İletişim Başkanlığı'ndan Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden Çekilmesine İlişkin Açıklama
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   miller
   Konu dönmüş dolaşmış LGBTİ vatandaşlarımıza gelmiş. Yav bu ülkede kişinin dini, ırkı, cinsel yönelimi ne olursa olsun devletin koruması gerekmiyor mu? Biz mi yanlış biliyoruz lan? Bir de İngilizcesi var onu da aşağıya bırakıcam. "Türkiye, 20 Mart 2021 tarihinde tek taraflı olarak İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmiştir. İstanbul Sözleşmesi'nin 80. maddesi, herhangi bir tarafın Avrupa Konseyi'ne bildirimde bulunarak sözleşmeyi feshetmesine izin vermektedir. Bilindiği üzere Türkiye, kadının toplumdaki statüsünü koruma ve kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele etme konusundaki güçlü bağlılığını göstererek İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı olmuştur. Başlangıçta kadın haklarının güçlendirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye’nin toplumsal ve ailevi değerleriyle bağdaşmayan eşcinselliği normalleştirmeye çalışan bir kesim tarafından manipüle edilmiştir. Türkiye’nin sözleşmeden çekilme kararı alması da bu nedene dayanmaktadır. İstanbul Sözleşmesi ile ilgili ciddi endişeleri olan tek ülke Türkiye değildir. Avrupa Birliği'nin 6 üyesi (Bulgaristan, Macaristan, Çekya, Letonya, Litvanya ve Slovakya) İstanbul Sözleşmesi'ni onaylamamıştır. Polonya da eşcinsel grupların toplumsal cinsiyet hakkındaki fikirlerini tüm topluma empoze etme girişimini gerekçe göstererek sözleşmeden çekilmek için adımlar atmıştır. İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı hiçbir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin “kadınları korumaktan taviz verdiği” anlamına gelmemektedir. Türkiye, sözleşmeden çekilse de aile içi şiddetle mücadeleden asla vazgeçmeyecektir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin tüm kadınların güvenliğini ve haklarını korumaya devam edeceğini kuvvetli bir şekilde vurgulamakta ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin sıfır tolerans ilkesiyle hükümetin gündeminin ilk sıralarında olacağının altını çizmektedir. Türkiye, bugüne kadar kadın haklarını desteklemek ve iyileştirmek için birçok somut adım atmıştır ve bu mekanizmalar hala yürürlüktedir. Türkiye, kadına yönelik şiddetle mücadele için yeni reformları da hayata geçirecektir. Türkiye bundan sonra da tüm kurum ve kuruluşlarıyla toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak çözüm ve önlemlere odaklanacak, bu amaçla yürütülmekte olan çalışmaları güçlendirecektir. Bu hukuki mekanizmalar arasında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın yanı sıra Medeni Kanun, Ceza Kanunu ve 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun yer almaktadır. Türkiye ayrıca Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'ne (CEDAW) taraftır. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetinin tasarladığı, desteklediği ve uygulamaya aldığı dönüm noktası niteliğindeki kanun da dahil olmak üzere, kadına yönelik şiddetle mücadelede katı, etkili ve gerçekçi tedbirlerin uygulanması üzerinde hiçbir etkisinin olmayacağı unutulmamalıdır.
    lutfen-ama
    Tabi tabi çok inandık biz zaten.
     tsukyomi
     Eşcinselliği normalleştiren kesim yerine cinayeti, tacizi, tecavüzü normalleştiren kesimle uğraşsaydınız ne bu sözleşmeye gerek kalırdı, ne de başınız ağrırdı. Ama yine başınız ağrırdı ya, kimlerden oy dileneceksiniz sonra.
      karolunita
      Erdoğanınızın da sevgiyi sapkınlık olarak gören zihniyetinizin de amk
       littlejohn
       Bu durum tamamen seriatcilik kafasi. Kadinin toplumdaki yerinin kocasinin yani olmasi, lgbt olanlarin seriata gore toplumda yeri olmamasi vs vs. Sacmalardan secmeler. Yakinda hop cikarirlar bir yasa lgbt olmak yasak vs diye. Sasirmam yani adamlar at kosturmanin vucut bulmus hali ulke yonetiminde
        plazacalisani
        Şaka gibi bir ülke olduğumuzu birileri söyledi mi söyleyeyim mi?
         eflayilmaz
         Hayır şunu anlamıyorum madem olay LGBTİ+ bireyler e sözleşmeyi siz oluşturdunuz, siz imzaladınız. 2011'den bu yana ne değişti???
          gizemino
          Sözleşmenin kaldırılması için savaş veren insanların kim olduğuna da bakabilir miyiz acaba? Onlar da kadını koruyor mu? Kadına şiddete karşılar mı? Çok fazla şey yazmak istiyorum da yazıp yazıp siliyorum şu açıklamalar karşısında
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.