Hac Yasağı Bir Fırsat Doğurdu: Sanal Kabe Turlarında Patlama Yaşanıyor
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   dio-gundem
   Suudi Arabistan'ın koronavirüs pandemisi nedeniyle yabancılara hac yasağı, Müslümanlar için uygulama geliştirenlere büyük fırsat kapısı açtı. Hac ve umre ile ilgili çok sayıda sanal gerçeklik uygulaması milyonlarca kez indiriliyor. Sputnik'in haberine göre, Koronavirüs pandemisi nedeniyle ofislerdeki çalışma hayatından okullardaki eğitim hayatına, sanat festivallerinden müze turlarına hemen her faaliyet online yürütülürken, 2020'nin Büyük Dijital Dönüşümü'ne dini hayat da dahil oldu. Sağlık önlemleri nedeniyle toplu ibadet yasağıyla karşı karşıya kalan inananların imdadına online ziyaret ve ibadetler yetişirken, sanal hac ve umre turları da devreye girdi. Geçen yıl 2.5 milyon Müslümanın hacca gittiği ve 12 milyar dolar gelir bıraktığı Suudi Arabistan, bu hafta başlayacak hac mevsimini Kovid-19 nedeniyle sadece ülkede yaşayanlarla sınırlı tuttu. 267 bin Kovid-19 vakası nedeniyle Suudi sınırları yabancı ziyaretçilere kapatıldığından, sadece ülkede ikamet eden çeşitli ülkelerden 1000 kişiye hac izni verildi. Bu da Müslümanlar için uygulama geliştirenlere büyük fırsat kapısı açtı.
   https://www.youtube.com/watch?v=RgUA2umdrtw
   https://www.youtube.com/watch?v=RgUA2umdrtw
   Mekke-Medine'yi ziyaret ve hac ritüellerinin sanal tatbiki için uygulamalar geliştiren Alman yazılım şirketi Bigitec Studio ve hacıları eğitmeye yönelik uygulamalar geliştiren Britanya merkezli sanal gerçeklik şirketi Labbaik VR bunlar arasında. Her ikisi de uygulamaların gerçek hac ya da umre ziyaretinin yerini tutamayacağının altını çizdi. Muslim 3D bir milyondan fazla indirildi Bigitec Studio Genel Müdürü Bilal Chbib, Müslümanlara Mekke'deki Kabe'ye sanal ziyaret imkanı sunan Muslim 3D ürününün şimdiden farklı platformlarda bir milyondan fazla kez indirildiğini belirtti. 3 Boyutlu Müslüman anlamına gelen Muslim 3D programı için video oyunları ile sanal ortamı birleştirdiklerini anlatan Chbib, şunları söyledi: "10 yıl önce bizim inançlarımızı doğru şekilde yansıtan sanal ürün yoktu. Oyunlarda Müslüman karşınıza çıkarsa, büyük ihtimalle elinde Kalaşnikof tutuyor olurdu ve öldürülmesi gerekirdi. Neden kültürümüzü ve tarihimizi yansıtan oyun yok diye düşünürken bu fikir ortaya çıktı." Eğitim amacıyla da kullanılıyor Labbaik VR CEO'su Shehriar Ashraf da hac ve umreyle ilgili sanal gerçeklik simülatörlerinin hacıları eğitmek amacıyla Suudi ve Pakistan hükümetleri tarafından kullanıldığını hatırlatarak, son olarak sanal ziyaret için de Wuzu isimli cep telefonu uygulaması geliştirdiklerini kaydetti. En popüler uygulama olarak gözüken Muslim Pro, çeşitli formatlarda 85 milyondan fazla kez indirilirken günde 3 milyon aktif kullanıcı tarafından çalıştırılıyor. Diğer sanal hac deneyimi uygulamaları arasında Kahire merkezli Vhorus'un Mekke Tecrübesi, Suudi merkezli Manasik, Tataristan merkezli Miraç 360 var.
    noobzac
     utumasasiilekayanadam
     GTA VI Kabe'de geçiyor demek
      vitaly
      iyi güzel de ya öteki tarafta da cenneti sanal gösterirlerse... düşünsene "al sana cennet pezemenk" diyip alttan ateşte pişerken 34 inç TV'de ney eşliğinde cennet görüntüleri, yaprağın üstündeki damladan su içen kuş, yavaş yavaş açan gül, yeşilliklerin arasından akan nehir felan gösteriyorlarmış...
       gadjodilo
       Nihat Hatipoğlu 2021 Tavaf ederken program dondu, 6. turdaydım. Tekrar baştan almam gerekli mi?
        zimbo
        Din ile insanlara her yolu yapabilir ve yaptırabilirsin.. Bu da kanıtıdır.
         redblack
         Uskudarda maketi de yapildiydi, antrenman olsun diye kosturup duruyorlardi oralarda.
          ozanesi
          Hazır eliniz değmişken Müslüman ultra pro magic premium.... paketler yapın da toptan kolaylık olsun
           velevkiozge
           Bu koyu islamcıların işlerine gelen ''gavur'' icadını kabul edip istemediklerine rerörö demesinin en güzel örneklerinden değil mi bu haber de :)
            herseyinaktivisti
            Ee her şeyin sanalı var bunun niçin olmasın ki?
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.