Gerçek Vampirlik Bu Değil
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   tsukyomi
   Vampir deyince hepimizin aklına bembeyaz ten, güneşten kaçınma, siyah uzun pelerin, Rumen aksanı, kana olan açlık falan geliyor değil mi? Gerçi Twilight ile bu işin boku çıktı ama onu vampirden saymayalım hadi. Peki saygıdeğer Kont Drakula'yı da gerçekte vampirden sayamayacağımızı biliyor muydunuz? Drakula, Eflak Voyvodası III. Vlad'dan esinlenilmiştir, bilinen diğer adı Kazıklı Voyvoda'dır. Düşmanlarına gözdağı vermek için savaş alanlarında cesetleri hep kazıklara oturtulmuş şekilde bırakırdı, bu yüzden hem Kazıklı lakabını, hem de kana susamışlığı yüzünden vampir olduğu inancını üstüne yapıştırdı. Fakat bir vampir değildi. Vampir olduğuna inanılan bir diğer kişi de Kanlı Kontes olarak bilinen Elizabeth Bathory'dir. Güzellik ve yaşlanmamak için yanında çalışan hizmetli kızları öldürttüğü, onların kanını içip kanlarında banyo yaptığı söylenir. Nitekim o bile bir vampir değildir. Peki vampir olmak için ne lazım? Görüntü mü? Vampirliğe en yakın görüntü ''porfiria" hastalığına sahip kişilerdir ve maalesef Kont Drakula gibi gözüktüklerini söyleyemeyeceğim. Porfiria kırmızı kan hücrelerindeki HEM adlı maddenin sentez bozukluğundan ortaya çıkar, çoğunlukla genetik olsa da böyle bir şart yoktur. Ani başlayan ve geçmeyen şiddetli karın ağrıları, ışığa aşırı duyarlılık ve nöropsikiyatrik belirtiler (halüsinasyon, anksiyete, depresyon ve paranoya gibi) hastalığın habercisidir. Bu hastalığa sahip kişilerin ciltlerinde ışığa hassasiyet ve karaciğer problemlerinden dolayı yanıklar ve kabarcıklar oluşur, ışıktan dolayı parmaklar bile düşebilir, diş etleri çekilir ve ön dişlerin sivri üçgen gibi görülmesine sebep olur. Gariptir, bu insanlar sarımsak yiyemez, zira etkileri ağırlaştırır. Eritropoetik porfiriada ise hemolitik anemi sebebiyle kişide kan içme isteği oluştuğunu okumuştum fakat doğru mu emin değilim. Fakat bu hastalıktan muzdarip insanları vampir diye nitelemek ne kadar doğrudur ki? Gelelim sadede. Gerçek vampirler bunların hiçbiri. Onlar aramızda arkadaşlar. Hepimizin yakınında illa varlar, belki de biz de bu vampirlerden biriyiz. Gerçek vampirler insanın kanını değil, yaşam enerjisini emerler, zayıflıklarından faydalanırlar, hayat kalitesini düşürürler ve bundan haz duyarlar En korkuncu da; bunlara sarımsak, hatta kazık bile işlemiyor. Ne düşünüyorsunuz? Var mı çevrenizde vampirler? Varsa kimler? Nasıl başa çıkıyorsunuz? Varsa alırım taktiklerinizi.
    imailahorsilahh
    Gözümüz gönlümüz açıldı yahu 💗 Şimdi, durum şu ki ; Etrafımdakilerin bir çoğu özellikle de kan bağım olan akbabalarım, vampirin bayrak taşıyanı. Her şeyden evvel olabildiğince az karşılaşmaya çalışıyorum(midemi bulandırıyorlar, insanlıktan nasip alsalar iyi aile bağlarım belki olabilirdi), aptal fikirlerini umursamıyorum, nasihat adı altında verdikleri ve uygulatmaya çalıştıkları havhav güzellemesi ve namus, ahlak, edep, minnoş cici ev kızı gibi tanımı kendilerince fixlenmiş ve götten uydurulmuş kavramları dickime takmıyorum. Tartışmadan ve kendimi açıklamaya çalışmaktan da kaçınırım zira beyin tek bir mevzuya programlı olunca boğaz patlatmak benim zararıma oluyor, boşa ruhsal ve sinirsel bunaltı kızılım. Duvara anlatsan daha şereflidir. Ondan sonra başka kimler var... Evet, büyükbaşlar kontenjanı :d bunlar da dayı, amuca vs gibileri. Leş = bunlar işte, hayır bir de en komiği kendilerini çağdaş diye adlandırıp etrafta kendilerinden daha vahim durumdaki anguslara da "cahil" demeleri. Ajsjsjsjssj. Her neyse işte ağlama duvarı gibi oldu biraz, hiçbirinin üzerimde tahakküm kurmaya haddi de hakkı da yok, boğazlarındaki iflahı öperim. Bu topraklarda büyüyen genç kızlar ve çocukların da büyük çoğunluğu bu bilinçle gümbür gümbür geliyor, bunu görüyorum. Bu beni mutlu ediyor. 🙆‍♀️
     silivri
     Zaman zaman spor salonuna gitmem ve ağırlık çalışmam gerektiğiyle ilgili insanlar benimle tartışıyor ve bu tartışmalar enerjimi dibe vuruyor gerçekten.
      catherine-earnshaw
      Çevremizde Vlad'ın ve Bathory'nin getir götünü yaptığı vampirler olduğuna yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Sanaldaki kan içiciler iyice bezdiriyorlar insanı. Geçen eril bir vampir vardı mesela konuyu sekse getirmek için napacağını şaşıran. Çat diye 'uykum var babaay' dedim. Sanıyorum o da başka kurbanlar aramaya başladı. Biri kazığı götüne çaksa güzel olur bunların. Gerçi çakacağımız kazığa değmezler. Siktir edebildiğin kadar siktir et, yok saymak işe yaramıyorsa dışla. Dışlanmış hissettirdiğin biri kolay kolay seni rahatsız etmez.
       derinfeylesof
       vampir denilince aklıma bella ve edward dışında hiçbir şey gelmiyor
        selshine
        ay evet gerçekten vampirler sizin hevesle anlattığınız her şeyde bir sorun ararlar. Yapmak istediğiniz bir şeyi söylediğinizde onun önüne taş koyarlar
         kojiro-
         Bizzat, zamanin da yasadigi kale ki Bran Castle(gorulmesi gereken sato) ve dogdugu yer olan Sighișoara yi ziyaret eden biri olarak Vlad Țepeș in sohreti sadece bizi degil Rumenleri de bir hayli etkiledigini soyleyebilirim. Yani sadece Turkleri de gil Rumenleri de katlettigi bilinir. Gunumuzde ki sohreti ise tam bir rant a donusmus durumda. Su zaman da etrafimizda yasayan vampirlerin bertarafini da bu onerilerle saglayabilirsiniz. kursun mermi (ki kalici cozum) hac (muslumana gosterince sanirim irite olacagi icin kavga cikartir ) veya sarimsak ki yaninizdan uzaklasmanizi saglar ama kalici cozum degildir.
         /
         0

         Tarihe Göre

         İçerik bulunamadı.