Hepimizin Gizli Irkçı Olduğu Gerçeğini Dile Getirmenin Vakti Geldi
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   zodyakli
   Bu ara bir video dolanıyor ortalıkta. Biz de bu videoyu eğlenerek gülerek izliyoruz. Aşağıya eklediğim videoda bir grup Pakistanlı ilkokul öğrencisi İngilizce olarak ülkelerine dair milliyetçi söylemlerde bulunuyor. Burada sorun ne diyebilirsiniz. Pakistan bir sömürü ülkesi yıllarca İngiltere tarafından sömürülmüş. Malum Hindistan ve Pakistan arasında da yıllardır süren bir gerginlik var. Bu öğrenciler de kendi dillerinde bile değil İngilizce olarak Hindistan' a karşı düşmanlıklarını dile getiriyor. Esasında bu video ciddi anlamda bir sorunu teşkil ederken biz de oturduğumuz yerden bu çocukların İngilizceleriyle kurdukları cümlelerle ırkçılık yapıyoruz. Muhtemelen çoğumuz onlar kadar İngilizce bile bilmiyoruz. Ve onların içine doğduğu coğrafya içindeki problemlerini görmek yerine aksanları üzerinden eğleniyoruz. Bunun üzerinden asıl sorunu görmeden milliyetçilik yaptığımızı düşünüyorum uzun zamandır. Sizler ne diyorsunuz?
   https://www.youtube.com/watch?v=qZbQdhgGo7Q&ab_channel=FBmemesBro
   https://www.youtube.com/watch?v=qZbQdhgGo7Q&ab_channel=FBmemesBro
    gregory_
    Hümanistim bu yüzden arapları sevmiyorum.
     noway
     türkiye'de ırkçılık yol yalanını öğretip durdular bize. sadece siyahiler ırkçılığa uğruyormuş gibi. gidin bakalım sorun çingenelere onlar ayrımcılık hissediyorlar mı diye. sorun bakalım suriyeliye, afgan'a nasıl hissediyorlarmış. türkiye'de ırkçılık yokmuş. götüm.
      ozcan-atalay
      Yıllarca ırkçılığa maruz kaldık diye ağlayan kürtlerin en küçük fırsatta suriyelilere ırkçılık yapmaları ya da israillilerin filistinililere hitler den öğrendiklerini uygulamaları da çok ironik geliyor bana
       eski_bi_tanidik
       Evet ırkçıyım ama sadece ermenilere karşı.
        kisidegildisiii
        Hepimiz eşitiz deyip Suriyelilere tiksinir gözlerle bakıyoruz. Hepimiz eşit değiliz hepimiz iki yüzlüyüz.
         entelbukalemun
         Yorumlar bile ırkçı. Haklısın.
          bright-wizard
          ırkçılık sevmem ama çin e soykırım yapılsa hayır demem gibi
           csa
           Irkçı değilim. Önyargılarım ister istemez vardır fakat bunların farkında olarak, bunların kararlarımı vs. etkilememesine çabalarım. Ne savaştan kaçan ve iki yüzlü Avrupa'nın tamamen görmezden geldiği ve bizim kucak açtığımız Suriyelilere, ne ülkemize gelip, ciddi bir turizm geliri sağlayan ama bana tamamen ters gelen kafalardaki Arap turistlere karşı bir ırkçılığım var. Bunu da saçma buluyorum. Hayatta kimseyi milletine göre yargılayamazsın. Kendimden biliyorum. Türkler için de pek çok kötü şey söylenebilir. Ben öyle değilim ki. E neden benim gibi bu stereotiplere uymayan insanlar olmasın diğer milletlerden de ? Önyargılarımızı tamamen yok edemeyiz ama biraz empati, biraz sabır, biraz açıkfikirlilik ve farkındalıkla bu önyargılarımızı bir kenara bırakarak davranabiliriz.
            sinan-kemal
            Bir Kürt ve Alevi olarak insanların işlerine geldiğinde bunu hatırladığını söyleyebilirim. Seni evine damat yapar, kız verir ama ilk yanlışında Kızılbaş damat oluverirsin. Ülkemiz genelinde böyle iki yüzlü bir ırkçılık var.
             daisyyy
             Mesela bizim ailede Çerkeslik var ki bu Çerkesler de ciddi anlamda milliyetçi insanlar. Çoğu Türkleri sevmez, Türkleri beğenmez. Yıllarca Türklerle akraba ilişkileri kurmamak için uğraşmışlar. Ki çerkesler de bu topraklara göçmüşler. Bu topraklar onlara ev sahipliği yapmış ama ona rağmen Türkleri sevmezler.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.