Hocalara "siz" ile mi Yoksa "sen" ile mi Hitap Edilir?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   muzlu-pasta
   Onedio okurken gördüğüm içerigi sizinle paylaşmak istedim alttaki iki bayan hocanın attıgı twitler büyük olay oldu hak verenlerde oldu karşı çıkanlarda birde sizin fikrinizi soruyum dedim bence öğretmen öğrenciyle arkadaş dost gibi olmalı bizzat ünideki hocalarımızla hep "siz" olarak hitap ederdik ama çokta samimiydik bence hocalar böyle şeylere takılmamalı siz ne düşünüyorsunuz?
    nobodyy1
    Öncelike sen genel olarak türkçeni düzelt sonra sen/siz kısmına geçersin. Bana kalırsa bir öğrenci 18 yaşından sonra hocalara "sen" diyebilir. Ama saygı diye bir şey var, yani kaç yıllık okumuş tecrübeli bir hoca ile konuşuyorsun. "Sen" demek zorunda değiliz illa. Ben şahsen hocalarla Mail üzerinden konuşunca sonunda "sevgiyle saygıylar" yazıyorum, en makbulü.
     busrawashere
     eğer slayt okuyup geçen öğretmense direkt konuya siz şeklinde geçiyorum, akademik başarısını sevip de kendisini sevmediğim hocayla da siz diyorum hem kendisini hem akademik başarısını sevdiğim hocalarla siz diye geçiyorum ve sonuna sevgiler ekliyorum
      eski_bi_tanidik
      Siz dedim hep sen deyince tuhaf oluyo :/
       asit
       Ece hoca biraz abartmış sanki. Dava açıp zindana falan attırsaymış öğrenciyi..''Hocam selam'' mesajını saygısızlık kabul edip, Twitter'da şov yapma ezikliğini napalım peki ?
        mervenizz_
        Hep siz derim sen diyince bir mal mal bakıyorlar.
         buse01
         Ben akrabalarıma bile sen diliyle konuşamıyorum sizli bizli, hocalara da sizli bizli
          thetalentedmrripley
          Saygısızlık amacı gütmeyen her türlü ifade kullanılabilir. Öğretmenler öğrencilerin üstü, amiri, patronu falan değildir. O yüzden tutup da önce saygını belirteceksin sonra sevgini falan gibi bürokrasi dili zırvalarına gerek yok. Genel ilişkilerde saygısızlık içermeyen her ifade saygı içeriyor demektir, ekstra saygı hitapları beklemek kendini beğenmişlik ve kibirden ibarettir. Çocuklar kimsenin egosunu tatmin edecek oyuncaklar değildir.
           redblack
           Hocam derim sadece. Samimi olmadigim biri ise Sn. Hocam.
            cinayetvaraga
            Hiç saygıyı bozmadım. Hep saygı çerçevesinde yeri geldi takıldım yeri geldi seviyeyi hiç bozmadım. Önemli olan içerdiği saygı diye düşünüyorum. kelimelerin önemi yok.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.