Herkese Eşit Eğitim Verilmeli mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   rarero
   İlber Ortaylı' nın ilginç fikirlerinden biri. Herkese eşit eğitim verilmesinin doğru olmadığını, bunun eğitimi kalitesizleştirdiğini savunuyor. Argümanları ise oldukça kuvvetli.
   https://www.youtube.com/watch?v=uGm48DLJHLg
   https://www.youtube.com/watch?v=uGm48DLJHLg
   Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?
    mertiniz
    Hiçbir zaman okuldaki derslerimi tam anlamıyla anlamadım, Keşke yeteneğime uygun dersler görseydim dedim hep.. Haklı bence İlber Ortaylı, herkese eşit eğitim verilmemeli
     jett
     Kesinlikle herkese eşit eğitim verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Eğitim sisteminin bireyselliğe kayması gerektiğini düşünüyorum çünkü eğer sen kalkıp da sporcu olcak insanla akademisyen olanı aynı ders ve sınavlara tabi tutarsan başarılı olamazlar. Akademisyen belki beden eğitimini sevmez kalır sporcu matematikten. Bu bireyselleşme liseden itibaren başlamalı.
      ozanesi
      Bu açıklamayı okuyup ona göre bir şeyler yazmayı çok isterdim ama konu İlber ve eğitimde fırsat eşitliğine böyle bir yaklaşım olunca bakmadım.
       pinusnigra
       Eşitlik gerçekten bir slogandan öteye gidemiyor. Sözde etkili ancak pratikte çakıyor. Eşitlik değil adil yöntemler gelsin artık. Verimlilik kazansın, insanların koca ömürleri adeta bir piyango gibi. Hakeden işe giremiyor, alt tabakaya düşüyor. Kendini hiç yetiştirememiş, nezaketten, incelikten anlamayan insanlar üst makamlara geliyor hele ki özel sektörde. Tüm belaların son bulması için eşit değil, adil eğitim, adil fırsatlar, adil sistemler.
        coronavirus
        Tonton dedemiz yine haklı. Pırlanta gibi öğrenciler vardı, eğitim hayatlarını s..tik... Bana eğitim versen ne olur, vermesen ne olur? Kurunun yanında yaş da yandı...
         bidakkasimdi
         Herkese eşit eğitim verilmeli derken bu herkese aynı dersleri vermek değil, herkese aynı kalitede ders ve imkan sağlayabilmektir. Elbette herkese aynı dersler verilmesi doğru değildir. Temel bilimler hariç. İlkokul, ortaokul gibi gençlerimizin temelini şekillendiren okullarda herkese aynı dersler verilmelidir. Burada alınan her ders hayatı şekillendiriyor. Ve herkese aynı imkanlarla sağlanmalıdır. Ayrıca burada çocukların yetenekleri, nelere yatkın olduğu tespit edilip ona göre temel derslerin yanında seçmeli dersler olarak farklı eğitimler verilmelidir (örneğin, birisinin resime yatkınlığı varsa seçmeli ders olarak Resim ve Ressamlık eğitimi verilmeli, resim çizme yatkınlığı olmayan öğrenci ise yatkın olduğu farklı bir dersin eğitimini almalıdır). Fakat liseden başlayarak tamamen kişilerin yatkın olduğu alanlara yönelik eğitim verilmelidir. Tekrar etmek gerekirse eşit eğitim verilmeli, fakat bu 'herkese aynı dersleri vermek' yerine 'herkese aynı kalitede eğitim vermek' şeklinde olmalıdır.
          cagatay-kose1
          BİR FABRİKADA 10 TANE TEKNİKER VARSA 1 TANE MÜHENDİS OLUR. GÜNÜMÜZDE HERKESİ MÜHENDİS YAPMAYA ÇALIŞIRSAN MÜHENDİSİ ASGARİ MAAŞA, İŞÇİYİ TEKNİKERİ SİGORTASIZ VE ASGARİ ÜCRETİN BİLE ALTINDA BİR MAAŞA MECBUR BIRAKIRSIN...
           daisyyy
           Keşke verilse. Ama bu pandemi sürecinde kimsenin eşit olmadığı, kimsenin eşit eğitim alamadığını çok iyi gösterdi bizlere. Yazık onca çocuğa, hayallerine çok yazık.
            ahpte-pateh
            Ya kime nasıl eğitim verilmesinin anlaşılması için herkese 2. Sınıfa kadar ya da ilkokulun tamamında aynı eğitimi verirsin. Derslerde gösterdiği başarıya göre - yalnız sistem bu sistem olmamalı, öyle bir sistem olmalı ki anlamalıyız çocuk hangilerini yapabilir.- dersleri almalı, veyahut almamalı.
             redblack
             Herkese becerileri ve kapasitesi dahilinde egitim verilmeli, egitimde eşitlik ve adalet bunu gerektirir. Baliga agaca tirmanmayi ogretmeye calismak ne kadar sacmaysa, herkese ayni egitimi vermeye calismak da o kadar saçma. Egitim sistemine tepki olarak da bunu buraya birakiyorum;
             https://youtu.be/YR5ApYxkU-U
             https://youtu.be/YR5ApYxkU-U
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.