İçe Dönük / İçine Kapanık Olmak
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   eflayilmaz
   İnsanların kişilik oluşumunda 5 temel faktörün olduğu söylenir. Bunlardan biri de içe dönük olmak ya da dışa dönük olmak. Dışadönüklük insanlar, konuşkan ve enerjik davranışları, kolay uyum sağlamalarıyla dikkat çekerken içe dönük olan insanlar daha çekingen ve yalnız davranışlar sergilerler. Toplumda genelde kolay uyum sağlayan ve etraftaki insanları yükselten insanlar sevilir. İçe dönüklük ise bir sorun olarak görülür. Peki içe dönük olmak gerçekten bir sorun mu? Bence değil. Olay sadece içe dönük insanların sosyal ortamlardan ziyade fikir ve düşünceyi daha ilgi çekici bulmaları. Bu bireyler sadece kalabalıkta olmaktan hoşlanmıyorlar. Sürekli olarak içe kapanık insanları zorla toplu ortamlara sokmaya çalışarak onlara iyilik yapmıyoruz aslında. Yapılan araştırmalar da dışa dönük kişiliğe sahip insanların içe dönük insanlarla empati kurmakta, onları anlamakta zorlandıklarını gösteriyor. Bence insanları bu konuda biraz daha serbest bırakmalı herkes. Zaten hepimize ara sıra zaten herkesten kaçma ve kendi içine dönüş düşüncesi gelmiyor mu?
    face06
    Beni tarif etmişsin şu cümlelerle: "Olay sadece içe dönük insanların sosyal ortamlardan ziyade fikir ve düşünceyi daha çekici bulmaları"
     esseref
     içe dönükler anca dışa dönük birisi onlar bulunca arkadaş sahibi olabilirler yoksa kendi başlarına arkadaş bulabileceklerini sanmıyorum bu utangaçlıkla
      android_dahaiyi
      yalnızlığı sever olursun. fazla kalabalığa gelemezsin
       derinfeylesof
       İçe dönüklük değişkendir bence. Kişiye veya ortama göre içe dönüklüğümüz ortaya çıkıyor.
        ladydisko
        her içe dönük doğru bir çevreyi bulduğunda çiçek misali açılır (genelleme yapmıyordum ne zamandır iyi geldi)
        /
        0

        Tarihe Göre

        İçerik bulunamadı.