Güneşin Aslında Sıcak Olmaması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   garavel_usta
   Kesinlikle su götürmez bir gerçektir. Yıllardır okullarda, belgesellerde güneşin sıcak olduğu ve dünyamızı ısıttığı söylenir. kocaman bir yalandır bu. Aşağıda açıklayacağım. Eğer güneş sıcaksa biz yukarı çıktıkça yani güneşe yaklaştıkça havanın ısınması lazım. Peki neden dağların üstü hep karlarla kaplı? Ya da neden uçakların uçtuğu yerlerdeki hava derecesi -50 civarlarında. Demek ki güneş sıcak değil eğer sıcak olsaydı yaklaştıkça sıcaklığın artması gerekirdi. Fakat ne hikmetse soğuyor. Güneşin tek görevi dünyayı aydınlatmaktır. Dünya'daki sıcaklığın sebebi de güneş değil yer kabuğu içinde bulunan magmadır.
    _gizem_
     -lucy-
     O da mı yalan söyledi be..
      tsukyomi
      Dış yüzeyi 6000, iç kısmı (çekirdek) 12 milyon derece (?) sıcaklığa ulaşacak olan güneş tüm ultraviyole ışınlarını olmayan beynine sokmaya hazırlanıyor şu an. Edith; "ulaşacak olan" olarak değiştirildi, şu an bilindiği üzere küsürlü derecelerde. Ama sırf senin için anlık ısınabilir tabi.
       sairsel
       Adanalılar boşu boşuna mı güneşe ateş ettiler şimdi? 🤔
        pinkypie
        garavel abi seni severim ama yanlış bilgi. şöyle ki, bunun zaten kanıtını dağın üstündeki kar erimiyor diye veremezsin çünkü dünyada ki en yüksek dağ everest ise, yüksekliği 9 km bile değil. 8.846 metre yazmışlar internette. güneşle dünya arasındaki mesafeye desen ki 149,5 milyon kilometre, yanında değil dağ bulutların bile esamesi okunmaz. dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşünden dolayı güneşe 12bin km yaklaşıp uzaklaşıyor. Bu durum dünyamızdaki ısıyı pek etkilemez, mühim olan ışınların dik gelmesidir. Güneşin dünyamızda yarattığı sıcaklık, ışınlarının yeryüzünden yansıması ile olur. Ondan sonra yükseldikçe nemli havada her bir kilometrede yaklaşık 6-7 derece düşer. olay güneş ışınlarında da bitiyor aslında, neden güneşin altında daha çok terleriz mesela. yer kabuğu içindeki magmadan olsa bu metaforunlar güneşten aldığımız ışınlarla terlemez sıcaklamazdık, yerden yanardık muhtemelen. hadi diyelim yer kabuğunun ısısı yükseliyor, abi bu da sıcaklığın çekilmesidir zemin tarafından. brainfuck yaşadık sayende reis eyv
         thetalentedmrripley
         Bence sen yine de kıza bundan bahsetme
          imcherry_
          tüm hayatımın yalan olduğunu öğrenmiş gibiyim şu an
           lovewkoko
           soğuk güneş teorisi
            absurdizm
            çok güzel teoriler ama cevapları var
             mukan_kagan
             Dünya da düz zaten😌
             /
             0

             Tarihe Göre

             İçerik bulunamadı.