Hıkd (Kin Beslemek)
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _anka-
   Hıkd, başkasından nefret etmek, ona karşı kin beslemektir. Bir şey yapmak elinden gelmediği için, ona karşı kibirlenir.Zulüm edene karşı hıkd olabilir Zulüm edeni af etmek, hilmin, merhametin ve şecaatin en üstün derecesidir. Kendisine iyilik etmeyene hediye vermek de, ihsanın en üstün derecesidir. Kötülük edene ihsanda bulunmak, insanlığın en yüksek derecesidir. Bu sıfatlar, düşmanı dost yapar.(sâadeti ebediyye)
    me_out_bye
    Hıçkırırken çıkan ses.
     absurdizm
     bir anda ölmek
      _anka-
      Hıkddan hasıl olan kötülükler çoktur. Hıkd eden kimse, iftira, yalan ve yalancı şahitlik ve gıybet ve sır ifşa etmek ve alay etmek ve haksız olarak incitmek ve hakkını yemek ve ziyareti kesmek günahlarına yakalanır.(sâadeti ebediyye)
       _anka-
       Hakkını alandan, yalnız hakkını geri almak, fazlasını almamak, (İntisar) olur. Af etmek, adaletin yüksek derecesi, intisar ise, aşağı derecesidir. Adalet, salihlerin en yüksek derecesidir.  Af etmek, bazen zalimlere karşı aczi gösterebilir. Zulmün artmasına sebep olabilir. İntisar, her zaman zulmün azalmasına, hatta yok olmasına sebep olur. Böyle zamanlarda, intisar etmek, af etmekten daha efdal
        asit
        Hık-d-emiş burnundan düşmüş.
         dikistutmaz_sabri
         kabız olunca zorlarken çıkan ses ?
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.