102
1.12.2020
Güzelliğin Göreceli Bir Kavram Olmaması
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   peripedia
   Güzellik hep dediğimiz ve sandığımız gibi göreceli bir kavram değil arkadaşlar. Bir dönem 'Fi' dizisi ile ucundan kenarından biraz da olsa bilgi sahibi olduğumuz 'altın oran' mevzusu var. 13. yüzyılda yaşayan İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci tarafından bulunan ve değeri 1,618 olan Fi sayısı altın oranı temsil ediyor. Leonardo Da Vinci ve Picasso gibi ressamlar resimlerinde bu altın oranı kullanıyor. Mimar Sinan'ın birçok eserinde yine bu oranların kullanıldığı biliniyor. Bizim bilinçli ya da bilinçsiz olarak beğenilerimiz ve güzel olarak tanımladığımız her şeyde bu oran söz konusu. Bir masayı, sehpayı farketmemiz ve güzel bulmamız bile tasarımda bu sayının kullanılması ile alakalı aslında, insan yüzleri için de bu durum geçerli. İnsanların gözleri ile düşündüğü, karar verdiği bu yeni zamanlarda bu sayının daha da önemli bir hale geldiğini düşünüyorum. Siz ne dio'sunuz bakalım?
    busrawashere
    öyledir zaten o yüzden birisine karşı mükemmelliğimi anlatırken, diğerine yok ya normal yüz işte diyorum
     676irmak
     Ya biri beğenir diğeri beğenmez bu kadar basit
      amakafamiznasiguzel1
      çene- burun ucu arası mesafenin alt dudak- çene arasındaki mesafeye oranı, alt dudak- çene arasındaki mesafenin üst dudak- burun ucu arası mesafeye oranı, burun ucu- saç dipleri arasındaki mesafenin burun ucu- çene arasındaki mesafeye oranı, şakak kemikleri arasındaki mesafenin dudak uzunluğunun oranı, birbirine eşit ve 1,618... ise tebrikler! neredeyse altın orana sahip bir yüzünüz var.
       mrlawyerkk
       Öyle olduğu düşünülüyor ama ben özellikle yüz güzelliği konusunda katılamayacağım. Sanatta, mimaride, tasarımla geçerli belli başlı kurallar var ama konu insanlar olunca güzelliklik çok daha tekil bir konu halini alıyor.
        eski_bi_tanidik
        Altın oran bazen sikko bir şey. Ona bakarsan bilim insanları altın orana göre bella hadid e güzel demiş ama ablası daa güzel JSJDJDMDMXK
         monaiman
         Ben hariç herkes için geçerli.
          okadin
          Ayçiçeği ve tavşanda da altın oran varmış mesela. Güzeller mi evet. Oran orantısı olan her şey güzel gelir göze, insan gözü simetri arar. Ancak altın oranın olmadığı bir yüz güzel bulunabilir çünkü herkesin güzellik algısı farklıdır. Güzellik ve estetiği karıştırmamak gerek.
           sedefartuny
           Şu olaya bir türlü inanasım gelmiyor benim. Didem Soydan mesela yüzü bana o kadar orantısız geliyor ki, dudaklarının burnuna yakınlığı çok tuhaf bir ölçüde bence ama herkes çok hoş buluyor. Mona Lisa tablosu altın oran ama kimisine ürkütücü kimisine huzur verici geliyor. Why?
            bisidiyicem
            aradığın gözüne hitap edecek bir güzellikse tabi ki göreceli değildir. güzellik tarifide bellidir. Ancak aradığın ruhuna hitap edecek bir güzellikse o zaman ne elma yanaklar ve kiraz dudaklar kalır nede altın oran. hepsi bir anda anlamını yitirir.
             detokssuyu
             İnsan bir robot olmadığı için duyguları olduğu için güzelliğe farklı anlamlar yüklediği için geçerliliğini yitiren bir matematiksel bilgidir. Hepimiz farklıyız ve hepimizin güzel tanımlaması da çok çok farklı.
              nickimdebileolmaz
              İnsanların altın oranı sevdiğinden güzel bulunmuyor bu insanlar, bilinç altın da bu insanların daha sağlıklı ve iyi genlere sahip olduğunu düşündüğü için o kişilere yönelim daha fazla oluyor, seçimi siz yapmıyorsunuz kısacası.
               gulun
               Güzellik tabii ki göreceli..insanın alışkanlıklarına çevresine yaşantısına göre bilinçaltında şekillenir.bir insan çoğunluk tarafından beğeniliyorsa güzeldir.bu herkesin onu beğendiği anlamına gelmez ne yazık ki.
                bahadir-kislalioglu
                geniş ağızlı kadınlardan hoşlanıyorum evet gerçekten göreceli
                 erkud
                 Renkler, kokular, sesler, cümleler. Güzellik sana dayatılan değildir. Senin ne hissettiğindir
                  dr.rock
                  Sempatik ve güpgüzel bi kalp güzelliği sker aga
                   rosemary_
                   Ben serenay sarıkayayı hala güzel bulmuyorum mesela. Güzellik anlayışıma amazon kadınları hitap ediyor daha çok.
                    hogwartsmektubugelmeyen
                    Altın oranı birileri çürütmüştü sanırım. Eğer öyle olsak çok çirkin olurduk filan diye. Ayrıca güzellik görecelidir. Her altın orana sahip olanı beğeniyoruz diye bir şey yok
                     delimiy
                     Güzellik göreceli bi kavramdır. Herkesin bir güzellik anlayaşı vardır, kimse kimseyi güzel bulmak zorunda değil veya kimse kimseyi çok çirkin diye ezme hakkına sahip değil. Çirkinse eğer onun güzellik anlayaşına hitap etmemiştir bu kadar basit. Hemcinslerim biri size çirkin dedi diye sakın üzülmeyin. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ❤️
                      pazartesi
                      Resimdeki altın orana vs sahipse de farketmez; direkt çirkin. Ben d eişin psikoloji boyutuna gireyim mi 👀👀👀👀. Güzellik dediğimiz algıyı oluşturan şey aslında anılardır. Size iyi anılarda yaşadığınız duyguyu çağrıştıran duyguları hissettiren görünüşe sahip olanlar size güzel gelir. annesine/babasına benzeyen biriyle evlenme bununla alakalıdır (freuda selam olsun). Anneniz/babanız(hiç görmediyseniz size şefkat gösteren birincil kişi) sevginin ana temasıdır. Hayatınız boyunca güzelliği de onlarla kodlayacaksınız. (Annenizden/babanızdan sevgi görmemenizin maalesef önemi yok, onları gördüyseniz ve sevgi görmediyseniz bile onların davranışlarını sevgiyle kodluyoruz, bilinçaltımızdaki sözlükte sevgi sözcüğünün karşısına bunu yazıyoruz, iç güdüsel). Benzeyen derken kardeş gibiden bahsetmiyorum. 'Yıldızlı gece' ve 'ayçiçekleri' tabloları birbirine ne kadar benzerse o kadar. Benzemez görünüyorlar ama çok benzerler. Asla gidip bir "giyinik maya" güzel bulunmaz..... kısaca güzellik, çocukluktan beri kodladığımızdır. Mesela bu yüzden cindy bebek neslinde blumia anoreksiya vs bolca görülüyor. Kodlananlar yüzünden kendini hep çirkin bulacak. Kısaca güzellik kişinin bebekliğinden itibaren oluşturduğu 'güzellik şeması' ndan oluşur. Birini güzel buluyorsak o bizim şemamıza uymaktadır. Çirkin buluyorsak şemamıza uymamaktadır. Altın oran falan aslında fena halde hikaye.
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.