Günlük Hayatta Kullandığımız "Eril" Söylemler
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   rarero
   Bu durumun son zamanlarda çok sık farkına varır oldum. Ataerkil yapı beynimizin içine öyle bir işlemiş ki farkında olmadan aykırı görüşlerde olsak bile eril söylemlerde bulunuyoruz. Bu ne kadar sağlıklı. İçinde bulunduğumuz toplumun bize öğrettiklerinden daha fazlası olamadıktan ya da en azından olmaya çalışmadıktan sonra aynı yerde sayıp durmanın ne anlamı var? Söylemlerimize gerçekten dikkat ederek başlamamız gerekiyor bu kalıpları bir nebze olsun yıkabilmek için. Mesela "adam gibi yap şu işi" "erkek sözü" "karı gibi gülme" Adam gibi yap şu işi derken? Kadınların yaptığı işte ne oluyor? Ne noksanlığı olabilir erkeğin yaptığı işten? Erkek sözüyle kadın sözü arasında ne gibi bir fark olabilir? KAdın söz verince söz vermiş olmuyor mu? Kadına karı denmesi zaten itici. Bir de gülüşüne laf ediliyor. Kadın gülünce güzelleşir halbuki. Güzellikten yoksunluğu böyle belli etmek karşı tarafın zayıflığı bence.
    eski_bi_tanidik
    Kârı gibi gülme Bir de ev işi yapan bir erkeğe ezik gözüyle bakmak🙄 Erkek adam. Hele ki şu "adam" sözünü anlamıyorum. Adamlık sadece güzel şeylere mi mahsustur? Şerefsiz pislik olan erkek adam olmuyor mu? Ya da kadın cinsi sizin o "adamlık" diye uyarlanan iyilikleri hayırları yapamıyor mu? Yanı hayırsız aşağılık bir insan adam olmuyor mu? Gayet de güzel oluyor Bkz. "Sen adam misin la" 🙄 Yanı demek istediğim adamlık aşırı kutsal şeylerle donatılmış bir şey değildir. Herkes adam olabilir. Yani cinsiyetine uyan herkes belli bir yaştan sonra adamdır. Cinsiyetine uyan herkes de kadındır. Önemli olan insan olmak. İnsanlığa yakışır şeyler yapmak. Böyle şeyleri adamlık diye özellestirmeyin
     yusufusludur
     bazı sözlerin sebepleri var boş yere değil "karı gibi küsme" çoğu kadının erkeklere göre daha kırılgan olmasından (bence bu kırılganlık değil kadınların silahlarından biri hedefe ızdırap yaşatıp istediğini almaya yönelik)
      cinayetvaraga
      s*ktirin gidin lan o.çocukları adam mısın? amk un evlatları ananızı s*kerim bak ha
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.