Her Kadın İlla Anne Olmak Zorunda mı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   daisyyy
   Ben evli ve çocuk sahibi olmayan biri olarak sürekli çocuk çocuk çocuk sorularından bıktım ama insanlara cevap veremediğim hadlerini bildiremediğim için bu sorular bitmiyor. Son olarak da magazinde Larissa Gacemer’in başına gelen üzücü olaydan sonra sizlerin de fikrini almak istedim. Kadınlar anne olmak için mi geldiler bu dünyaya, her kadın anne olmak zorunda mı?
    dr-zet
    Doğurduğu halde anne olamayan binlerce kişi varken bu kadar takılma..
     cherry-cupcake
     “Anne olmak istemeyen kadınları daha az kadın yapmıyor... Karşılıksız sevgiyle emek veren herkes anne benim için” Demişti Hazal Kaya. İmza atıyorum.
      amakafamiznasiguzel
      çocuk sahibi olmamanın bir eksiklik, çocuk sahibi olmayan kadınların yarım olarak toplumumuzun en büyük sorunlarından biri. annelik çok önemli bi değer ama tamamamen tercihle alakalı. kimse bu tercihinden dolayı yargılanmamalı...naçizane
       velevkiozge
       Kadınlık bir tercih, rol ya da kimlik değildir. Kadınlık biyolojik ya da ruhsal bir durumdur. doğuştan kadınsınızdır ya da beyanınız kadın olduğu andan itibaren ve kendinizi kadın hissettikçe kadınsınızdır. Oysa annelik anne olduktan sonra kazanılan bir kimliktir. Ve annelik rolleriniz vardır. Bu roller duygusal olarak yapmak isteyip yaptıklarınızın yanı sıra toplumsal olarak yapmaya itildiğiniz rolleri de kapsar. Kadınlar illa anne olmak zorundadır. Zorundadır diyorum çünkü sizi buna iter toplum. Çünkü kadınların toplumda yapmak zorunda olduğu rollerin başında gelir annelik. Maalesef çoğu kadın da bu baskının altında ezildiğinden, anne olmayınca kendini 'tam' bir kadın hissedemediğinden çocuk yapar. Bu düşünce altında ezilen kızkardeşlerim. Sizler dünyaya çocuk getirmek için gelmediniz, çocuğunuz olmasa da kadınsınız. Annelik rolünü, çocuğunuz olmadan da yapabilirsiniz. Bir hayvanı karşılıksız sevip koruma altına alabilir, sokakta gördüğünüz bir çocuğa şevkat gösterebilirsiniz.
        sozdedegilgozde
        Anne olmak kim ne derse desin çok kıymetli ancak ne yazık ki herkes bunu severek yapmıyor. Adele'in anneliği hiç sevmedim dediğini okumuştum bir yerde. Her anne bu görevi severek yerine getirmiyor getirmek zorunda da değil. Çünkü düşünün eskiden ve hala günümüzde belli kesimlerde insanlar çok erken yaşlarda evleniyor. Çocuk sahibi oluyor. o zaten çocuk daha kendini tanımayan yetişkin olmamış bir çocuk, ergen ne derseniz. Böyle insanlardan anne olmaları bekleniyor hem de yüzyıllardır. annelik en zor mesleklerden o sebeple bu işe girmeden önce insan kendini tanımalı gerçekten isteyip istemediğine karar vermeli.
         miguelfelix
         korunun arkadaslar korunun :)) yada git spiral taktır yormayın bizi
          buse01
          Ne alaka herkes anne olmak zorunda diye bişe yok ben çocuk bebek hiç sevmiyorum mesela isteyen olur istemeyen olmaz
           caffeinerboy
           Hayır kesinlikle değildir ve bu seçim dünyaya canlı bir varlık getirmek değildir sadece.Gelecegin inşasidir.Dikkat edilmediği durumlarda toplumda gördüğünüz üzere her boş bulduğu yerde tiktok çeken,YouTube kanalı açan ve takipçi insan sayısı için türlü saçmalıklar yapan gençlik de anne babaların eseridir.İlber Ortaylı hocamızın da söylediği üzere "Ben öğrencilerime, sabah kahvaltıyı birlikte yapamayacaksanız, iyi geceler diyemeyecekseniz, masal anlatamayacak ya da dua okuyamayacaksanız, akşam yarım saat konuşmayacaksanız çocuk doğurmayın diyorum."
            samyeli90
            Zorunda değil o kadının tercihine bırakılmalı bence
             sisibisoshi
             "Kadınlar anne olmak için mi geldiler bu dünyaya?" Şahsi bir mesele değil ki bu hocam.. sorunuzun cevabı her canlının çoğalma yönünde bir edim sergilediğinden biyolojik olarak evet, memeniz magazinin konusu olmaktan çok yavrunuzu emzirmek içindir mesela. Bu sebeple de kadın bedeni doğum yapmak için evrimsel ataklar geçirir. Ancak sizin buna yaklaşımınız biyolojik olmaktan çok toplumsal. Sizin bedeniniz sizin kararınız, doğum yapmak ya da yapmamak sizin tekelinizde. her kadın anne olmak zorunda mı? Sorunuzun cevabı da elbette ki hayır. Bunlara yönelik iki zıt yaklaşımın da (tartışma desek yeridir) toplumsal kökenleri, biyolojik kökenlerinden daha ağır basıyor gibi. Annelik, anne yavru ilişkisinden ziyade, toplumsal bir anne algısını belletmeyi salık veriyor. Bu sebeple de kadınlar yalnızca bedenleri ile değil, onlara dayatılan algılarla da mücadele ederler.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.