Hayatını Kaybeden Kişinin Sosyal Medya Hesaplarının Miras Kabul Edilmesi Özel Hayatın Gizliliğini İhlal midir?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   peripedia
   Denizli'de eşini trafik kazasında kaybeden bir beyefendi, eşinin iCloud hesabındaki fotoğraf, video, ses kayıtları, medya dosyaları ile maillere ulaşma talebini yargıya taşımış. Mahkeme ilk önce bu talebi "özel hayatın gizliliğini ihlal" gerekçesi ile reddetmiş. Karar istinaf mahkemesine taşınmış ve mahkeme talebi yerinde bularak "Dijital mal varlığı inkar edilemez bir gerçeklik. Kripto paraların uluslararası ödemelerde kullanıldığı dijital sistemler var. Yine reklam gelirleri sağlayan sosyal medya hesaplarının gün geçtikçe arttığı, YouTube ve benzeri dijital platformlarda reklam geliri ve ücretli üyelik sistemi ile hizmet veren kanallar oluşturulduğu bir ortamda, dijital mal varlığı ve dijital miras ile ilgili yasal bir düzenleme bulunmamakta" denilerek dijital hesapların miras kalmasın yönünde emsal bir karar vermiş. Bu karar Türkiye'de bir ilkmiş arkadaşlar ve böylelikle 'Dijital Miras' kavramı hayatımıza girmiş oldu. Dijital dünyada para kazanan insanlar ve aileleri için önemli bir karar ancak diğer taraftan biz sıradan insanların ölümü durumunda özel hayatın ihlali söz konusu olabilir. Dio hesaplarımız ailemize miras kalıyor düşünsenize. Bununla birlikte tüm sosyal medya hesaplarımız, mesajlarımız, fotoğraflarımız da.
    tsukyomi
    Yaldır yaldır ihlaldir. Olmak zorunda. Hesaplarıma giren kafayı kırar, yattığım yerden davalık olurum. Lütfen ihlal olsun.
     badideasensei
     İhlal dir sonuçta kişiye dair ve kişi öldükten sonra kapatılmalıdır
      sedefartuny
      Sanki telefonumuzda çok gizli bilgiler ve belgeler var. Nedir yani en fazla özel fotoğraflarımız vardır. İhlal falan değildir. O zaman ölen kişinin odasına da girilmesin, evine de kimse ayak basmasın. Olur mu böyle şey? Doğru karar bence.
       mrlawyerkk
       Telefonu ile gömülmeyi vasiyet eden bir kızcağızın vasiyetini babasının gerçekleştirdiği haberi geldi aklıma. Bu gençler özel fotoğraflarını sanal dünyada attıkları insanlar tarafından tehdit ediliyor, dolandırılıyor. Özellikle bu yaş grubunun telefon erişimleri ailelerine açık olmalı. Diğer taraftan uygulama sadece dijitalden para kazanan ve hayatını kaybeden kişilerin aileleri için uygulanmalı. Öbür türlüsü ihlaldir.
        detokssuyu
        Bence doğru karar. Sadece sosyal medya hesaplarını kapsamıyor banka hesapları gibi tüm dijital işlemlere aile erişim sağlayabiliyor. Zaten ben öldükten sonra bir anlamı yok. Ailem tüm hayatımı öğrenebilir. Ölünce özel hayatın gizliliği diye bir şey mi kalıyor ki??
         eflayilmaz
         Sonuçta kişi yaşadığı zaman paylaşmadığı şeylere ölünce bakmak özel hayatının gizliliğinin ihlali oluyor bence
          cinayetvaraga
          dert etmeyin. notere vasiyet bırakın. hiç dokunulmadan silinmesini istiyorum hesapların deyin. avukat şirketle irtibata geçip sildirsin hesapları. onu da mı biz söyleyelim.
           cannoliasigi
           Evet öyledir
            cnkrt
            Benim hesaplarım varislerime kaldığında muhtemelen işler dahada artmış olacağı için para kazanmaya devam ederler. :D Sosyal medyadan para kazanmadıkça kolay kolay girip takılmıyorum sırf zevk olsun diye. Örneğin face, youtube, twitter, tiktok, instagram üzerinde hesap sayım 10-12 tane var sanırım. tiktok için
            https://iyiarastir.com/tiktok-jeton-hilesi-2022/
            tiktok jeton hilesi
            ,
            https://iyiarastir.com/tiktok-kesfete-dusme-etiketleri-2022/
            tiktok keşfet etiketleri
            , youtube için
            https://iyiarastir.com/youtube-izlenme-hilesi-2022/
            youtube izlenme hilesi
            instagram için
            https://iyiarastir.com/instagram-populer-kesfet-etiketleri-2022/
            instagram keşfet etiketleri
            ve
            https://iyiarastir.com/reels-izlenme-hilesi-2022/
            reels izlenme hilesi
            ile çoğunlukla instagram ve tiktok kasıyorum. Tamamen işin ticaretindeyim desem yeridir. :D
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.