İnançlı Kişilere Soruyorum! Bir Çocuğa Dini Eğitim Vermeye Hangi Yaşlarda Başlanmalı ve Cin Gibi Kavramlardan Ne Zaman Bahsedilmeli?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   yagmurals
   en baştan söyleyeyim ben inançlı birisi değilim ama ailem ve çevremin hepsi inançlı. bu konunun da oldukça hassas olduğunu düşünüyorum. insanlar çocuklarını istedikleri gibi büyütebilirler kendi inanç doğrularına göre fakat bu çok hassas konu. aşağıdaki twitte de görebilirsiniz.
   https://twitter.com/cok30um/status/1437858923667759115
   https://twitter.com/cok30um/status/1437858923667759115
    sairsel
    Dini eğitim verilmeye küçük yaşlardan itibaren başlanabilir burada sıkıntı görmüyorum yalnız dini anlatırken en başta insani ve ahlaki kavramları ile sevdirerek anlatılmalıdır. Yok öyle cinmiş, periymiş, melekmiş bunlar 8 yaşındaki çocuklar için hiç uygun değil.
     seksenderece
     Cinden bahseden pervasız oluyorsa insan kesmekten bahseden ne oluyor? Senin yetiştirdiğin çocuğun akıbetini tahmin edebiliyorum
      patiklipengui
      Piaget'in bilişsel gelişim kuramına göre çocuk soyut kavramları 11-15 yaş sonrasında ayırt edebiliyor. Daha doğrusu anlıyor. Bu dönem ergenlik dönemine denk geliyor. Yani bu dönemde din ile ilgili belli konuları anlatmak çocuğun bu gibi şeyleri anlamlandırabilmesi açısından uygundur. Tabi burada önemli (bence) olan çocuğa tek bir dini dayatmamak. Diğer dinleri de anlatmak daha sonra kabul ettiklerini ve kabul etmediklerini gerekçeleriyle açıklamak. Tabi bunu yetişkinlele konuşur gibi direkt felsefi bir şekilde anlatırsak da çocuk anlamayacaktır. Somut örnekler üzerinden giderek anlatmak soyut işlemler dönemine yeni girmiş çocuğun anlamasına yardımcı olacaktır.
       absurdizm
       cin gibi kavramlar sonra öğretilir. İlk öğretilecekler şunlar efendim bknz hayır diyebilmek iyi bir insan olmak savunmacı olmak hakka hukuka göre yaşamak sonra eğer din öğretmek istiyorsanız Allah'tan başlayabilirsiniz. mesela "seni çok seven ve koruyan birisi var onu kalbinde hissedebilirsin" diye
        me_out_bye
        Bir çocuğun dine ihtiyacı yoktur. Önce insan olmayı ögrenmelidir. Daha sonra ergenliğe girdikten sonra bilgisi olsun diye öğretilebilir zorlamamak şartıyla. Bunların yaptığı çocuk için yararlı değil kendi kafalarındaki bencil fikirlerindendir. Müslüman yapalım onu! Onuda yapalım. Yok hristiyan yapalım! Benim çocuğum katolik olsun 8 yaşından beri kiliseye yatırayım! Bu tür sözde ebeveyn diye geçen insanların topunun şerefini skm. Zira bu meselenin çocukla bir alakasi yoktur. Yetişkin insanların başka boyuttaki fikirlerindendir. Masum olmayan fikirler. Bu kişiler hastalık derecesinde tuhaf fikirlere davranışlara sahiptirler. Aslında amaç çocuğa bir şey vermekten ziyade kendini tatmin etmektir. Cocuğa bir şey vermek olsaydı usulune göre yapılırdı ve bu manzaralar oluşmazdı. Bunlara baktığımızda aslında hiçbir zaman özgür olmadığımızı ama bir insanın gelişirken onca badireden geçip en son kendi kararını verip kendini nasıl oluşturduğunu görüyoruz. Tüm bu baskılara ragmen sonda kendisi kendisinin istediği bir şey olabiliyor bazıları olamıyor. Olamayanların sebebi günahıda bu bencil kötü kalpli insanlardır.
         ali-efe-giriz
         Ergenliğe girince.
          abdes_terligi
          8 yaşındaki çocuğun beynine islam saçmalıklarını pompalayacağınıza insani değerleri önce bir öğretin. Kuran okumakla Arapça dua ezberlemekle olmuyor bu işler.
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.