245
28.9.2020
Hadi Biraz da Sorgulayalım (Dinler Hakkında)
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   cinayetvaraga
   Yeryüzünde bitmek tükenmek bilmez gizemler ve bu gizemlerden doğan tabular, uluslar, devletler, savaşlar var. Temelinde tabi ki de dinler var. mesela isa nın doğum hikayesinin mucizevi(?) yanı. sonrasında güçlenen vatikan ve sömürüsü. kızıldenizin musa taradından yarılması(?) ve israilin bir nevi temellerinin atılması. nuhun bulunamayan gemisi. helak olan meşhur lut kavmi. İçleri çimento ile dolsurulan pompei halkı. putlara tapılmasın diye yıkılan putlar ancak etrafında asırlardır döndürülen o meşhur taş. ve daha neler neler. hasi biraz da insanoğlunu her geçen gün cahilleştiren, gelecekten koparan bu gerçekleri sorgulayalım. ama lütfen sorgulayanlar gelsin, türbe ziyaretçileei gelip de boş yapmasınlar.
    gfb_efe621
    Acaba bunların hepsi bizim dine inanmamızı yada bize dini dayatmak içn mi yapıldı? Aslında bunlar bir film gibi kurguyla mı yönetildi? Böyle şeyler sadece bir saçmalıktan ibaret mi yoksa gerçekten olmuş mu? Şahsen ben soguladım ve hepsini nedense doğru buldum ama ya yanlışım varsa.
     fuckerfukara
     Dostum bir yalana milyonlar inanırsa artık gerçek olur. Oldukça basit din kavramı üst tabakanın ezdiği alt tabakanın isyan edip hak istemesini engellemek için oluşturulmuş bir kavram. Dinlere inanmıyorum Din insanı aptallaştırır. Bilim doruğunda olduğu japonya da nüfusun çoğu inançsızdır. Ama şöyle bir gerçek te var japon halkı intihara eğilimli ve mutsuz genel olarak. Ben dünyaya geliş amacının cennete gitmek olduğunu sanırdım ama artık cennet yok benim için. Bu yüzden boşluğa düştüm ve hala amacım ne sorgularım.
      tsukyomi
      İnsanoğlunda bir aidiyet ihtiyacı var. Bir kişiye, bir gruba, bir millete ya da bir varlığa. Yalnızlık korkusundan doğan bir ihtiyaç bu. Hepimiz ''aman falanca yere gideyim de herkesten kurtulayım'' diyoruz ama bal gibi de mecburuz birbirimize, bilhassa mental olarak. Bir insanı yönlendirmek istiyorsan onun duygularına oynaman gerekir. Bu din davasının çıkış amacı bu. Düşünsene, insanın genetiğine kodlanmış bir duyguyu kullanıyorsun. Savaşa sürüklemeyi bırak, tüm varlığına el koyarsın ki amacı da bu zaten, seni görmeden senin amaçların uğruna can alıp can verecek insanlar yaratmak. Aslında düşünmeyi seçenler için çok zayıf bir sistem bu. Mesela tüm dinlerde ödül-ceza meselesi var, eğer kurallara uyarsan, yani sorgulamadan itaat edersen seni ödüllendirecek, sorguladığın an seni buzlar içinde yanan yedi katlı bir mekanda cezalandıracak. Bu arada aynı Tanrı senin yolunu baştan çizdiğini de iddia ediyor, sorgulayanlar için dinlerin kırılma noktası burası, sorgulamayanlar içinse hikmetinden sual olunmayacak bir kudret. Güçlü bir lider yarat, sürü onu, yani senin emellerini ölümüne takip etsin. İnsanları böyle sonsuz kudretli (?) bir varlığa inandırıp gütmek ilk kimin ya da kimlerin aklına geldi bilmiyorum ama dünyada yaşamış en zeki insanlar onlar.
       libidio
       Oyh çoook derin mevzular, bunun için rakı masası lazım
        redblack
        Benim için bir insan isterse pet şişeye bile tapabilir, bu benim açimdan sorun teskil etmez. Lakin tarih boyunca dunyanin dort bir yanina dagilmiş insanlari, ilkel kabileler dahil, goz onune aldiginda, mantigina sigdiramadigi olaylari ilahi bir guce baglamistir. Kabaca bir ornekle, yildirimlari gormustur ve bunu kendisi yapamadigi icin kendinden ustun bir gucun bunu yaptigina inanmistir, yunanlilar buna zeus dedi, sonra depremle birlikte gelen tsunamileri gorduler, bunu da birinin yapmasi lazimdi, lakin o an yildirim dusmemisti demek ki zeusun işi değil, kim yapmis olabilir ki o zaman bunu? Aaa poseidon yapmis! Gunesi gormusler, bu ne boyle goz alici, kendimi de cok iyi hissettiyor, sarki soylerek etrafta kosup nese icinde heykel, resim yapabiliyorum, bu da gunes tanrisi apollon sayesinde tabii ki! Şarap içip sarhoş olanlara sahip cikan Dionysus demis ki olmaz oyle sanatta benim de payim var, o kafa olmadan bu hayal gucune ulasamazlar! Yani insanlar anlamlandiramadiklari seylere tarih boyunca bir anlam bulmuslar. Bu arada, ilyada'da, Asur yazitlarinda ve İslam oncesi Turk kaynaklarinda, Hindu inancinda, Maya mitolojisinde ve İskandinav mitolojisinde Nuh Tufanı'na benzer bir olaydan bahseder, olayin gerceklestigi yer olarak da Mezapotamya ve Doğu Anadolu bolgesi olarak bahsedilir ilk üc kaynakta digerleri sadece olayi anlatir. Diyeceksin ki insanlar göç ediyor birbirlerine anlatiyorlar, birincisi dil sorunu buna engel ikincisi ise Asurlarin Anadolu ile ticaret ilişkisi vardi, lakin Turklerin yoktu. Ve Hindu, Turk, Asur kaynaklari gemi yapimindan da bahseder. Meryemin gebe kalmasi olayi evet, mantiga sigmiyor. Lakin orada geçen bir tabir kabaca ozetle "dogum esnasinda meryem su kenarinda hurma yerken isayi dogurdu" der. Su sesi ve hurmanin dogumu kolaylastirdigi yuzyillar sonra Fransizlar tarafindan fark edildi. Kaldi ki ayni kitapta biz sizi zigottan yarattik der, 632 senesi, o yillar icin bir sey ifade ediyor mu bilmiyorum? Ve biz sizi parmak uclariniza kadar farkli yarattik der, kriminolojide parmak izi kullanimi sanirim bundan yuz yillar sonradir. O yillarda bunlardan bahseden bir kitabin yazilmasi evet, benden üstun bir varlik bulunduguna beni inandirir. Kabe için bahsettigini dusunup yorumlayayim, insanlar yer yuzunde tanriyi temsil eden bir seye tarih boyunca secde etmistir, bu da ona benzer bir seydir. Şunu da diyeyim muthiş inancli biri degilim, sorgularim, biat etmem, tatmin ediyorsa eyvallah. Tatmin edemedigi yerler hep havada kalmistir. Gunumuzdeki islamla ozlestirilen bir cok şey, Emeviler zamaninda dini kendilerine gore yontmak icin uydurulmus hurefelerdir. Şu an aklima bir ornek gelmiyor ama gelirse mutlaka yazacagim. Ayrica sen de inanmamaya inanmişsin, bu da bir inanctir. Özetle insan dogasi geregi bir ruh doygunluguna ulasmak icin kendinden ustun bir varliga her zaman inanmistir. Kimi toteme, kimi puta, kimi resmettigi bir seye, kimi direkt doga veya topraga tapmistir. Buyuk cogunluksa semavi dinlere inanmistir. Saygilar.
         dr.rock
         Soru varsa Allah vardır Benim sorum yok 🤘 - Abi nası yani - Ben tanrıya ilham veririm Umutçum - Büyüksün abi
          babafingo34
          Sorguladığınız zaman din falan kalmıyor bilin istedim
           muzlu-pasta
           Allah yoksa şu dağları kim yarattı?
            badideasensei
            ve ben her canlı derste evrim teorisinin çürütüldüğünü söyleyen ve inancını her iki cümleden birinde dile getiren edebiyat öğretmenimi sorguluyorum. Ben aslında peygamberlerin kimin çok zengin mesela musa kiminin çok küçük yaştaki çocuklarla olan pedofili durumları konusunda haberdar olunca soğudum. Sorgulamaya olan inancım arttı. Hani evet bir yaratıcı nın var olduğu kişiden kişiye değişir ama ben insanları doğru yaşamayı inandığı dini vs öğretmeye çalışırken hayatı bildiğimizden çok daha farklı olan kişilerin temsil ettiği dine inanmayacağım. Tanrı-allah-yaratan varlık ne derseniz deyin yalnızca onu aramak daha iyi. Daha akıl karı . Elçi sıfatıyla üst kimlik oluşturan ya da dini kitapların varlığının başladığı söylenen toplumların primleri beni soğutuyor. Kimse inancına bir anlam vermek zorunda değil. İstemeyen insana zaten zorla aidiyet kavramını da kabullendiremezsin. şimdi söylenecektir illaki nereden biliyorsun pedofili-zenginlik gibi şeylerinin olduğunu diye zaten itiraf ediliyor hem kutsal ayılan kitaplarda hem de tarihte . Arkadaş sorgulayın ya adam gibi yaşayın dininizi -prim yapmadan - SİZ SEÇİMİNİZİ KENDİNİZ YAPIN SİZ ARAŞTIRIN SORGULAYIN DÜŞÜNÜN
             gecemm07
             Herkesin kendi seçimi ister ister budizm ol ister Hristiyan ya da Müslüman... insan olda😐
              utumasasiilekayanadam
              Allah var gam yok
               dr.rock
               Din insanların inandıkları birşeydir. Kimseye inancından dolayı ye bak patates diyerek kereviz yedirilmemelidir. Bu günahtır. Günah olan şeyler sizin canınızın yanmasına sebebiyet verecek şeylere sebep olur. Bu şeyler senin en kımetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum kalmak isteyecek bedbahtların olabilir imamhatipler kapatılsın
                bisosyolog
                Yıllardır sorguluyoruz, bir çözüme ulaşamadık maalesef. Keşke herkesin özgürce yaşayacağı gibi bir anlayış mümkün olsa. Ancak bu dayatmalar olduğu sürece pek mümkün değil
                 rarero
                 Dinler dogmadır. Bazı noktalarda sorgulamayı bırakman gerekir bu istenir çünkü. En azından ehli kitap dinlerde bu böyle. Ancak şu noktada bir kırılma yaşanıyor. Bu sorgulamayı bırakma olayı en uç noktada oluyor. İnsanlar yanlış anladığından ya da anlamak istediği gibi anladığından dolayı sorgulamayı en başta bırakıp dümdüz bir şekilde duyduklarıyla inanmayı tercih ettiklerinden geri kalıyorlar. Cahil kalıyorlar. Eleştirel özelliklerden eksik kalıyorlar.
                  absurdizm
                  Bana göre insan dua ettiğinde bile huzur buluyorsa din diye bir şey vardır ve korktuğunda üzüldüğünü de mutlu olduğunda bile Allah diyorsa bu boşuna değildir. Allah gerçektende vardır
                   samyeli90
                   Ben sorgulamam bana ters
                    wb-
                    Zamanında toplumları örgütlemenin en güzel yoluydu hâlâ da öyle. Romalılar Zeusa tapıp yahudileri kesmiş sonrasında hristiyanları. Bakmışlar Mezopotamya din kültürü daha iyi örgütlüyor hristiyan olmuşlar. Araplar çıkıp önce birbirlerini hristiyanları kesmiş. Haçlı seferleri felen derken mezhepler popülerleşmiş. Fransız devriminden sonra siyasi-ekonomik akımlar yükselince insanlar din yerine dile, paraya tapmaya başlamış. Sonrası komünizm, kapitalizim vs vs.
                     cagatay-kose1
                     DİN NEDEN KORKUYLA BESLENİR
                      birdetroitfani
                      Kardeşim kaç konuda kuranı kanıtladım ayetlerlw bilimsel olarak şimdi uğraşamam o kadar paragraf ama ne diyor yunus emre; İnanmak isteyene bir harf yeter , istemeyenin tüm harfler emrindedir. Zaten kanıtımın altına cvp yazamayıp ( verecek cvpları yok çünkü bilimseldi) kırık kalp attılar. Çünkü inanmak istemiyorlar . Ama bi düşünün kardesim bu adam bilimsel olarak kanıtlamış bi düşüniyim.. İsteyen olursa yine yazıcam
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.