20
23.6.2020
Herkese Eşit Eğitim Verilmeli mi?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   rarero
   İlber Ortaylı' nın ilginç fikirlerinden biri. Herkese eşit eğitim verilmesinin doğru olmadığını, bunun eğitimi kalitesizleştirdiğini savunuyor. Argümanları ise oldukça kuvvetli.
   https://www.youtube.com/watch?v=uGm48DLJHLg
   https://www.youtube.com/watch?v=uGm48DLJHLg
   Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?
    coronavirus
    Tonton dedemiz yine haklı. Pırlanta gibi öğrenciler vardı, eğitim hayatlarını s..tik... Bana eğitim versen ne olur, vermesen ne olur? Kurunun yanında yaş da yandı...
     pinusnigra
     Eşitlik gerçekten bir slogandan öteye gidemiyor. Sözde etkili ancak pratikte çakıyor. Eşitlik değil adil yöntemler gelsin artık. Verimlilik kazansın, insanların koca ömürleri adeta bir piyango gibi. Hakeden işe giremiyor, alt tabakaya düşüyor. Kendini hiç yetiştirememiş, nezaketten, incelikten anlamayan insanlar üst makamlara geliyor hele ki özel sektörde. Tüm belaların son bulması için eşit değil, adil eğitim, adil fırsatlar, adil sistemler.
      mertiniz
      Hiçbir zaman okuldaki derslerimi tam anlamıyla anlamadım, Keşke yeteneğime uygun dersler görseydim dedim hep.. Haklı bence İlber Ortaylı, herkese eşit eğitim verilmemeli
       ozanesi
       Bu açıklamayı okuyup ona göre bir şeyler yazmayı çok isterdim ama konu İlber ve eğitimde fırsat eşitliğine böyle bir yaklaşım olunca bakmadım.
        jett
        Kesinlikle herkese eşit eğitim verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Eğitim sisteminin bireyselliğe kayması gerektiğini düşünüyorum çünkü eğer sen kalkıp da sporcu olcak insanla akademisyen olanı aynı ders ve sınavlara tabi tutarsan başarılı olamazlar. Akademisyen belki beden eğitimini sevmez kalır sporcu matematikten. Bu bireyselleşme liseden itibaren başlamalı.
         yumuklusucurta
         bunları 85 milyonluk ülkede uygula bakalım millet hamamböceği gibi ürüyo neyle uğraşacan
          cokbilmisdegilcokbilen
          Elbette. Başka türlü nasıl adalet sağlanır ki ?
           bidakkasimdi
           Herkese eşit eğitim verilmeli derken bu herkese aynı dersleri vermek değil, herkese aynı kalitede ders ve imkan sağlayabilmektir. Elbette herkese aynı dersler verilmesi doğru değildir. Temel bilimler hariç. İlkokul, ortaokul gibi gençlerimizin temelini şekillendiren okullarda herkese aynı dersler verilmelidir. Burada alınan her ders hayatı şekillendiriyor. Ve herkese aynı imkanlarla sağlanmalıdır. Ayrıca burada çocukların yetenekleri, nelere yatkın olduğu tespit edilip ona göre temel derslerin yanında seçmeli dersler olarak farklı eğitimler verilmelidir (örneğin, birisinin resime yatkınlığı varsa seçmeli ders olarak Resim ve Ressamlık eğitimi verilmeli, resim çizme yatkınlığı olmayan öğrenci ise yatkın olduğu farklı bir dersin eğitimini almalıdır). Fakat liseden başlayarak tamamen kişilerin yatkın olduğu alanlara yönelik eğitim verilmelidir. Tekrar etmek gerekirse eşit eğitim verilmeli, fakat bu 'herkese aynı dersleri vermek' yerine 'herkese aynı kalitede eğitim vermek' şeklinde olmalıdır.
            papichulopapichulo
            Okumayan istemeyen okumasin zaten zorla okula goturmeye gerek yok ulkenin ameleye de ihtiyaci var doktora mudhendise de.Eger bir cocuk istekle ders calismiyorsa yaz tatilinde pazarda bir seyler sattirin veya tarlada calistirin veya sanayiye verin. 1-2 ay orada para kazansin. Bence zorunlu egitim de kalksin. Meslek lisesine gidenleri asker yapip daga gonderin sagda solda itlik yapacaklarina bari bir ise yarasinlar.
             roar
             Eğitim bu ülkenin kanayan yarasıdır. Fırsat eşitliği kesinlikle olmalı lakin herkese eşit eğitim verilmez. Bu bir nesli, bir gençliği köreltmek olur.
              sptist
              İlber Hoca'ya hak vermemek için dinazor olmak lazım. Şöyle de bakmak lazım; önce herkes belli başlı düzen için aynı seviye getirilmeli. Basitçe sosyal bilgiler sadece sosyal bilgiler konu başlıklarından ibaret değil. Sonrası için de yetkinliklere göre ayrıştırılıp mümkün olduğunca bireysele doğru bir eğitim sistemi. Dünyaya çocuk getirmemek için bir sebep daha. Zira özel öğretmen fiyatları, düzgün bir sanat eğitim kursu vs bulmak uzaktan bakınca da pek mümkün görünmüyor.
               dr.rock
               Veriliyor mu? İlber Hoca doğru söylüyor ama bunu standardize edebilecek sistemimiz yok. Örneğin ülkenin başında RTE var mesela. Sayın İlber hocam “Seen nediyon allaaasen”
                badideasensei
                İlber Ortaylı ve Celal Şengör ün katıldığı bir programda izlemiştim. Dedikleri gibi al herkesi okula Diyelim ortaokuldan sonra lisede 70 ortalamanın altını elersin 2 de 75in altı 3 de 80 altı 4. sınıfta ise mezun edip Üniversite de kalanlar arasından c nin altına düşeni eleyeceksin ve son yıl b nin altına düşenler mezun olamayacak al sana mis gibi sistem . Merkezi sınava gerek kalmayacak :) Bu ülkenin iyi muslukçuya da ihtiyacı var Peki o liselilere ve oratokul mezunlarına ne olacak? -Lise mezunlarına iki yıllık daha mesleki eğitim veren bölümlere yerleştirilme hakkı tanınacak. -Ortaokul ise mesleki kurs hakkı tanınacak Bence güzel fikir herkes aynı eğitimi alacak ama başarına göre eğitim süren de değişecek ;)
                 abdllhalprsln
                 Mesleki hayatta uygulayamayacağın bir sürü bilgi peş peşe. Okul sadece disiplin katar.
                  dr.rock
                  Verilmeli mi? Herkese eşit eğitim HAKKI verilmeli bile denemez VE-RE-CEK-Sİ-NİZ koççum denebilir Eğitim Sağlık İnsan hakkıdır Vermezlerse almasını bilecek çok insan var
                   sairsel
                   İlkokuldan sonra zorunlu eğitim olması tam bir saçmalık, herkes okuyacak diye birşey yok! Sanayici, çiftçi, inşaat işçisi vb gibi işler için ara eleman lazım. Herkes okuyunca ortada bir yığın diplomalı boş insan dolaşıyor.
                    samyeli90
                    Doğru demiş her çocuğa kapasite mi desem yetenek mi desem ona göre eğitim verilmeli kimin neye yeteneği varsa ona göre eğitim verilmeli ayrıca istediği mesleğe göre yöneltilmeli sınavlarda ona göre yapılmalı
                     suleyman-balci3
                     Sahra : Evet Osman : Evet Ben : Evet Engin : Evet, aynı eğitim değil ama eğitimde fırsat eşitliği.
                      redblack
                      Herkese becerileri ve kapasitesi dahilinde egitim verilmeli, egitimde eşitlik ve adalet bunu gerektirir. Baliga agaca tirmanmayi ogretmeye calismak ne kadar sacmaysa, herkese ayni egitimi vermeye calismak da o kadar saçma. Egitim sistemine tepki olarak da bunu buraya birakiyorum;
                      https://youtu.be/YR5ApYxkU-U
                      https://youtu.be/YR5ApYxkU-U
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.