27
21.1.2021
Hayatını Kaybeden Bir Yakınımız İle Mesajlaşabilecek Olmamız
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   Microsoft'un patentini aldığı ve yakın zamanda hayata geçireceği düşünülen chat robotu bu vasfa sahip olabilecekmiş. Çok olası çünkü yapay zeka internette vakit geçiren herkesin profilini çıkarmakta çok başarılı. Demografik özellikler, ilgi alanları gibi özellikler de bir araya getirilince hayatını kaybeden birinin hayatta iken gerçekleştirdiği konuşmalara dayanarak yapay zeka vasıtası ile artık hayatta olmayan birinin sosyal medya hesaplarından yeni diyaloglara dahil olması çok zor olmasa gerek. Buraya kadar her şey tamam ama sevdiklerimizi kaybettikten sonra onlarla bir şekilde mesajlaşıyor olabilmenin insan psikolojisi üzerindeki etkileri ne olacak? Kocaman bir etik sorun var bence ortada. Can Bonomo böyle bir dolandırıcılık örneği yaşamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Kaybettiği anneciğinin Facebook hesabı ele geçirilmiş ve Bonomo dahil olmak üzere insanlardan para istenilmişti. Çok büyük bir acı ve travma yaşadığının altını çizmişti Can Bonomo. Her teknolojik yeniliğe üzerine düşünmeden çılgınlar gibi arka çıkıyoruz. Bu durum ilerleyen dönemlerde hayatımızda ciddi problemlere neden olacak bence.
    yagmurals
    black mirror gerçek oluyor teker teker. berbat ya korkuyorum böyle haberlerden ben. ya ölen kişiyle mesajlaşmak ve bunun yapay zekayla olması kadar korkutucu bir şey olur mu ya. travma resmen. çok kötü düşüncesi bile.
     kasarhande07
     Ay tövbe ben almayım
      me_out_bye
      Anneannem ve dedem ile isterdim heralde. Anne tarafı* Ben küçükken ölmüşler video kasette gördüğüm görüntüleri hariç ben bir şey hatırlamıyorum. Baba tarafıni gördüm yaşıyorlar ama malum baba tarafı bilirsiniz klasik... Pek bir yakınlık hissedemedik. Birde Atatürk heralde 🤔 Onada sorular sormak isterdim bir kaç tane 😊 Başka yok 🤔 Kimle konuşcam.
       irmak676
       Ben denerim ya 🙂
        palmiye
        Hayır korkarım ben.
         redblack
         Ben bunu yaptim yahu
          tachycardia
          Bazı şeyler imkansızken daha iyi
           sci4machy
           hayatını kaybeden bir yakınım yok, ama ruhu ölü olan var, o sayılırsa deneriz.
            asit
            dedemle chatleşmek mi...almiyim hiç..ama şımarınca arkamdan baston fırlatan dede yaparsanız alırım
             vurz
             Boşluk ne boyutlara gelmiş
              sedefartuny
              Bence de etik sorun. İnsanlar sevdiklerini kaybetmenin derin üzüntüsü içerisinde bu sanal gerçekliğe kendilerini hapsedecekler ve bir noktadan sonra o dünyadan çıkmaları çok güç olacak.
               strangestar
               Bence psikolojik olarak tuhaf bir etki yaratır. Ayrıca yapay zekanın böyle bı şey yapması belkide android teknolojisinin başlangıcıdır. Yaşayıp görüceğiz. Dipnot:Bilimkurgu filmlerine doğru gidiyoruz ama hadi hayırlısı
                samyeli90
                Yok kalsın istemez
                 eflayilmaz
                 Etik bir sorun olmasından ziyade insanın psikolojisini darmaduman edecek bir şey. Hele beklenmedik ve ani olan sevdiğimiz birinin kaybı sonrasında böyle bir şeye başvurmak bağımlılık oluşturabilir. Gerçek hayatla ilişkisini keser insan
                  peripedia
                  Zorla kullandıracaklarını düşünmüyorum o yüzden sorun yok. Bazı insanlar için ölümü kabullenmenin ve bu sürecin aşılması için faydalı olabileceğini düşünüyorum. Fotoğraflara bakmak kafada anıları canlandırmak gibi bir durum bu da bence.
                   detokssuyu
                   İnsanı delirtir bu. Aşılmaz bir hale sokar zaten zor olan süreci. Daha faydalı işler yapsa keşke bu teknoloji devleri. Hep bir falso. Hep bir distopya.
                    makeup_alp
                    Her ne kadar onunla mesajlaşabilme hissiyatı alabilsekte içimizde hala yokluğunu hissediyor olacağız , çok gereksiz bir proje. Tutar mı bilmem
                    /
                    0

                    Tarihe Göre

                    İçerik bulunamadı.