibi.
         belizzimaaa
         İnançsızlık değil, TC intihara sürüklüyor desek daha doğru olur.
          strangestar
          Yokluk çaresizlik sürüklüyo bence ama bir sebep de sonunda gerçeği görme isteği olabileceğini düşünüyorum.
           yabadabapeace
           İntihar eden insanların mezarı başında önümü iliklerim. Söyleyeceklerim bu kadar...
            bosadam
            İnançsızlık degil inançlıların yaptıkları kötülükler ve birbirlerini mamuslulardan daha iyi kpruyup kollamaları bir uerden sonra insana saygısını yitirtiyor. Kendine saygını yitirdiğinde besenin bir önemi de kalmaz. İnananların çogu ya üçkagıtçı ya yaboz bu bütün inançlar da aynı. Bizleri bir yaratıcının olduguna ikna edemeyenler bizleri şeytanlaştırarak üstümüzden prim saglıyorlar.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.