388
11.5.2020
Hadi Gelin, dio’da Türkiye'nin Trans Bireylere Karşı Davranışlarını Tartışalım
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   patilik
   trans bireyleri ötekileştiren korkunç bi kitleyle karşı karşıyayız bence. hemen şimdi, trans bi bireyin fotoğrafını açın, mutlaka cinsiyetçi, homofobik, trans düşmanı bi yoruma denk gelirsiniz. insanlar nefret dolu nefreeet. 21. yüzyılda hala trans bireyleri dalga konusu yapan insanlarla aynı havayı soluyoruz....
    dipsiz
    Davranmıyolar ki neyi tartışıcaz. Tacizci tecavüzcü, kendi cinsine yani erkeklere hallenen imamlara sesleri çıkmıyo ama birbirini seven kadınlara, erkeklere nefret dolular. E senin imamında bi erkeğe, kendi cinsine taciz ediyo ona da nefret kus o zaman. Ama yok o imam di mi sonuçta bize din öğretiyo. Dinde kendi cinsine taciz , tecavüz etmek varsa; birbirini seven erkeklere de sesini çıkarma o zaman. En azından lgbt de taciz, tecavüz, zorlama yok. Sevgi var. Şu imamları arşa çıkardıkları kadar kimseyi arşa çıkarmadılar. Sülalemize taciz etse, imam olduğu için sesimiz çıkmaz. Tartışmıyorum ben.
     kuyinist
     Yasasin LGBT🌈
      gadjodilo
      Türkiye'de tek millet (Türk), tek inanç( islamiyet/ sünni mezhep) ve tek cinsiyet (erkek) dışında kimseye iyi muamele edilmiyor ki. Trans bireyler bu kötü muameleye maruz kalan topluluklardan biri sadece. Bence maruz kaldıkları nefret diğerlerinden çok da farklı değil ne yazık ki. Ama sanırım en fazla, cinsel kimlikleri üzerinden darbe yiyorlar. Trans bir kadın birey 'kadın'dan sayılmıyor çünkü o bir ibne, top, nonoş.( Operasyon geçirse dahi bu durum böyle) Erkeklik bir savaş, trans kadınsa bu savaştan kaçan korkak gibi. Ama asla kadın değil, kadın olamaz. Bu nedenle trans kadınların sevgilileri, eşleri ' yapma güzelliklerin peşinde koşma, onda sahte olan şeylerin ( kasıt meme ve kadın cinsel organı) gerçeği bende var' gibi gönderenin kendini gayet haklı bulduğu mesajlarla taciz edilir çünkü translar kadın değildir. Aynı trans kadın iş arar, 'erkek işi' diye adlandırılan işlerde de çalışamaz çünkü erkek değildir. Toplum onu iki cinsiyete de kabul etmez ya da işine geldiği gibi iki cinsiyet arasında döndürür. İki cinsiyet diyorum çünkü toplumda maalesef iki cinsiyet vardır. Ya kadınsındır ya erkek. Trans bireylerin ülkedeki en büyük sorunu cinsiyetsiz olmaları ve cinsel kimliklerinin kabul edilmemesi bana göre.
       ketcaplisarma
       bu anormal bi durum olduğu icin ben bunu hastalık olarak görüyorum kii bazı bilim adamları da böyle diyor. Bence de dalga geçilesi bi durum değil saygı duymak gerek...
        tangomuzeyyen
        Zeki Müren'in sanat güneşi , Bülent Ersoy'un diva olarak kabul edildiği bir gerçekte ne yazık ki lbtg hala bir tabu. Transseksüeller'e bir iş kapısı olmadığı için kötü yollara sürükleniyorlar, gayler , lezbiyenler kendilerini açıkladıkları zaman belki başta aileleri olmak üzere kapılar yüzlerine kapanıyor. Herkesin sadece kendini eleştirdiği ve kimsenin üzerinde bir söz söyleme hakkı talep etmediği , herkesin kendi işine ve kendine odaklandığı zamanlarda dünya daha iyi bir yer olacak.
         tinky
         Herkesin kendi kararı ve seçimi.Kimseyi kararından dolayı yargılayamayız. Kimin nekadar iyi , kimin nekadar kötü olduğunu Allah bilir.
          tugce-cim-diyeceksiniz
          Kusura bakmayın ama bunu tartışmanız bile saçma. Trans bireyler bir kadın ve ya adamdan farklı değildir.Burda ağlak ağlak salak saçma savunma cümleleri kuracağınız bir başlık da değildir. Normaldir. Tartışma konusu değildir. Beğenmeyen küçük oğluna almasındır. Eleştirler çokta tındır. Hepsi sendir bendir. LGBT Değilim ama varsa aranızda olan gelin sarılalım💙
           imailahorsilah
           Ne yazık ki bu evrensel bir sorun(her ne kadar olmaması gerekse de) Hayat baskılara, amme normlarına, dayatmaya, ötekileştirme ve dışlanmaya göz yummak ve boyun eğmek için çok kısa ve toplum maalesef ki bu insanlara bunları yapıyor. Hiç kimsenin insanları Cinsel kimliği, yaşam tarzı, seçimleri, genetik yapısı gibi elinde olan yahut olmayan hiçbirşey üzerinden ne yargılamaya ne de dayatmaya uğratmaya ne hakkı ne haddi ne de münasebeti olmamalı Herkes hayatını ömrüne sığdırmaya çalışmadan kılıfa uydurmaya çalışmadan başkalarını kısıtlayıp rahatsız etmeden özgürce yaşamalı Ve mühim olan kalp güzelliği o cirkin kalplerini biraz olsun görme şansı yakalasa insanlar belki vazgeçerler bu kötülükten Sadece yaşayın takılmadan, baskılamadan, yargılamadan, yaftalamadan,özgürce Yaşayın Yaşasın LGBT🎠👽❤️
            fuind
            Ağır bir konu olsa da iki kelam etmeden geçmeyeceğim. Öncelikle bunun sosyolojik, tarihsel, dini ve endokrinolojik birçok alt yapısı var. Konuyu daha somut ele almak adına öncelikle bazı bilgileri vermek gerekiyor. Trans bireyler, fiziksel açıdan erkeksi/kadınsı özelliklere sahip, fakat dişil/eril cinsiyet kimliğinde olan bireyler olarak tanımlanmaktadırlar. Yani hemcinsleri ile duygusal bir ilişkiye girebilirler. Bir başka bireyle (kadın yada erkek farketmez) duygusal bir ilişki yaşabilmenin temel şartı o kişiye karşı içgüdüsel birtakım dürtülerinin olmasıdır. Peki gelelim asıl konuya; Duygu/içgüdü gibi temel olguları bireye hissettiren şey nedir? Cevap basit: HORMONLAR Basit bir dille anlatmak gerekirse (Kamil'e anlatır gibi), birilerine karşı herhangi birşey hissediyorsan, aşk, nefret, korku her şey olabilir, bunu sağlayan şey vücudunun salgıladığı hormonlardır. Şimdi bunları anlattığımıza göre bir sorum var: Hanginiz tüm hormonlarını istediği gibi, istediği miktarda ve istediği gibi salgılayabiliyor? Trans birey yada eşcinseller de aynı sizin, benim gibi hormonlarını yönetemiyorlar. Birey erkekse kadın, kadınsa da erkek olarak görüyor kendini ve hemcinslerinden hoşlanabiliyor ve çünkü HORMONLARI ona bunu söylüyor. Genelde sorduğunuzda da şu cevabı almanız muhtemeldir: 'Kendimi erkek/kadın vücuduna sıkışmış bir kadın/erkek gibi görüyorum/hissediyorum.' Cinsiyet değiştirme ameliyatlarından sonra hormon tedavisi uygulanır ki beden kendini -mümkün olduğunca- istenen cinse uyarlabilsin yada yardımcı olsun. Hormonların, bireyin cinsiyet tanımlamasını ve fizyolojisini nasıl etkilediği konusu ile ilgili birçok cinsiyet değiştirme ameliyatının sonuçlarını araştırarak bulabilirsiniz. Fikrim nispeten anlaşılmıştır ancak pekiştirmek adına söyleyebilirim ki ben bunu asla bir hastalık olarak görmüyorum ve diyorum ki bırakınız insanlar kimseye zarar vermediği sürece istediklerini yapsınlar. İnsanlar sadece iyi ve kötü olarak ayrılırlar.
             athena-
             Tartışılacak bir konu olduğunu düşünmüyorum kimsenin cinsel tercihleri kimseyi ilgilendirmez kim nasıl istiyorsa bunu tartışma konusu yapmak anlamsız.
              rainman3
              Insanı insan olduğu için sevmeliyiz kimlikmiş farklıymış oymuş buymuş ne önemi var iyi mi kimseyi rahatsiz etmeden yaşıyor mu yaşıyor ee bize ne ne tercih ettiğinden bırakalım korkmadan acaba ne tepki görürüm demeden özgürce yaşasın. Ayrıştıra ayrıştı içine ettik insanlığın.
               nickiharuto
               Psikoloji ve tıp bu konuda ne söylüyorsa buyursun. Yukarıdada belirtilmiş hormon tedavisi varsa sahip olduğu vücuda göre bir tedavi uygulanabilir. Hem hanginiz cinsiyetinizi seçtiniz... Bu insanların popüler olması altında farklı sebepler olduğunu düşünüyorum Bir kere böyle karakterler potansiyel müşteri olarak algılanıyor ve bu insanlara daha fazla kıyafet, makyaj malzemesi, kişisel bakım ürünleri, plastik cerrahi satışı yapılabiliyor bu satıcılar paraya tapıyor hepimizce malum. Sanırım sırf bu yüzden böyle hissedenler cesaretlendiriliyor toplumun bilinçaltınada yıllardır işleniyor ve yukarıda görüyoruz taraftarları günbe gün çoğalıyor Herkesi tekrar düşünmeye davet ediyorum Düşmanca tavır sergilemeden hakaret etmeden ilmin ve bilimin ışığında neden araştırmalar yapılmıyor ve ortaya somut sonuçlar konulmuyor Ve tekrar söylüyorum Hanginiz cinsiyetinizi seçebildiniz... Cinsiyet tercih değil yaradılışdandır. Bu insanları potansiyel müşteri gören kapitalin ekmeğine yağ sürmeyin. Bilimin ve ilimin sosyoloji psikoloji ve davranış bilimine kulak verin en doğrusunu işin uzmanları bilir bende dahil yorum yapanların bir yetkinliği olduğunu düşünmüyorum saygılar...
                balkan34
                Maalesef ciddi bir şekilde ayrımcılığa uğruyorlar.Pek çok kişi homofobik ve ön yargılı.Merak etmesinler ama dünya değişiyor.Artık eşcinsellik hiç olmadığı kadar görünür halde ve dizilerden tutun sosyal medyaya kadar her alanda var.Farkındalık giderek artacak.Çok değil 5-10 yıl içerisinde çok daha kabul görmüş ve normalleşmiş olacak...
                 bendemistimama
                 LGBT nin herhangi bir grubuna ait degilim. Ama onlarin haklarini savunmalari ve bunlari ozgurce ifade edebilmeleri icim elimden gelen herseyi yaparim. LGBT li bireyler vardir. Var olan her canlinin da haklari vardir. Bunu gormemek korlugun daniskanisidir.
                  burcumarleyy
                  Şimdi arkadaşlar aslında bence bu konu biraz açık tartışılmalı biz tanseksüeller, insanların bize saygı duymasını beklerken biz ne kadar saygılıyız çevremize diye düşünmüyoruz. Bizler için düzenlenen her yıl yapılan onur yürüyü saçmalığı mesela ?? Soyunup gezen trans kadınlar atletle gezen veya yine çıplak trans erkekler ?? Ben bazen insanları haklı buluyorum. Etrafta o kadar sapık ve sapkın var ki bunların cogu bızım içimizde. Kaç tane arkadasım var transeksuel hepsi aynı hepsinin ağzında sex sevişme vs vs . Bence öncelikle bizler kendimize çeki düzen vermeliyiz. Aksi taktirde insanlar zaten bizi kabulleniyor. Ekstrem kişiler haricinde. 32 yaşındayım. Çevremde kimse laf etmedi. Dışarıda tanımayanlar da dahil. Eğer siz konuşmanızla, oturup, kalkmanızla örnek insan gibi olursanız kimseye batmıyorsunuz.
                   exen
                   Neden sürekli böyle tartışmalar açmak zorundasınız, tamam ne yapıyorsanız yapın ama Türkiye'de eşcinsel evlilik vs. beklemeyin! Dinden önce kültürümüze ters böyle şeyler. Gözümüze sokmak zorunda değilsiniz.
                    dr.rock
                    Önce standart insana davranışlar için hayli işi var. Translar çook geride, 300 yıl falan... Belki o zaman. Üzgünüm sadece bireysel tutumla idare etmek zorundalar.
                     zuhredorukta
                     Bkz: Aa bu şey mi? Şey mi? Şey?
                     /
                     0

                     Tarihe Göre

                     İçerik bulunamadı.