İmparator'un Canı Taze Balık İstiyor
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   "Nöbetleşe Koşanlar" bunun için vardı. İcatlar kölecilik düzeninin bitmesiyle senkronizedir. Bir şeyleri insanlara yaptırabiliyorsan makinelere ihtiyacın kalmaz. Vinçler bulunmadan önce büyük yapıların, sarayların, kiliselerin, camilerin inşaatında canından, sağlığından olup işkence gören yüzbinlerce insan... Umbero Eco, "Bazı işleri kölelere yaptırmak icat yapmaktan daha kolaydır," der. Köleler sadece ağır işlerde kullanılmıyor. Hikayemizdeki İmparator Mexico şehri'nde...İki okyanusa da dört yüz kilometre uzaklıkta. Fakat imparator da taze balık seviyor. Henüz arabaların olmadığı o çağda imparatorun sofrasına taze balık nasıl gelecek? Gelmezse İmparatorun bir yerleri şişer mazallah.Bir makine icat etmek yerine daha az zahmetli bir yöntem buluyorlar. Vardiyalı koşucular yetiştiriyorlar kölelerden. Bu kölelerin işi bir günde, taze balığı imparatorun sofrasına yetiştirmek. Bu koşuculardan biri balıkları alır, hızla koşmaya başlar, dört veya beş yüz metre sonra yükünü orada bekleyen başka bir koşucuya devreder, o da öbürüne, böyle böyle bir gün içinde balık tazeliğinden bir şey yitirmeden imparatorun sofrasına yetişmiş olup herkes rahat bir nefes alır. Bundan çok çok sonra bir ülkede tek başına iktidar olup o iktidardan da her şey pahasına ayrılmamayı kafaya koymuş uzun adam ne taze balıkla doymuş, ne ülkeyi yağmalayarak ne de karış karış satarak. 4 bir yanda sakladığı paraları koyacak yeri bile kalmamış. Açlık, intihar, işsizlik, felaketlerle sarılı halk hâlâ severek ve biat ederek vardiyalı koşucuları kıskandıracak bir kölelik sergilemişler. Bu neden olmuş, nasıl olmuş, diğerleri hep hayret etmiş. Kıskanmış da olabilirler emin değilim.
    merivella
    Klasik diktatör taktiği ne kadar zulüm edersen o kadar iktidar da kalırsın.
     nickiharuto
     Bu koşular bayrak yarışlarının atası gibi geldi. Buna bakarak köleliği bitirdik diyenler de Pinokyo'nun babasıdır.
      tsukyomi
      Halkın hala sevip biat etmesine yönelik Adolf Hitler ve kankeytosu Goebbels 'Büyük Yalan' taktiğini uygulamıştı. Şöyle demişti Kavgam kitabında benim svastika gözlüm; “…Böylesine “devasa” yalanların uydurulmuş olabileceği asla akıllarına gelmez, başkalarının gerçeği bu kadar rezilce çarpıtacak fütursuzluğa sahip olabileceklerine inanmazlar. Bunu ispatlayan gerçekler akıllarına açık bir şekilde önlerine getirilse bile hala şüphe duyacaklar ve tereddüt edecekler ve başka bir açıklama olabileceğini düşünmeye devam edeceklerdir..'' Eh, hala yaşıyor ve yaşatılıyor taktikleri..
       cinayetvaraga
       korkaklara kölelik vaciptir. köleliği saltanat sanan soytarılar, içlerindeki korku ile yaşamaya devam etsinler. oysaki zincirler olmadan ne kadar hafifleyeceklerini hiç bilemeyecekler.
        asit
        Hikaye bana biraz tanıdık geldi. İmparatorun vezirleri yorgun düşmüş köleler çalıştıkça koştukça bunlar 'çok cömert' diyerek pohpohluyor ve imparator da kölelere balıktan kalan kılçıkları yesinler diye fırlatıyordu sanki. Hakkını yemeyelim şimdi..
         patronicee
         Bizim imparatorun da canı taze demlenmiş çay istiyor.
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.