36
28.9.2020
Hiç Tanımadığımız Birine Kötü Davranmak
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   sedefartuny
   Bugün yaşadığım bir olaydan esinle bu başlığı açmak istedim belki buralarda da bu duygu ile hareket edenler vardır. Belki bir sebep belirtirler. Hiç tanımadığımız birine neden kötü davranırız? İş görüşmelerimde yaşıyorum bu durumu bugün beşincisini falan yaşamış olabilirim. İş başvurusu yaptığım ve mülakata gittiğim şirketlerde çalışma arkadaşı adaylarımın sebepsiz kötü tavırlarına sert bakışlarına mazur kalıyorum. Bir insan neden hiç tanımadığı birine kötü davranır anlayabilmiş değilim.
    benita
    Ya şizofrendir ya da kendinde bulunan eksikleri yüzüne çarpmıştır çekememiştir rakip görmüştür, tanımadığı insana kötü davranmanın başka sebebi olamaz bence
     okadin
     İnsanları anlamak her geçen gün öyle zor bir hale geliyor ki. Eskiden olsa belli başlı anlamlar çıkarabilirdim ama şu an yaşadığın olay için üzülmekten başka bir şey gelmiyor aklıma. İşlerinde mutsuz oldukları için büyük olasılıkla ama yine de hiç tanımadığın birine tavır almazsın. Bu çok acımasız bir şey. Bak seni nasıl da düşündürmüş. Takılma, insanlar böyle ne yazık ki.
      cinayetvaraga
      bakışlar neden davranış olur ki? ayrıca yeni gittiğin bir yerde garip karşılanmak, insanların yabancılaması normal değil mi?
       meyvesebze
       Girecegin ortamda kurulmus bi duzen var,yasanmisliklar ve paylasimlar Kendilerini kanitlamaya calisip onay almak isteyen insanlar Hic tanimadiklari birini tehlike olarak aligilayacaktir ilk gorduklerinde Birbirlerini tehlike olarak gormezler cunku her turlu potansiyellerini biliolar ve guvende olusmustur zaten aralarinda Zamanla sanada yani yeni bireye alisacaklardir.Biraz mutevazi davranirsan guven olusacaktir.Rakip deil arkadas olmalari gerektigini anlayacaklardir
        mrlawyerkk
        Arkadaş yaşadığı bir örnekten yola çıkarak çıkarım yapmış ama sormak istediği bu olay özelinde değil sanırım. Yeni girilen bir ortam olsun ya da olmasın. Sokakta geçen insanlara bile kötü bakışlar atıyor, bazen tersliyoruz arkadaşlar kabul edelim. İnsanların birbirlerine tahammülü kalmadı. Benim de karşılaştığım durumlar bunu gösteriyor. İş ilişkilerinde geçerli değil bu durum sadece hayatın her alanına sirayet etmiş.
         dr.rock
         İş görüşmesi olduğuna göre (kurumsal bir şirketse) muhtemelen senin "sitres yönetimi yeterliliğini" sınıyorlar. Eğer öyle bir şirket değilse kişisel sorununun yansımasıdır. Ülke ekonomik ve covid buhranında gülen ve nazik davranan birini görürsen garipse bence
          redblack
          Bazen bir insanin hareket veya jest/mimikleri itici gelebilir, bu ilk izlenimdir, oturup dogru duzgun sohbet edene kadar bu ilk izlenimi degistirmek zor olur genelde. Aklima bir tek bu sebep geldi, bunun icin de kotu davranmazsin tabii ki sadece bakişlarin soguk olabilir🤷
           eski_bi_tanidik
           Ben de anlamıyorum. Özellikle de kadınlar yani. Hatta durduk yere sen hiçbir şey yapmadığın halde ilişip hakaret eden şıllıklar bile var. 🤷🏽‍♀️ neyse ordan burdan egosunu tatmin etmeye çalışan oçlar işte
            me_out_bye
            Çünkiiii insanlar kalleştir. Bir sürü sebebi olabilir. En basiti kıskançlık. Hayatta kalma survayvıl ortamı ? Şu an türkiye oyle misal kim kimi yerse dolandırırsa kandırırsa üste çıkiyor ve hayatta kalıyor. Masum olan güçsüz olan yem olur.
             birdisi
             Öyle insanlar evet var ters ters cvp veren tahammülüm eksi seviyelere iniyor.
              libidio
              Kendi adıma konuşmak gerekirse bile isteye kötü davranmam. Ama bir mekana oturduğumda bazen garsonlar sanki onlara küfür etmişim gibi davranıyor ee haliyle deliye dönüyorum o zaman.
               herseyinaktivisti
               Niye böyle bir şey yapayım ki? Yapmam, yapanı da istemem
                plazacalisani
                Bazen bunu elimde olmadan iş gerginliğinden dolayı yapıyorum. Sonra da çok üzülüyorum.
                 damladamlo
                 Karşındaki insanın aşağılık kompleksi yaşamasından olabilir, bireysel yaşantısındaki mutsuzluğundan olabilir. Birçok neden var yani.
                  ecemovskiii
                  Hepimizin en az birkaç kez maruz kaldığı bir durumdur. Ama olabildiğince nezaketi elden bırakmadan başa çıkabileceğimizi düşünüyorum. bir süre sonra karşıdaki kendini sorgulamaya başlıyor çünkü.
                   rarero
                   Ciddi önyargılı bir insanın yapacağı bir hareket olur bence. Bilmediğin bir insandan zarar görmediğin sürece kötü davranmanın iki mantıklı açıklaması var. Bunlardan biri önyargılı bir insan olması diğeri de zarar görmüş olması. İlki psikolojik bir travmanın etkisi de olabilir ki günümüz kadınlarında çok net görülüyor bu durum. Diğeri de tehlike sezmiş olmasıyla alakalı bence.
                    zimbo
                    Aslında bu ruh haline bağlı insanın çünkü sokakta yanına yaklaşıp seninle konuşmak isteyen kişiye ruh haline göre tepkiler veriyorsun. diğer bir durum da var. o da şu şekilde kişiyi pek tekin birine benzetemiyor o yüzden baştan savarcasına ters cevaplar vererek kötü davranıyorsun.
                     rotasizkerim
                     yer yön sorup gitsin fazla muhabbete girerse kavga çıkar!
                      _umut_
                      Bu örnekte tahminimce seni rakip ve tehdit olarak gördükleri için yapmışlar. Fakat genel olarak herkesin yaşadığı şöyle bir durum illa ki vardır: " gıcık oldum ya şuna. Hallere tavırlara konuşmalara bak " . Tanımasanda ilk birkaç saniyede olur bu ve ters davranırsın. Kıl kapmışsındır çünkü. Zamanla değişebilir tabi ilk izlenim çok etkiler diye düşünüyorum
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.