Gerçekten Ne İstediğini Biliyor musun?
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   _sofia_
   Irvin Yalom, kişinin ölüm korkusu ile kendini gerçekleştirme seviyesi arasında bir ilişki olduğunu iddia eder. Kişi, hayatını ne kadar yaşanmamış hissederse ölüm korkusu da o kadar büyük olur.Bertolt Brecht de, kendini gerçekleştirme yolundaki başlıca adımın kendini ifade edebilmek olduğuna inanır. Beş Paralık Roman'daki karakteri şöyle der: "Evet, yaşamak için yemek gerektiği muhakkak. Ama yemek, yaşamak için yeterli değil." "İnsanlığın en önemli güdüsü kendisini ifade etmektir, yani kişiliğini ebedileştirmek." "Kendini gerçekleştirme" terimini kullanan ilk kişi olan Abraham Maslow ise kendi özünü inkar etmenin kişiyi hasta ettiğini düşünür: "Bu içteki öz, inkar edilse bile, yeraltında var olmaya devam eder, gerçekleşmek için sonsuza kadar baskı yapar." "Özümüzden her ayrılış, doğamıza aykırı olarak işlenen her suç, kendini bilinçdışımıza kaydeder ve kendimizi küçük görmemize neden olur." Peki bunca yil baskılanan kişi, özünde ne istediğini bilebilir mi? Danışanların en çok söylediği söz, "ne istediğimi bilmiyorum." değil mi? Danişanları kendisine ne istediklerini bilmediğini söylediğinde Karen Horney'in yanıtı basittir. "Kendine sormayı denedin mi hiç?" Elbette baştan savmak için böyle demez Horney. Çok önemli bir konuya parmak basar: Bu soruyu boşlukta kaldığımızda değil, her eylemin ortasında sormalıyız. Çünkü içsel çatışmaların kökü bu soruda gizlidir. Çatışırken aslında ne istiyorum? Alttan alırken aslında ne istiyorum? Karşımdakini suçlarken aslında ne istiyorum? İstemediğim şeyleri yaparken aslında ne istiyorum? Kişi, bu sorulara yanıt verdikçe o büyük "ben ne istiyorum?" sorusunun da içi dolmaya başlar.Derinlere gömülü yanıtın hemen ortaya çıkmaması, onu bizden başka hiç kimsenin bulamayacağı gerçeğini değiştirmez. Yine de; bu keşif yolunda, kurduğumuz dürüst ilişkilerden, edebiyattan ve sanattan yararlanabiliriz. En çok da felsefeden... Nietzche'nin dediği gibi: "Birlikte yürümek mi istersin? önden yürümek mi? Yoksa kendi başına yürümek mi" "Kişi bilmeli istediği şeyin ne olduğunu ve onu istiyor olduğunu."
    eliff04
    Aslında ben biliyorum mutluluk. Ve eğer kendimi kanıtlamayı, ebedileştirmeyi başarırsam mutlu olacağım
     nilidiyebilirsiniz
     eylemlerimizi de hep bu belirliyor işte.bir şeyi yapıyoruz yapmiyoruz, yapamıyoruz, veya yapmaktan vazgeçiyoruz mesela... bunun kararını verirken bi amaç doğrultusunda hareket ediyoruz amaçlarımızı da belirleyen isteklerimiz oluyor. amacımıza ulaşamadıysak sorumlu isteklerimiz değil izlediğimiz yol oluyor aslında. ama biz de suçlu arzularımızmış gibi davarniyoruz ve istemekten,direnmekten vazgeçiyoruz bazen. bunu yaparken de başka bir istekle ve amaçla hareket ediyoruz. kurduğum her cümleyi bir amaç doğrultusunda isteyerek kurdum amacıma ulaştım mı?
      tsukyomi
      Aile istedim, olmadı. Asker olmak istedim, bazı şeyleri açık yaşadığım ve emirleri sorguladığım için yarıda kaldı. Aşk istedim, biri öldü, biri öldürdü. Tam hayalimdeki Rus askerini buldum dedim, onu da Suriyeliler ve aw teröristleri benden daha çok görüyor. Özlemekten geberiyorum. Meslek istedim, halkla ilişkilerden hallice sosyologluk geldi, sçm bele vaziyyete. Yani olmuyor aşkım. Artık sadece ölmek istiyorum (Onu da beceremedim. Bir sevgili, 5 arkadaş gömdüm, hala ayaktayım çıldırıcam 🤦🏼‍♀️)
       mrsnl33
       Istediğim mesleği yapmak. Sevdiğim insanlarla beraber, küçük ama mutlu bir hayat kurmak.
        onr_acbdms
        Elbette ki hayır. Bilinçli olarak 4 şey istedim, 4'ü de balyoz gibi vurdukça en dibe gömdü. Bu saatten sonra daha isteyenin de istetenin de... der geçerim.
         imailahorsilahh
         Bu mevzuyu konuşmaya isteğim olmadığını biliyorum en azından.
          bright-wizard
          Çok şey istiyorum. işime gelen her şeyi 😂
           leb
           ölmek .x
            mukan_kagan
            Kendi işlerimi yapacak gücümü kaybetmeden, kimseye muhtaç olmadan ölürsem mis. Dişlerimi fırçalayıp, sabahına uyanmayacağım bir yaşlılık uykusunu şimdiden ve samimi olarak selamlarım. Bunun dışındaki isteklerim çok mühim değil. Yüzümüz gülüyor, sıkıntı sıfıra yakın.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.