Herkese Eşit Eğitim Verilmeli mi?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   rarero
   İlber Ortaylı' nın ilginç fikirlerinden biri. Herkese eşit eğitim verilmesinin doğru olmadığını, bunun eğitimi kalitesizleştirdiğini savunuyor. Argümanları ise oldukça kuvvetli.
   https://www.youtube.com/watch?v=uGm48DLJHLg
   https://www.youtube.com/watch?v=uGm48DLJHLg
   Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?
    coronavirus
    Tonton dedemiz yine haklı. Pırlanta gibi öğrenciler vardı, eğitim hayatlarını s..tik... Bana eğitim versen ne olur, vermesen ne olur? Kurunun yanında yaş da yandı...
     pinusnigra
     Eşitlik gerçekten bir slogandan öteye gidemiyor. Sözde etkili ancak pratikte çakıyor. Eşitlik değil adil yöntemler gelsin artık. Verimlilik kazansın, insanların koca ömürleri adeta bir piyango gibi. Hakeden işe giremiyor, alt tabakaya düşüyor. Kendini hiç yetiştirememiş, nezaketten, incelikten anlamayan insanlar üst makamlara geliyor hele ki özel sektörde. Tüm belaların son bulması için eşit değil, adil eğitim, adil fırsatlar, adil sistemler.
      mertiniz
      Hiçbir zaman okuldaki derslerimi tam anlamıyla anlamadım, Keşke yeteneğime uygun dersler görseydim dedim hep.. Haklı bence İlber Ortaylı, herkese eşit eğitim verilmemeli
       ozanesi
       Bu açıklamayı okuyup ona göre bir şeyler yazmayı çok isterdim ama konu İlber ve eğitimde fırsat eşitliğine böyle bir yaklaşım olunca bakmadım.
        jett
        Kesinlikle herkese eşit eğitim verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Eğitim sisteminin bireyselliğe kayması gerektiğini düşünüyorum çünkü eğer sen kalkıp da sporcu olcak insanla akademisyen olanı aynı ders ve sınavlara tabi tutarsan başarılı olamazlar. Akademisyen belki beden eğitimini sevmez kalır sporcu matematikten. Bu bireyselleşme liseden itibaren başlamalı.
         yumuklusucurta
         bunları 85 milyonluk ülkede uygula bakalım millet hamamböceği gibi ürüyo neyle uğraşacan
          cokbilmisdegilcokbilen
          Elbette. Başka türlü nasıl adalet sağlanır ki ?
           bidakkasimdi
           Herkese eşit eğitim verilmeli derken bu herkese aynı dersleri vermek değil, herkese aynı kalitede ders ve imkan sağlayabilmektir. Elbette herkese aynı dersler verilmesi doğru değildir. Temel bilimler hariç. İlkokul, ortaokul gibi gençlerimizin temelini şekillendiren okullarda herkese aynı dersler verilmelidir. Burada alınan her ders hayatı şekillendiriyor. Ve herkese aynı imkanlarla sağlanmalıdır. Ayrıca burada çocukların yetenekleri, nelere yatkın olduğu tespit edilip ona göre temel derslerin yanında seçmeli dersler olarak farklı eğitimler verilmelidir (örneğin, birisinin resime yatkınlığı varsa seçmeli ders olarak Resim ve Ressamlık eğitimi verilmeli, resim çizme yatkınlığı olmayan öğrenci ise yatkın olduğu farklı bir dersin eğitimini almalıdır). Fakat liseden başlayarak tamamen kişilerin yatkın olduğu alanlara yönelik eğitim verilmelidir. Tekrar etmek gerekirse eşit eğitim verilmeli, fakat bu 'herkese aynı dersleri vermek' yerine 'herkese aynı kalitede eğitim vermek' şeklinde olmalıdır.
            papichulopapichulo
            Okumayan istemeyen okumasin zaten zorla okula goturmeye gerek yok ulkenin ameleye de ihtiyaci var doktora mudhendise de.Eger bir cocuk istekle ders calismiyorsa yaz tatilinde pazarda bir seyler sattirin veya tarlada calistirin veya sanayiye verin. 1-2 ay orada para kazansin. Bence zorunlu egitim de kalksin. Meslek lisesine gidenleri asker yapip daga gonderin sagda solda itlik yapacaklarina bari bir ise yarasinlar.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.