İdari ve Adli Para Cezası Uygulanırken Kişinin Ekonomik Durumu Gözetilmeli midir?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Korona süreci ile birlikte cezai işlemlerin sayısında ciddi bir artış oldu biliyorsunuz. Bununla birlikte bu zorlu süreçte ekonomik sıkıntılarla boğuşmak durumunda kalan vatandaşın bir de idari para cezaları ile çıkmaz bir duruma girdiği birçok habere konu oldu. Esra Erol'un programında dahi kızını arayan bir kadın (programda sürekli kızına terlik fırlatan meşhur teyze) karantina yasağı olan bir köye girdiği için 13.000 TL idari para cezası ile karşılaşmış bu cezayı ancak tek geçim kaynağı olan ineğini sattığında ödeyebileceğini belirtmiş ve bunun üzerine yardımsever bir izleyici teyzemizin cezasını ödemişti. Şimdi ortada bir kabahat var mı? Evet var. Bu noktada ceza hak mı? Hak. Ancak tam da buradan doğan bir mağduriyet de var. Peki ceza uygulamalarında kişilerin maddi durumları göz önüne alınarak bir işlem uygulanabilir mi? Evet. Bu aynı cezayı ödemek durumunda kalan insanlar için bir haksızlık da yaratabilir aynı zamanda. Günün sonunda bu ülkede hepimiz geçim sıkıntısı yaşıyor ve ekonomik problemlerle boğuşuyoruz ama ben yine de bu insanlara belli başlı kabahatler için tolerans tanınması gerektiğini düşünüyorum. Gelirleri ile orantılı bir meblağ belirlenebilir.
    gregory_
    Ekonomik durum göze alinabilir tabii ama aslen korona yasaklarina karsi gelenlerin akli durumlari kontrol edilmeli, gerekirse tedavileri yapilmali. Adli para cezalari çok kisinin yaptigi basit görünen ama ciddi sonuçlari olabilcek suçlara veriliyor nedense, parayi öde suç isleme serbestligini tekrar kazan, igrenç sistem.
     peripedia
     Hayır. Ekonomik durumunu gözetsin ve suç işlemesin o zaman bu kadar basit. Aksi takdirde parasını ödeyebiliyorum o halde suç işleyebilirim mantığı yerleşir topluma.
      sedefartuny
      Bu Hayriye Teyze'ye çok üzülmüştüm bu gibi istisnalar olabilir. Fahri trafik müfettişlerinin yazdığı cezalar yüzünden bir aylık maaşını bırakan insalar tanıyorum. Daha adil olunabilir tabi ki neden olmasın.
       detokssuyu
       Benim suçum ne peki? Cezayı ödeyebilecek güçte olmam mı? Suç suçtur. Kravat takınca cezai indirim uygulanması nasıl normal değilse bu da değil. Cezalar neden var o zaman zengine kesilmez fakire kesilmez orta direk para mı basıyor?
        cherry-cupcake
        kesinlikle çok güzel konu. bazıları için 3bin tl hiçbir şey ifade etmiyor. verilen cezanın caydırıcı olması lazım. sokakta yaşayana ve holding sahibine aynı para cezası uygulanması bence korkunç.
         criglernajjar
         Para cezaları kişinin maddi durumuna göre ayarlanmalı ve caydırıcı özelliği olmalı.
          yagmurals
          istisna yaratmak bu mağduriyeti gidermez. yasaların zenginden taraf olmaması gerekir tabii ki ideal bir dünyada durum böyle olmazdı.
           gilad-pellaeon
           Evet. Herkesin geliri aynı değil asgari ücret alan ile zenginin aldığı ceza aynı olmamalı veya para cezası yerine alternatif düşünülmeli
            gulfemkaya
            Bence maddi duruma göre miktarlar değişebilir. Herkesin maddi durumuna göre caydırıcılık miktarı da değişkenlik gösteriyor. Ünlüleri görüyoruz sürekli mekanlarda yemek yerken sonra ceza kesiliyor. Adamın umrunda değil ödediği miktar
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.