12
20.7.2020
Gerçekten de Özgür müyüz?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   velevkiozge
   Zebur, İncil, Kuran, Tevrat... Dört ayrı gelenek, kurallar, inanış ve yaşam biçimi. Dünyaya geldiğimizde içinde bulunduğumuz toplum yaygın inanışlardan hangisini seçiyorsa çoğumuz da sorgulamaksızın bu öğretinin içinde inşa ediyoruz dini kimliğimizi. Peki, kaçımız tüm bu semavi dinlerin kitaplarını özgürce okuyarak ben şu dini seçiyorum, benim kalbime de aklıma da bu yattı diyebiliyoruz. Daha doğru bir ifadeyle, Yaradan’a giden yolda tercihlerimiz ve ruhlarımız gerçekten de özgür mü?
   0
    tsukyomi
    Tüm semavi din kitaplarının özeti şudur; "seni O yarattı, her şeyi bilen O'dur, O'nun kudreti her şeye yeter, O'nun emirlerine uyarsan öldükten sonra kazanırsın, O'na karşı gelirsen öldükten sonra cezalandırılırsın" Yaradana giden yolda özgürlük yoktur, aksine kayıtsız şartsız tam teslimiyet vardır.
     busrawashere
     özgürlük anlayışına göre değişir bence değilim.
      noobzac
      Dini pranga olarak görmeyi doğru bulmuyorum. Bu yanlış anlayış insan eksenli hataların dine mal edilmesinden kaynaklanıyor olabilir. Dini günah keçisi addediyoruz. Aslında dinlerin çoğu insanları bu hatalara karşı önceden uyarıyor lakin söz konusu insan faktörü olduğundan dikkate almak veyahut almamak elbette herkesin kendi inisiyatifindedir. Dine tabi gelişmiş ülke örnekleri halihazırda mevcutken dinin engel teşkil ettiğini farz etmek tamamen saçmalıktır. Ayrıca din çok iyi bir motivasyon kaynağıdır. Tarihimizin dönüm noktaları olan muharebelere baktığımızda bunu belirgin şekilde görebiliriz.
       xlethex
       Montaigne Denemeler kitabinda özgurlükle ilgili, hatirladigim kadariyla, özetle söyle der, afrikada yaşayan bir insan için bile hisdistanda eger bir yasa veya inanmadigi din onu kisitliyorsa o insan da özgür degildir der ve ozgurluk olarak, baskalarinin yaşam alanini, yaşam hakkini ihlal etmeden yaşamaktir ve bu da insanin ozgurlugunun kisitlanmasidir. Özetlersek, insan hic bir zaman özgür değildir.
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.