Herkes Üniversite Mezunu Olacak Diye Bir Şey Yok
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   sedefartuny
   Trakya Üniversitesi’nin online derslerine ilişkin bir görüntü ciddi tartışma yaratmış. Zoom derslerinden birinde öğrencilerin sınavı bilgisayar üzerinden değil telefonları ile nasıl yapacakları konuşulurken “Herkesin bilgisayarı yok” sözlerine Öğretim Görevlisi, “Asgari şartları sağlamak zorundasınız. Herkes üniversite mezunu olacak diye bir şey yok” demiş. Bir eğitimcinin öğrencilerine yardımcı olmak yerine bu cümleleri sarfetmesi çok üzücü. Dağa taşa üniversite adı verilen kurumları açıp, herkesin bu kurumlara gireceği ve pek tabii üniversite mezunu olabileceği bir düzen varken bu cümleler bir hayli yersiz. Asgari şartları karşılama noktasında ise hocanın haklılık payı olduğunu düşünüyorum. Bilgisayar değilse bile derslere devam edebilmek için gerekli koşullar öğrenci tarafından hazır edilmeli. Bu gibi yardımlarda bulunan kurumların sayısı yadsınamayacak düzeyde.
    dr.rock
    Hocanın suçu yok Gerçekçi davranmış Orası lise değil Alt metni okuyun, hoca diyor ki “Hakkınızı arayın aksi halde üniversiteyi boşuna okumuş olursunuz” Yani o öğrencide sende hocaya değil Gidin sn Tayyip Erdoğan’a kızın tepki verin eylemleşin örgütlenin hakkınızı arayın halkı ikna edin vb
     mrlawyerkk
     Bu olay özelinde değil ama bir tane profesörü olmayan, şehir merkezinden bir hayli uzakta, akademia kültüründen yoksun üniversitelerden mezun olmak üniversite mezunu olmamaktan daha değerli değil. Trakya üniversitesinde yaşanan bu olay ise beni rahatsız etmedi. Hayatta bazı acı gerçekler var. Bu da onlardan biri olmuş.
      okadin
      Sebep? 21. yüzyılda herkes neden üniversite mezunu olamıyor? Herkes işletme, iktisat okusun demiyorum ben ama zanaatkarlığa ilişkin birçok meslek yüksek okulu var. Üniversite ufuk açar, bireye kendi ayakları üzerinde durması gerektiğini, kendi hayatının direksiyonuna geçmesi gerektiğini öğretir ve evet bir sosyal devlet anlayışı ile bu öğrencilerin eğitimleri desteklenmelidir.
       peripedia
       Bu süreçte sınavın telefondan erişiminin olması ya da olmaması "herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok" ile alakalı bir konu değil. Ailelerin kısa çalışma ödenekleri, ücretli izinlerle hayatta kalmaya çalıştığı bu dönemde, öğrencilerin online eğitim altyapısı olmayan üniversitelerde bir şekilde eğitimlerine devam etmek istemesi onların suçu değil. Bilgisayarı, akıllı bir telefonu olmamasına rağmen üniversiteyi birincilikle bitiren bir arkadaşım vardı. Bu olağanüstü şartlarda asgari koşulu (bilgisayarı) sağlayamayan üniversite okumasın diye bir tez söz konusu bile olamaz.
        delimiy
        Konudan bağımsız bir şey söylemek istiyorum. Üniversite mezunu değilim sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum. 18 yaşımda çalışma hayatına girdim. 4 yıllık aktif olarak hemşirelik yapıyorum. Ailem yanımda değil. Üniversite okumadan, meslek edindim kesinlikle severek ve çok iyi yapıyorum, bir kadın olarak ayaklarımın üzerinde durmayı öğrendim, kendi kendime yetebilmeyi öğrendim. Üniversite okumadım ama 4 yıldır maddi özgürlüğüm var. Ha bu saatten sonra üniversite belki açıköğretim olarak okurum ama meslek sahibi olmak için değil. Elimde bir üniversite diploması bulunsun diye
         detokssuyu
         Evet, herkes üniversite mezunu olmak durumunda değil ancak burada üniversite okumak için sınava girmiş, o okulda okumaya hak kazanmış ve amacı mezun olmak olan insanlar var. Bu tercihi yapan ve üniversite mezunu olmak isteyen öğrencilere bu cümlelerin kurulması yanlış. Yardımcı olmaya çalışabilirdiniz. O öğrenciler var olduğu için varsınız siz.
          nickimdebileolmaz
          Türkiye de ki öğretim görevlileri nin büyük çoğunluğu mesleği seçme sebebi izin günleri nin fazla olması olduğu için gayet normal bunu söylemesi,.
           spearfishing
           Doğru demiş herkes üniversite mezunu olacak diye bir şey yok. Ben de lise terkim açıktan da okumadım. Babamdan 1 daire + 1 dönüm fındık bahçesinden başka bir şey kalmadı. 14 sene boyunca milletin yanında çalıştım. Hiçbir yerde mutlu ve isteyerek çalışmadım. Herzaman birgün iş sahibi olmayı olmayı düşünerek motive ettim kendimi. Şuan iş güç sahibiyim 4 tane eleman çalıştırıyorum. 2 aylık işletme ve pandemide olmamıza rağmen aylık cirom 100 binin üstünde. Pandemi bitsin x2 olacak inşallah. Diploma peşinde değil ticaret peşinde koşturun. İşçi değil iş sahibi olmaya bakın.
            camparice
            yazılım öğrenmek gerek
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.