Giderek Herkesin Demet Akalın Türkçesiyle Yazması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   Özeleştiri ile başlayayım... Önceleri her ne kadar dikkat edip özenli davrandıysam da bu konuda, ilk önce konuşma dilinde yazarak bozup daha sonra kısaltmalarla iyice bambaşka bir dile dönüştürdüğüm yazım şeklime sövdüm. Bu yüzden mi bilmiyorum eksik heceyle yazmaya başladım. Herkes yerine herkez, 'şey'i ayrı yazmak, dahi anlamındaki 'de' yi ayırmak falan da değil okuyunca anlaşılmayacak mesaj, yorum, hatta bol takipçili sayfaların bile göz kanatan gönderileriyle doldu sosyal medya. Şimdi yorum yaparken, okuyunca gözleri bayram ettirecek, baştan sona imlâ kurallarına uygun, doğru kullanılan kelimelerle cümleler kuralım bu gönderi altında. Ünvan değil Unvan Adele değil Adale Hukuğu değil Hukuku Gardolap değil Gardırop Orjinal değil Orijinal
    -lucy-
    sne nE dİorsUn yhAu?
     karolunita
     gördüğüm en haklı başlık olabilir
      imcherry_
      Sözelciyim ve Demet Akalın'ı tokatlamak istiyorum, teşekkürler.
       amira
       bence ben bile ondan daha güzel yazıyorum :D
        peripedia
        Arkadaşlarımla konuşurken konuşma diliyle değil de yazma dili ile yazdığım için bir hayli dalga geçmeleri ve bu durumun sinirlerini bozması bundan demek.
         tsukyomi
         Sinirli bir anımda herkez yazmıştım yanlışlıkla. O günden beri 'Türkçe bilmiyor ben, hav ken ay go tu Sultanağmet' diyorum kendi kendime. Ayrıca adale değil, edele; ''gapıdan içeri evvela edeleleri girdi'' gibi, TDK Feriştah Yenge'den iyi mi bilecek l:m
          inyoureyes
          Ben haric sanirim 😂 bu yuzden random gulusu de yapmiyorum.
           berat_redflag
           Ne demek istediğinizi pek anlayamamakla beraber cümlenizin başında belirttiğiniz gibi Türkçe'nşn tehlike altında olduğuna katılıyorum.
            somurtkan_sirin
            Bir ara yazı diline aşırı uyum sağlıyordum hatta çevremdikilerin falan her yanlışını düzeltirdim. Bir süre sonra takıntı haline geldi. Arkadaşım 'bir şey' yerine 'birşey' ya da 'bişey' yazdığında telefonun başında sinir krizi geçiriyordum. O yüzden tavsiyem ne Demet Akalın'a benzeyin ne de yürüyen TDK olun.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.