Hayatını Zorlaştırmak İçin Bebeğine Bilerek Adolf İsmini Veren Anne
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   yazarcizer
   Reddit'te paylaşılan ve tartışmalara yol açan bir olay gözüme çarptı ve elimden geldiğince çevirmeye çalıştım. Çünkü sahiden insan bi düşünüyor bu mu olmalı diye... "Ben hamile değilim ama aranızda belki bir fikir verecek olanlar vardır. Kız kardeşim 7 aylık hamile ve oğluna bir Nazi sevdalısı olmamasına rağmen kasıtlı olarak problem yaratacak bir isim vermek istiyor: Adolph (Adolf) Böyle bir şey yapmaması için resmen yalvardım ama bunu, dünyaya şanslı veya iyi şartlar içerisinde gelmeyen çocukların neler yaşadığını biraz olsun anlamasını istediği için yaptığını söyledi ve fb'dan da şu mesajı göndermiş: 'Yeğenin daha doğmadan onun için bu kadar endişenmen beni gerçekten mutlu etti ama bu bozuk dünya düzeninde ebeveynlik biraz radikal olmalı. Beyaz ırktan olan ebeveynler çocuğu dünyaya getirip rahatça onun hayattaki başarısını izleyemezler. Özellikle de başka çocuklar bu başarıyı daha çok hak ediyorken. Verdiğim Adolf ismi ilerde yapacağı iş başvurularında ona sıkıntı yaratacak mı? Eminim ki yaratacak. İstediğim şey de bu aslına bakarsan. Adının Adolf olması hiçbir işi olmayacak anlamına gelmiyor. Sadece başvurduğu yerlerde onu işe almaya karar verecek kişiler bi 5 dk düşünüp belki de bu işe başka birisini almalıyız diye düşünecek. Oğluma vereceğim 'Peter' gibi bir isim dünyadaki bu ırkçı ve yozlaşmış düzenin devamını sağlamaktan başka bir işe yaramayacak. Kendini ve çocuklarını başka insanlardan daha az önemsemediğin noktada hiçbir zaman ırkçı karşıtı olamayacaksın. Adolf da işte bu yüzden iyi bir çocuk olacak.' "
   https://twitter.com/isabelzawtun/status/1344418319219236864?s=21
   Detaylar Burada
   Aynı durumu kendi ülkemiz için de düşünebiliriz ülke tarihinde hiçbir kesimin sevmediği, hatta nefret ettiği bir isim düşünün sadece... Siz ne düşünüyorsunuz, çocuğunuza bunu yapar mıydınız?
    dr_geyik
    "Dünyaya şanslı veya iyi şartlar içerisinde gelmeyen çocukların neler yaşadığını biraz olsun anlamasını istediği için" çocuğun adını Adolf koymasına gerek yok. Burada, AKP Türkiyesi'nde asgari ücretle geçinip hayatta kalmaya çalışan bir ailenin yanına verebilir, çok güzel deneyim olur.
     plazacalisani
     Dünyanın refahını çocuğunun refahından daha çok mu düşünüyor bu anne anlamadım? Bana kalırsa marjinal olma çabası başka bir şey değil.
      hogwartsmektubugelmeyen
      Yahu şaka mı? İnsan evladını her şeyden çok sever öyle olması gerekmez mi? Ayrıca yanlış bir bakış açısı. Bir çocuk ne olursa olsun hayatı boyunca bir şekilde ötekileşmeye maruz kalıyor zaten. İster beyaz ister siyah olsun. He evet. Bazı gruplar ÇOK ÇOK daha fazla etkileniyor bu durumdan. Ama insan her zaman dışlanma yaşar bir şekilde. O çocuk ilerde sana çok küfredecek haberin yok
       ggggggg
       Dio'da nickname belirliyor sanki Allah'ı malı
        kafkaninkankasi
        Çocuğunu denek olarak kullanan ebeveyn iticiliği.. Kendince aktivist..
         ezgisarikaya
         kafamiza swastika dovmesi yaptirip oyle gezelim o zaman irkci karsiti oldugumuzu gostermek icin. soranlara da deriz bu duzene karsi gelmek icin yaptirdim diye yerlerse ☺️ yazk kafana ne diyim ki buyuk sacmalik
          pazartesi
          Annenin zeka yaşı 7 mq. Sanırsın sadece hitlerde adolph ismi var. Babam saksafon çalmayı çok severdi o yüzden koydu diyip çıkar işin içinden.
           peripedia
           Bir annenin bunu bilinçli olarak yapması sorun ama bir ismin nazilere, ırkçılığa, faşizme 21. yüzyılda mal ediliyor oluşu daha büyük sorun bence. Bugün siyasi figürlerle adaş olan bir sürü insan var. Bunların yaptığı her olumsuz eylemde bu insanlar zorluk mu çekiyor?
            sedefartuny
            Adolf isminin günahı ne peki? Hitler koysaymış madem ama yasak olabilir. Klasik reddit kurmacası da olabilir. Bilemedim ama bir hayli anlamsız. Adı Adolf oldu diye neonazi olacak ya da toplum tarafından öyle nitelendirilecek diye bir şey yok. Türkiye'de olsaydı olabilirdi ama.
             bisosyolog
             Ben böyle garip bir duyar görmedim. Bu ne saçma muhabbet? Sanırım annenin iq'su yerlerde. Birilerini ya da bir şeyleri ötekileştirerek farkındalık kazanılmaz. Ne zaman anlayacaklar bunu? Olması gerekeni normalleştirerek düze çıkabiliriz. Farkındalık yaratmak farkı olmak değildir. Farklı olana da normal gözle bakabilmektir.
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.