80
16.10.2020
Hepimizin Gizli Irkçı Olduğu Gerçeğini Dile Getirmenin Vakti Geldi
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   zodyakli
   Bu ara bir video dolanıyor ortalıkta. Biz de bu videoyu eğlenerek gülerek izliyoruz. Aşağıya eklediğim videoda bir grup Pakistanlı ilkokul öğrencisi İngilizce olarak ülkelerine dair milliyetçi söylemlerde bulunuyor. Burada sorun ne diyebilirsiniz. Pakistan bir sömürü ülkesi yıllarca İngiltere tarafından sömürülmüş. Malum Hindistan ve Pakistan arasında da yıllardır süren bir gerginlik var. Bu öğrenciler de kendi dillerinde bile değil İngilizce olarak Hindistan' a karşı düşmanlıklarını dile getiriyor. Esasında bu video ciddi anlamda bir sorunu teşkil ederken biz de oturduğumuz yerden bu çocukların İngilizceleriyle kurdukları cümlelerle ırkçılık yapıyoruz. Muhtemelen çoğumuz onlar kadar İngilizce bile bilmiyoruz. Ve onların içine doğduğu coğrafya içindeki problemlerini görmek yerine aksanları üzerinden eğleniyoruz. Bunun üzerinden asıl sorunu görmeden milliyetçilik yaptığımızı düşünüyorum uzun zamandır. Sizler ne diyorsunuz?
   https://www.youtube.com/watch?v=qZbQdhgGo7Q&ab_channel=FBmemesBro
   https://www.youtube.com/watch?v=qZbQdhgGo7Q&ab_channel=FBmemesBro
    mevsimlerdensnbahar61
    Irkçı demiyelimde ezilenin yanındayız diyelim
     mehmet_08
     Malum ırktan ve araplardan hoşlanmıyorum. İspanyolları sevmiyorum demek te nekadar özgürsem malum ırkı sevmemekte de okadar özgürüm
      gregory_
      Hümanistim bu yüzden arapları sevmiyorum.
       noway
       türkiye'de ırkçılık yol yalanını öğretip durdular bize. sadece siyahiler ırkçılığa uğruyormuş gibi. gidin bakalım sorun çingenelere onlar ayrımcılık hissediyorlar mı diye. sorun bakalım suriyeliye, afgan'a nasıl hissediyorlarmış. türkiye'de ırkçılık yokmuş. götüm.
        sbstnbjk
        Bir ırkı çeşitli sebeplerle sevmemek ve ırkçılık birbirinden farklı şeyler. Arapları, Almanları ya da Kolombiyalıları sevmemeniz sizi ırkçı yapmaz.
         cokbilmisdegilcokbilen
         Bu konuyu ciddi anlamda düşündüm. Irkların kendine ait bir çekiniliği var karakter özellikleri var, evet, ancak kendimi binlerce kere denemiş biri olarak zerre kadar ırkçı olmadığımı söyleyebilirim. Önemli olan biraz tabularından sıyrılabilmek bence, ve burada empati kurmak oldukça önemli.
          absurdizm
          Sarışın ve esmerleri sevmiyorum
           eski_bi_tanidik
           Evet ırkçıyım ama sadece ermenilere karşı.
            ozcan-atalay
            Yıllarca ırkçılığa maruz kaldık diye ağlayan kürtlerin en küçük fırsatta suriyelilere ırkçılık yapmaları ya da israillilerin filistinililere hitler den öğrendiklerini uygulamaları da çok ironik geliyor bana
             dr.rock
             Ortadoğu insanı ikliminden ve coğrafyasından dolayı genetik olarak ırkçıdır Ortadoğuluyu dümdüz bırakırsan Irkçı olur Eline gazete alacaksın Irkçılık yaptığında sokacaksın burnunu bka, vuracaksın yere... Düzenli yaparsan öğreniyor
              bright-wizard
              ırkçılık sevmem ama çin e soykırım yapılsa hayır demem gibi
               entelbukalemun
               Yorumlar bile ırkçı. Haklısın.
                daisyyy
                Mesela bizim ailede Çerkeslik var ki bu Çerkesler de ciddi anlamda milliyetçi insanlar. Çoğu Türkleri sevmez, Türkleri beğenmez. Yıllarca Türklerle akraba ilişkileri kurmamak için uğraşmışlar. Ki çerkesler de bu topraklara göçmüşler. Bu topraklar onlara ev sahipliği yapmış ama ona rağmen Türkleri sevmezler.
                 senem-sengul
                 Zaten milliyetçilik ırkçılığa eşittir.
                  sigmundfreud
                  Karadenizlileri anlatmama gerek var mı? Irkçılık paçalarımızdan akar. Biri Karadenizliye laf etsin bakalım neler oluyor... :)
                   kisidegildisiii
                   Hepimiz eşitiz deyip Suriyelilere tiksinir gözlerle bakıyoruz. Hepimiz eşit değiliz hepimiz iki yüzlüyüz.
                    sinan-kemal
                    Bir Kürt ve Alevi olarak insanların işlerine geldiğinde bunu hatırladığını söyleyebilirim. Seni evine damat yapar, kız verir ama ilk yanlışında Kızılbaş damat oluverirsin. Ülkemiz genelinde böyle iki yüzlü bir ırkçılık var.
                     csa
                     Irkçı değilim. Önyargılarım ister istemez vardır fakat bunların farkında olarak, bunların kararlarımı vs. etkilememesine çabalarım. Ne savaştan kaçan ve iki yüzlü Avrupa'nın tamamen görmezden geldiği ve bizim kucak açtığımız Suriyelilere, ne ülkemize gelip, ciddi bir turizm geliri sağlayan ama bana tamamen ters gelen kafalardaki Arap turistlere karşı bir ırkçılığım var. Bunu da saçma buluyorum. Hayatta kimseyi milletine göre yargılayamazsın. Kendimden biliyorum. Türkler için de pek çok kötü şey söylenebilir. Ben öyle değilim ki. E neden benim gibi bu stereotiplere uymayan insanlar olmasın diğer milletlerden de ? Önyargılarımızı tamamen yok edemeyiz ama biraz empati, biraz sabır, biraz açıkfikirlilik ve farkındalıkla bu önyargılarımızı bir kenara bırakarak davranabiliriz.
                      vitaly
                      ben ırkçılığı sonradan öğrendim... ki benim annem babam zamanın 68 kuşağı solcuları... nasıl öğrendim bazı milliyetlerin ne b*k olduğunu birebir tanıyarak, görerek. arkadaşlar insan ayırmak bize göre değil doğru ama herkese gerektigi gibi davranmak için biraz sert durmak gerekiyor. her milletin bir huyu olduguna inananlardanim hatta illere göre bile yaklaşımım farklidir. (askere giden arkadaşlar bilir ;)) yoksa afrika'dan gelen arkadaşlarımda oldu, üniversitede beraber okuduk ve en sevdiklerim onlar oldu. neden? çünkü tanıdım. eğer ırkçılık ilk başta olsaydı onlara önyargılı olurdum...
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.