Gerçekten Özgür İrademiz Var mı?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   yazarcizer
   Uzun zamandır özgür irademiz var mı yok mu problemine takmış durumundayım. Yaptığımız seçimleri gerçekten özgür irademiz ile mi oluşturuyoruz? Cevap aslında hayır. Peki ya bu seçimlerden neden %100 sorumlu oluyoruz. bunu her açıdan düşünebilirsiniz (devlet-din-ceza-yasa-hukuk) Yaptığımız seçimlerin gerçek nitelikte bir seçim olduğunu asla düşünmüyorum, yaşadığımız koşulların yarattığı itici ve rastlantısal güç ile oluşuyor. Spinoza'nın bir sözü vardır: "havaya atılan bir taş düşünebilseydi, yere kendi isteğiyle düştüğünü söylerdi" bu durum aslında birçok şeyi güzel açıklıyor. İnsanlar gerçekten aşırı rasyonel canlılar değil, yaşadığımız fizik yasalarının etkisiyle rastgele başımıza bir şeyler geliyor ve bunları rasyonelize edip anlamlandırmaya çalışıyoruz. Tıpkı yaptığımız seçimleri de bu şekilde rasyonelize etmekteyiz. aslında hiçbir seçimimiz tamamen %100 irade barındırmıyor bence. Peki sizce de gerçekten seçimlerimizde %100 özgür iradeye sahip miyiz? değilsek neden her şeyden sorumlu birer varlığız. Buyurun beni aydınlatın.
    karolunita
    Ben bunu kimsenin tam anlamıyla bilmediğine eminim
     uzmanjnekolog
     reklamlar, devletler, propagandalar, din öğretileri...Gerçekten böyle bir dünyada özgür iradeye sahip olduğumuzu mu düşünüyorsunuz?
      mrsnl33
      Bence aile ve cevreyide buna dahil edebiliriz.Bir karar aldığımız zaman aile ve yakın çevre bunu kendilerine göre doğru ya da yanlış olarak yorumluyor.Kendi düşüncesini de bize kabuk ettirmek için diretiyor.Burada da bence kişisel irade devreye giriyor.Kimimiz bundan etkilenip vazgeçiyoruz,kimimizde kendi irademizle işin sonuna kadar gitmeye calisiyoruz
       1234569
       bı tane adamın yedıgı hayvan yuzunden artık pangolin mi yarasa mı kirpi mi neyse vırus cıktı maskesiz gezemiyoruz istediğimiz ülkelere seyahat edemiyoruz sizce var mı ? hayır,kesinlikle yok ama bazı insanların özgürlüğü daha fazladır. paran arttıkça iradeni daha çok özgürleştirirsin. burada kim kendi iradesiyle sabahın köründe kalkıp işe gider ya da edebiyat dersi dinler ?
        mrlawyerkk
        Yok. Belli sınırlar var hayatımızda manipülasyonlar var. Mesaj bombardımanı var bu şartlarda salt iradeden bahsetmek zor. İrade terbiyesi de bu şartlara ayak uydurmayla başlıyor zaten. Yok yani.
         _gizem_
         Yok ben hayatımı ailemin eline verdim yaşıyorum
          _poseidon_
          var
           kania_
           Malesef benim yok
            gregory_
            Para kazanmak zorunda olan insanlarda ne özgür iradesi??
             cokbilmisdegilcokbilen
             Hayır. Yönlendirilmiş irademiz var. Toplumsal normlarla yoğruluyor.
              superkahraman
              manipülasyonlarla dolu bir hayat
               badideasensei
               Başkasının sana söylediklerini kabullenmektense istediğini yapmak özgür iradedir. Bence bunun maddiyatla, çalışma hayatıyla vs bir ilgisi yok. Benden kat ve kat daha iyi yaşayan , şu an tek cümlesine dahi binlerce insanın itaat ettiklerinden daha özgürüm bence. Hissediyorum, hayal kurabiliyorum, toplum içinde az insana da olsa kendi irademle hitap edebiliyorum. Bunları kendi irademle yapıyorum . Bazen umursamadan kendini etkileyecek kararlar alabilmektir bence; kendi hayatına yön vermek ve sonuçlarına da katlanmak özgür iradenin kendisidir.
                roar
                Kapitalist düzende özgür irade yoktur, kontrol edilen irade vardır.
                 catherine-earnshaw
                 Gözlemlediğim kadarıyla insanların zaman ilerledikçe gerek fiziken gerek düşünce açısından birbirlerine benzemeye başlaması, sosyal medyada empoze edilen güzellik anlayışına uymazsa kendilerini çirkin hissetmesi, çevresinde boş ünlüler dışında onlara ilham verecek gerçek bir insan olmaması ve bu yüzden arkadaşlarından medet ummaları, onlar ne yapsa onu yapmaları ve çevresindeki diğer manipülasyonlar onların kendine has bir kişilik geliştirmelerine engel oluyor. "Herkes farklıdır" genellemesi bu çağ için geçerli bir durum değil maalesef. Telefonumuz ve internetimiz olmayınca hepimiz çıldırıyoruz, teknoloji olmazsa başımızın çaresine bakamayacağımızı düşünüyoruz. Teknoloji ve sosyal medyayı kötülemiyorum, bunları elinde tutanların kötü olduklarını, bir nevi zihin kontrolü amacıyla kullandıklarını ve dolayısıyla insanlara seçme şansı bırakmadıklarını düşünüyorum.
                  eflayilmaz
                  irade zaten bilinçli yapılan seçim demek. her şeyi değerlendirdikten sonra karar veriyorum sonuçta hiçbir değer yargısını düşünmeyim seçim yapan insanlar da var
                   efla_tun
                   Aslında tam olarak yok Eğer şunu yaparsan şöyle bir ceza çekersin
                    bisosyolog
                    Yok. Ancak bazıları sıyrılabiliyor. Her konuda olmasa da bazı konularda
                     d_katre
                     irade; üzerinde idaresi olan kişilerin fikirlerince değişiklik gösterebilir bir yapı bana kalırsa
                      almila__
                      Var ama manipilasyona uğramazsan var..
                      /
                      0

                      Tarihe Göre

                      İçerik bulunamadı.