289
2.1.2021
Hayatını Zorlaştırmak İçin Bebeğine Bilerek Adolf İsmini Veren Anne
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   yazarcizer
   Reddit'te paylaşılan ve tartışmalara yol açan bir olay gözüme çarptı ve elimden geldiğince çevirmeye çalıştım. Çünkü sahiden insan bi düşünüyor bu mu olmalı diye... "Ben hamile değilim ama aranızda belki bir fikir verecek olanlar vardır. Kız kardeşim 7 aylık hamile ve oğluna bir Nazi sevdalısı olmamasına rağmen kasıtlı olarak problem yaratacak bir isim vermek istiyor: Adolph (Adolf) Böyle bir şey yapmaması için resmen yalvardım ama bunu, dünyaya şanslı veya iyi şartlar içerisinde gelmeyen çocukların neler yaşadığını biraz olsun anlamasını istediği için yaptığını söyledi ve fb'dan da şu mesajı göndermiş: 'Yeğenin daha doğmadan onun için bu kadar endişenmen beni gerçekten mutlu etti ama bu bozuk dünya düzeninde ebeveynlik biraz radikal olmalı. Beyaz ırktan olan ebeveynler çocuğu dünyaya getirip rahatça onun hayattaki başarısını izleyemezler. Özellikle de başka çocuklar bu başarıyı daha çok hak ediyorken. Verdiğim Adolf ismi ilerde yapacağı iş başvurularında ona sıkıntı yaratacak mı? Eminim ki yaratacak. İstediğim şey de bu aslına bakarsan. Adının Adolf olması hiçbir işi olmayacak anlamına gelmiyor. Sadece başvurduğu yerlerde onu işe almaya karar verecek kişiler bi 5 dk düşünüp belki de bu işe başka birisini almalıyız diye düşünecek. Oğluma vereceğim 'Peter' gibi bir isim dünyadaki bu ırkçı ve yozlaşmış düzenin devamını sağlamaktan başka bir işe yaramayacak. Kendini ve çocuklarını başka insanlardan daha az önemsemediğin noktada hiçbir zaman ırkçı karşıtı olamayacaksın. Adolf da işte bu yüzden iyi bir çocuk olacak.' "
   https://twitter.com/isabelzawtun/status/1344418319219236864?s=21
   Detaylar Burada
   Aynı durumu kendi ülkemiz için de düşünebiliriz ülke tarihinde hiçbir kesimin sevmediği, hatta nefret ettiği bir isim düşünün sadece... Siz ne düşünüyorsunuz, çocuğunuza bunu yapar mıydınız?
    gggggg
    Dio'da nickname belirliyor sanki Allah'ı malı
     tsukyomi
     Josef koysaydı aynı tepkiyi alır mıydı acaba? İnsanın adı çıkmasın işte.
      ezgisarikaya
      kafamiza swastika dovmesi yaptirip oyle gezelim o zaman irkci karsiti oldugumuzu gostermek icin. soranlara da deriz bu duzene karsi gelmek icin yaptirdim diye yerlerse ☺️ yazk kafana ne diyim ki buyuk sacmalik
       plazacalisani
       Dünyanın refahını çocuğunun refahından daha çok mu düşünüyor bu anne anlamadım? Bana kalırsa marjinal olma çabası başka bir şey değil.
        nickimdebileolmaz
        Yeğeni için endişelenen kişi'in akıl sağlığı pek yerinde değil gibi, isim ile ırkçılık sembolü haline gelen bir insanı özleştirmek pek mantıklı değil.
         hogwartsmektubugelmeyen
         Yahu şaka mı? İnsan evladını her şeyden çok sever öyle olması gerekmez mi? Ayrıca yanlış bir bakış açısı. Bir çocuk ne olursa olsun hayatı boyunca bir şekilde ötekileşmeye maruz kalıyor zaten. İster beyaz ister siyah olsun. He evet. Bazı gruplar ÇOK ÇOK daha fazla etkileniyor bu durumdan. Ama insan her zaman dışlanma yaşar bir şekilde. O çocuk ilerde sana çok küfredecek haberin yok
          dr_geyik
          "Dünyaya şanslı veya iyi şartlar içerisinde gelmeyen çocukların neler yaşadığını biraz olsun anlamasını istediği için" çocuğun adını Adolf koymasına gerek yok. Burada, AKP Türkiyesi'nde asgari ücretle geçinip hayatta kalmaya çalışan bir ailenin yanına verebilir, çok güzel deneyim olur.
           peripedia
           Bir annenin bunu bilinçli olarak yapması sorun ama bir ismin nazilere, ırkçılığa, faşizme 21. yüzyılda mal ediliyor oluşu daha büyük sorun bence. Bugün siyasi figürlerle adaş olan bir sürü insan var. Bunların yaptığı her olumsuz eylemde bu insanlar zorluk mu çekiyor?
            gulfemkaya
            Nasıl bir kafa yapısı var gerçekten inanılmaz. Düzgün bir isim koy rahat rahat yaşasın işte niye bu kadar zorluyorsun ki
             pazartesi
             Annenin zeka yaşı 7 mq. Sanırsın sadece hitlerde adolph ismi var. Babam saksafon çalmayı çok severdi o yüzden koydu diyip çıkar işin içinden.
              gilad-pellaeon
              ya arkadaş adolph veya adolf ismi hitlerden çok önce yüzlerce yıl popüler olarak kullanılan bir isim hatta isveçliler çok kullanmış mesela al gustav adolf bazı şeyler çok abartılıyor ne olmuş adolf koysa? adolf hitler değil karl max falan olsa onlarıdamı kullanmayacaktınız?
              https://en.wikipedia.org/wiki/Gustavus_Adolphus_of_Sweden
              https://en.wikipedia.org/wiki/Gustavus_Adolphus_of_Sweden
               jord
               Bizim firmanin firma ici kisi listesine baktim adolf isimli biri var, almanlara sordum bu isim kullaniliyor mu, 2. dunya savasindan sonra ender gorunun birsey dediler ama koyan koyar.. yalniz bu kadin sirf giciklik olsun diye bunu yapiyorsa o cocuk bir gun onu pisman eder..
                ahmet-erdem-hizarci
                Marjinal olan her hareket sırf marjinal olma amacıyla yapılmıyor. Hayko Cepkin'in videosunu izledim bugün. Bir göz kapağı düşük diye nasıl hayata -1 ile başladığından bahsetmiş. Ya da ismi yüzünden... İnsanların size ön yargıyla yaklaşması her zaman size bir şeyler kaybettirmez. Misal ön yarılarını yıkamayan insanlardan kurtarır sizi. Bu eksileri nasıl artı yaptığını anlatmış Hayko. Belki çocukça acımasızlıktan payını alır o da. Ki fenadır bu bilirim. Ama önemli olan sonuç. 30 yıl sonra olacakları görmeden o anneyi eleştirmek yanlış bence. Mantıklı mı bilmiyorum ama geçmişteki pek çok mantıksız fikir bugünün olmazsa olmazı. Cep telefonu gibi.
                 sedefartuny
                 Adolf isminin günahı ne peki? Hitler koysaymış madem ama yasak olabilir. Klasik reddit kurmacası da olabilir. Bilemedim ama bir hayli anlamsız. Adı Adolf oldu diye neonazi olacak ya da toplum tarafından öyle nitelendirilecek diye bir şey yok. Türkiye'de olsaydı olabilirdi ama.
                  kafkaninkankasi
                  Çocuğunu denek olarak kullanan ebeveyn iticiliği.. Kendince aktivist..
                   bisosyolog
                   Ben böyle garip bir duyar görmedim. Bu ne saçma muhabbet? Sanırım annenin iq'su yerlerde. Birilerini ya da bir şeyleri ötekileştirerek farkındalık kazanılmaz. Ne zaman anlayacaklar bunu? Olması gerekeni normalleştirerek düze çıkabiliriz. Farkındalık yaratmak farkı olmak değildir. Farklı olana da normal gözle bakabilmektir.
                    aslanburcubirisi
                    Yani alt tarafı bir isimde bile bu kadar düşünüyorsa kadın, çocuğa şimdiden üzüldüm. Bu durumun tek isimle kalacağını sanmıyorum. Anlıyorum herkes eşit olsun ırkçılık olmasın falan filan güzel düşünceler de bunlar, Çocuğuna bunu öğretmek için ismini Adolf koymaktan başka çözüm mü kalmadı? Sonuçta çocuk bu. Seversin sevgiyi öğrenir. Görerek öğreniyor zaten. Sen bir insan olarak ırkı ne olursa olsun herkese nazik davranıyorsundur. Çocuğa böyle davran demene gerek varmı? çocuk zaten senden öğrenecek. Çocuğu zora sokmaz belki isim, ama öyle bir isteğe gerek yok. Bırak çocuğun hayata 1-0 önde başlasın ama insanların hayatlarına dokunabilecek gücü bulabilsin kendinde. oda böyle olmaz.
                     o_rana
                     Gerçekten hastalıklı bir düşünce sistemi var bu kadında.
                     /
                     0

                     Tarihe Göre

                     İçerik bulunamadı.