23
8.2.2021
Gençler 18 Yaşını Tamamladıktan Sonra Evden Ayrılmalı Mıdır?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   mrlawyerkk
   Biliyorsunuz giderek ailelerimize, aile evlerine çok daha bağımlı çocuklar yetiştirmeye başladık. Bu duruma işsizlik, ekonomik kaygılar, geçim derdi gibi toplumsal sorunlar da neden oluyor ama konfor alanı dediğimiz hal de oldukça etkili. Diğer dünya ülkelerine göre bireysel değil kolektif yaşam tarzına sahibiz. Çocuklarımızı da bu minvalde geniş aileler içerisinde yerleştiriyoruz. Türk gençlerinin büyük çoğunluğu ancak evlilik yolu ile aile evlerinde ayrılıyor. Şöyle bir durum da var bundan 10 yıl önce 18 yaşını tamamlamış bir birey ile bugün 18 yaşında olan biri ne yazık ki aynı olgunluğa sahip değil. Bunun sebebi de bu gençlerin ailelerinin kanatları altında çok uzun süre yaşıyor olmaları. Bugünün gençleri birçok şeyin farkındalar ama kendi başlarına ailelerin desteği olmadan hayatta kalma tecrübeleri eksik. Bundan birkaç yıl önce 20'li yaşlarında genç bir arkadaşla tanışmıştım. "Abi kendi evime çıkmak, ailemin yanından ayrılmak istiyorum ama ailem izin vermiyor ve böyle bir şey yaparsam asla bana destek olmayacaklarını söylüyorlar" demişti. Şok geçirmiştim. Kendi kendine yetebilmek için evden ayrılma kararı alıyor ama yine ailesinden destek ve onay bekliyor. Ailelerin de payı var bu durumda. Kim ailesini neden karşısına almak istesin ki?
    sedefartuny
    18 yaş olmasa bile üniversite sonrası bir iş sahibi olduktan sonra artık aile evinden ayrılmak gerek diye düşünüyorum. Gerçi ülkemizde üniversite akabinde iş bulmak çok güç olduğundan insanlar aileleri ile yaşamak durumunda kalıyor yani bir tercih değil mecburiyet var maalesef.
     kayberkay
     ne kadar önce ayaklarının üzerinde durursan o kadar kârdır ileri dönük meselesi bence
      kania_
      ayaklarının üstünde durabileceklerse neden olmasın ama ben taşınırsam direk yurt dışı düşünüyorum
       mrsnl33
       Ben bu konuda biraz korkak davranıyorum galiba.Yalnızlığı sevmiyorum çünkü.Ancak kafama göre bi arkadaş bulursam ya da evlenirsem ailemden ayrilirim sanirim
        peripedia
        Evden kaçan kız çocuklarının yaşadıklarını, sürüklendikleri yolları gördükçe bu konuda daha muhafazakar düşünmeye başladım. 18 yaş çok çok küçük ve dışarının yönlendirmesine çok açık bir yaş ve dışarı güvenli değil ne yazık ki.
         gulfemkaya
         Bence hayatı öğrenmek için ayrılmak gerekiyor. Diğer türlü tek yaşamaya adapte olmakta baya güçlük çekiyorsun
          detokssuyu
          Hayatı öğrenmek tamam ama diğer taraftan ailemizle geçirebileceğimiz zaman zaten kısıtlı. Elbet ayrılacağız onlardan bu kadar aceleci davranmak doğru değil bence.
          /
          0

          Tarihe Göre

          İçerik bulunamadı.