70
18.5.2020
Her Kadın İlla Anne Olmak Zorunda mı?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   daisyyy
   Ben evli ve çocuk sahibi olmayan biri olarak sürekli çocuk çocuk çocuk sorularından bıktım ama insanlara cevap veremediğim hadlerini bildiremediğim için bu sorular bitmiyor. Son olarak da magazinde Larissa Gacemer’in başına gelen üzücü olaydan sonra sizlerin de fikrini almak istedim. Kadınlar anne olmak için mi geldiler bu dünyaya, her kadın anne olmak zorunda mı?
    dr-zet
    Doğurduğu halde anne olamayan binlerce kişi varken bu kadar takılma..
     cherry-cupcake
     “Anne olmak istemeyen kadınları daha az kadın yapmıyor... Karşılıksız sevgiyle emek veren herkes anne benim için” Demişti Hazal Kaya. İmza atıyorum.
      mevsimlerden-sonbahar61
      Kesinlikle her kadının ve ya babanın iyi bir ebeveyn olacağını düşünmüyorum
       buse01
       Ne alaka herkes anne olmak zorunda diye bişe yok ben çocuk bebek hiç sevmiyorum mesela isteyen olur istemeyen olmaz
        miguelfelix
        korunun arkadaslar korunun :)) yada git spiral taktır yormayın bizi
         roxannee-
         her kadın anne olamaz. Zaten kadınlarla en çok bu konuda çatışmıyor mu devletler de. Sürekli kürtaj yasağı getirirler. Yahu kadın anne olmak istemiyor hazır değil belki evlilik dışı ve doğuramayacak neden bu zorla kadına anne rolü vermeye çalışmak. Bunu zaten devletler ve sosyal çevre yapıyor biz kadınlara daha geçen gün haberlere çıkmadı mı kadın doğurduğu bebeği öpe atmış gerekçesi de evlilk dışı olması. Evet ister kabul edin ister etmeyin ama insanlar evlenmeden de sevişiyor ve her kadının kürtaj hakkı olmak zorunda hem de ucuz herkesin ulaşabileceği şartlarda olmalı. konuyu biraz saptırmış olabilirim ama herkes anne olmak zorunda değil. anne olmak için illa doğurmak da zorunda değil. bir hayvana, sokaktaki çocuğa da annelik yapabilir eğer anne olmak istiyorsa
          velevkiozge
          Kadınlık bir tercih, rol ya da kimlik değildir. Kadınlık biyolojik ya da ruhsal bir durumdur. doğuştan kadınsınızdır ya da beyanınız kadın olduğu andan itibaren ve kendinizi kadın hissettikçe kadınsınızdır. Oysa annelik anne olduktan sonra kazanılan bir kimliktir. Ve annelik rolleriniz vardır. Bu roller duygusal olarak yapmak isteyip yaptıklarınızın yanı sıra toplumsal olarak yapmaya itildiğiniz rolleri de kapsar. Kadınlar illa anne olmak zorundadır. Zorundadır diyorum çünkü sizi buna iter toplum. Çünkü kadınların toplumda yapmak zorunda olduğu rollerin başında gelir annelik. Maalesef çoğu kadın da bu baskının altında ezildiğinden, anne olmayınca kendini 'tam' bir kadın hissedemediğinden çocuk yapar. Bu düşünce altında ezilen kızkardeşlerim. Sizler dünyaya çocuk getirmek için gelmediniz, çocuğunuz olmasa da kadınsınız. Annelik rolünü, çocuğunuz olmadan da yapabilirsiniz. Bir hayvanı karşılıksız sevip koruma altına alabilir, sokakta gördüğünüz bir çocuğa şevkat gösterebilirsiniz.
           sisibisoshi
           "Kadınlar anne olmak için mi geldiler bu dünyaya?" Şahsi bir mesele değil ki bu hocam.. sorunuzun cevabı her canlının çoğalma yönünde bir edim sergilediğinden biyolojik olarak evet, memeniz magazinin konusu olmaktan çok yavrunuzu emzirmek içindir mesela. Bu sebeple de kadın bedeni doğum yapmak için evrimsel ataklar geçirir. Ancak sizin buna yaklaşımınız biyolojik olmaktan çok toplumsal. Sizin bedeniniz sizin kararınız, doğum yapmak ya da yapmamak sizin tekelinizde. her kadın anne olmak zorunda mı? Sorunuzun cevabı da elbette ki hayır. Bunlara yönelik iki zıt yaklaşımın da (tartışma desek yeridir) toplumsal kökenleri, biyolojik kökenlerinden daha ağır basıyor gibi. Annelik, anne yavru ilişkisinden ziyade, toplumsal bir anne algısını belletmeyi salık veriyor. Bu sebeple de kadınlar yalnızca bedenleri ile değil, onlara dayatılan algılarla da mücadele ederler.
            samyeli90
            Zorunda değil o kadının tercihine bırakılmalı bence
             caffeinerboy
             Hayır kesinlikle değildir ve bu seçim dünyaya canlı bir varlık getirmek değildir sadece.Gelecegin inşasidir.Dikkat edilmediği durumlarda toplumda gördüğünüz üzere her boş bulduğu yerde tiktok çeken,YouTube kanalı açan ve takipçi insan sayısı için türlü saçmalıklar yapan gençlik de anne babaların eseridir.İlber Ortaylı hocamızın da söylediği üzere "Ben öğrencilerime, sabah kahvaltıyı birlikte yapamayacaksanız, iyi geceler diyemeyecekseniz, masal anlatamayacak ya da dua okuyamayacaksanız, akşam yarım saat konuşmayacaksanız çocuk doğurmayın diyorum."
              missnight
              Anne olmak bir seçimdir. Sadece seni ve eşini ilgilendiren bir seçim. Eğer istemiyorsan kimsenin sana karışma lüksü yok ve onlara cevap veremediğini söylemişsin çekinme ver cevaplarını yoksa seni üzmeye ve onlaı ilgilendirmeyen konulara burunlarını sokmaya devam ederler.
               lilalola
               İnsanların sanki o çocuğa kendi bakacakmışcasına sorduğu anlamsız ve baskı yaratan sorular. Ben doğuracağım, ben bakacağım o çocuğa, sorumluluğu bana ait olacakken kararı sana kalmadı demeli bu tür insanlara. Ki çocuğu olan her kadın anne, her erkek baba olamayabiliyor. Ne başkasının baskısı ne de sadece hevesle vb. çocuk yapılmamalı. Çocuğum olsa ne isim koyardımdan önce, ilgimi sevgimi verebilir miyim diye düşünmeli. ki bu çocuğu olamayan biri içinde üzücü olabiliyor insanlar önce düşünseler sormadan keşke. ve bunun dışında bile toplumun insanlara,cinsiyetlere vb. yüklediği o kadar rol var ki zorunda olmayıp zorundaymış gibi hissettiğimiz...
                sozdedegilgozde
                Anne olmak kim ne derse desin çok kıymetli ancak ne yazık ki herkes bunu severek yapmıyor. Adele'in anneliği hiç sevmedim dediğini okumuştum bir yerde. Her anne bu görevi severek yerine getirmiyor getirmek zorunda da değil. Çünkü düşünün eskiden ve hala günümüzde belli kesimlerde insanlar çok erken yaşlarda evleniyor. Çocuk sahibi oluyor. o zaten çocuk daha kendini tanımayan yetişkin olmamış bir çocuk, ergen ne derseniz. Böyle insanlardan anne olmaları bekleniyor hem de yüzyıllardır. annelik en zor mesleklerden o sebeple bu işe girmeden önce insan kendini tanımalı gerçekten isteyip istemediğine karar vermeli.
                 zeynebio
                 Ben her kadına anneliğin yakıştığını düşünüyorum. Bence her kadının bu duyguyu tatması gerekiyor. Evet bazı istisnai durumlar söz konusu. O konuda da teknoloji çok gelişti ya da yuvalara terk edilmiş bir sürü çocuk var evlat edinerek de bu sorun çözülebilir tabi isteniyorsa.
                  amakafamiznasiguzel
                  çocuk sahibi olmamanın bir eksiklik, çocuk sahibi olmayan kadınların yarım olarak toplumumuzun en büyük sorunlarından biri. annelik çok önemli bi değer ama tamamamen tercihle alakalı. kimse bu tercihinden dolayı yargılanmamalı...naçizane
                   hsynnnnnn
                   her kadın zaten anne olamaz diye yazarsan feministler linç eder. kadın dünyası işte işin içine rekabet girerse benden iyisi olamazcı.
                    rgang01
                    Bence her kadın illa anne olmak istiyor
                     billurdeniz
                     Cevap olarak bence herkes anne olmamalıdır. Bir anne olarak kesinlikle herkesin anne olamayacağını düşünüyorum. Öyle sırf biyolojik çağrına cevap vermek için çocuk yapanlar çocuklarını iyi yetiştiremedikleri ve ilgilenemedikleri için sosyopat psikopat insan dolu etrafımızda. Yatırım yapacaksın çocuğa ki topluma ve kendine yararı dokunan bir birey olsun. Hobi niyetine çocuk yapılmaz. Bu toplum baskısı olayınıda aşmalıyız artık. Çocuk demek maddi manevi olarak savaşman gerek demek. Psikolojisi buna uygun olmayan kendisini hazır hissetmeyen yapmasın arkadaş.
                      ozanesi
                      Olmasın lütfen. Doğurduğu çocuğu çöpe atacaksanız , çocuğuna bakamayan bir anne olacaksanız, ilgi bekleyeceği yaşta kreşlere terkedecekseniz lütfen çocuk sahibi olmayın
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.