6
24.7.2020
İdam Yasası Hakkındaki Düşünceleriniz
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   bisosyolog
   Son zamanlarda kadına yönelik şiddetin gün be gün artması nedeniyle idam cezası istemi yeniden gündemde. Aslında idam etik olarak hiçbir şekilde doğru değil. Bir sosyolog olarak asla idam cezası gelsin diyemem. İdam çok net bir ceza. Örneğin, bir insan suçsuz yere yatıyorsa, ancak tüm deliller onun suçlu olduğunu gösteriyorsa ve idam cezası verilirse, asla geri dönüşü olmayacak. Bunun dışında yöneticilerin politikalarına göre idam cezaları verilecek. Herkesin yaşam hakkı vardır. Ancak bir yandan da Şule'mize, Pınar'ımıza, Özgecan'ımıza ve daha nicelerine bakarken bir insan olarak ölseler de kurtulsak diyorum. Nitekim, ne kadar çok adam var hapse girip çıkınca karısını öldüren. Bazen göz göre göre ellerimizle ateşe atıyoruz insanları. Kafam karışık bu konuda. Sizler ne düşünüyorsunuz?
    hogwartsmektubugelmeyen
    Gelmesin. Masumların da canına kıyılacak.
     thetalentedmrripley
     1 tane masumun haksız yere idam edilmesi yeter adalet kavramını yerle bir etmeye. İdam her ne kadar bir çok olayda duyduğumuz haklı öfkeyi biraz da olsa bastıracak gibi görünse de beraberinde çook ağır pişmanlıklar getirecektir.
      sinek_valesi
      Güzel bir başlık olmuş.. Bu konuda bende kendimce net bir karara varamıyorum. Bir yanım gelsin istiyor bir yanım gelmesin. Suistimal edilmeyeceğini düşünsem gelsin derim, ama kansızlar yüzünden masum insanların da canına kıyılması bilemedim... Zor bir karar. Aslında belirli çerçevelerle getirilebilir. Lakin suistimal edilmemesi gerekiyor.
       ilsasilem
       İdamlar bir şeyler çözüm olsa İstiklal Mahkemeleri'nden sonra ülke seküler bir cehapeli teyze olurdu :) :)
        ozanesi
        Suç unsurundaki caydırıcılığından ziyade idamın bir yok etme politikası olarak kullanılması durumu beni çok fazla korkutuyor. Örneğin, idam legalleştikten sonra karşıt fikirdeki herkesi öldürmek için bir devlet politikası olarak da kullanılabilir. Bu açıdan da düşünmek gerektiğini düşünüyorum
         ahpte-pateh
         Pedofili, nekrofili orospu çocukları - tecavüzcüler dahil tabii- ve insan öldürenlere, terör örgütü üyelerine şart. Ama hükümete muhalif olanlar asılacak muhtemelen.
          nefes123
          Sadece çok ağır suç işlemiş ve suçu ispatlanmış kişilere uygulanmalı Tecavüz gibi...
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.