Gerçekten Özgür İrademiz Var mı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   yazarcizer
   Uzun zamandır özgür irademiz var mı yok mu problemine takmış durumundayım. Yaptığımız seçimleri gerçekten özgür irademiz ile mi oluşturuyoruz? Cevap aslında hayır. Peki ya bu seçimlerden neden %100 sorumlu oluyoruz. bunu her açıdan düşünebilirsiniz (devlet-din-ceza-yasa-hukuk) Yaptığımız seçimlerin gerçek nitelikte bir seçim olduğunu asla düşünmüyorum, yaşadığımız koşulların yarattığı itici ve rastlantısal güç ile oluşuyor. Spinoza'nın bir sözü vardır: "havaya atılan bir taş düşünebilseydi, yere kendi isteğiyle düştüğünü söylerdi" bu durum aslında birçok şeyi güzel açıklıyor. İnsanlar gerçekten aşırı rasyonel canlılar değil, yaşadığımız fizik yasalarının etkisiyle rastgele başımıza bir şeyler geliyor ve bunları rasyonelize edip anlamlandırmaya çalışıyoruz. Tıpkı yaptığımız seçimleri de bu şekilde rasyonelize etmekteyiz. aslında hiçbir seçimimiz tamamen %100 irade barındırmıyor bence. Peki sizce de gerçekten seçimlerimizde %100 özgür iradeye sahip miyiz? değilsek neden her şeyden sorumlu birer varlığız. Buyurun beni aydınlatın.
    karolunita-
    Ben bunu kimsenin tam anlamıyla bilmediğine eminim
     uzmanjnekolog
     reklamlar, devletler, propagandalar, din öğretileri...Gerçekten böyle bir dünyada özgür iradeye sahip olduğumuzu mu düşünüyorsunuz?
      mrsnl33
      Bence aile ve cevreyide buna dahil edebiliriz.Bir karar aldığımız zaman aile ve yakın çevre bunu kendilerine göre doğru ya da yanlış olarak yorumluyor.Kendi düşüncesini de bize kabuk ettirmek için diretiyor.Burada da bence kişisel irade devreye giriyor.Kimimiz bundan etkilenip vazgeçiyoruz,kimimizde kendi irademizle işin sonuna kadar gitmeye calisiyoruz
       1234569
       bı tane adamın yedıgı hayvan yuzunden artık pangolin mi yarasa mı kirpi mi neyse vırus cıktı maskesiz gezemiyoruz istediğimiz ülkelere seyahat edemiyoruz sizce var mı ? hayır,kesinlikle yok ama bazı insanların özgürlüğü daha fazladır. paran arttıkça iradeni daha çok özgürleştirirsin. burada kim kendi iradesiyle sabahın köründe kalkıp işe gider ya da edebiyat dersi dinler ?
        mrlawyerkk
        Yok. Belli sınırlar var hayatımızda manipülasyonlar var. Mesaj bombardımanı var bu şartlarda salt iradeden bahsetmek zor. İrade terbiyesi de bu şartlara ayak uydurmayla başlıyor zaten. Yok yani.
         _gizem_
         Yok ben hayatımı ailemin eline verdim yaşıyorum
          kania_
          Malesef benim yok
           gregory_
           Para kazanmak zorunda olan insanlarda ne özgür iradesi??
           /
           0

           Tarihe Göre

           İçerik bulunamadı.