Geliştirilmiş Beyin İmpilantı: Neuralink
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   acikvenet
   Sonunda merakla beklenen yeni tip buluşu internet ortamından canlı olarak yayınlandı. Musk’ın tanıttığı ve ‘’link’’ ismini verdiği bir bozuk para büyüklüğündeki cihaz kulağın arkasından insan saçının dörtte biri kalınlığındaki nano kablolarla insan beynine bağlanabilecek. Henüz insan üzerinde denenmeyen ancak denek olarak kullanılan domuzlar üzerinde (-ki canlı yayında denendi) başarılı sonuç veren beyin impilantı link, beyin aktivitelerini ölçebiliyor. Böylece beynin şimdiye kadar gizli kalmış tüm sırlarının haritalanması hedeflendiği gibi beyne gönderilen sinyaller ile de bir çok hastalığı tedavi edilebilmesi planlanıyor. Örneğin; beyne gönderilen sinyallerle öncelikle ilaçlara ihtiyaç duymadan beynin kimyası değiştirilebilir ardından ruh hali düzeltilerek hasta depresyon tedavisi görebilir. Ya da omurilik felci geçirmiş birinin beyni ile omurları arasında köprü oluşturularak uzuvlarını tekrar kontrol etmesi sağlanabilir. Ayrıca klavyesiz düşünce ile yazabilme ihtimali pek çok yazarı da heyecanlandırıyor. Dil farklılığından kaynaklanan iletişim engelinin basit bir şekilde çözülebileceği düşüncesi yabancı dil öğrenmekte güçlük çekenler için umut verici oldu. Geliştiriciler ise en çok Black Mirror ‘’Senin Tüm Geçmişin’’ bölümünde olduğu gibi insanın yaşadığı önemli anların kaybedilebileceği ve tekrar izlenebileceğinden umutlu. bu teknoloji hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Kaynak:
   https://acikve.net/gelistirilmis-beyin-impilanti-neuralink/
   https://acikve.net/gelistirilmis-beyin-impilanti-neuralink/
    thetalentedmrripley
    Beyin milyonlarca haneli şifresi olan bir kasa. Sanırım bu çalışmalar kısmen de olsa bu kasaya ulaşmayı sağlıyor ama şifresini çözmek için daha çoook uzun zaman ve çalışma gerek. Bunlar ümit verici gelişmeler ama kısa vadede fazla beklentiye girmeye gerek yok 👏👏👏
     fuckerfukara
     şu hayatta insanı diğerlerinden üstün kılan en önemli şey bence bildiğin dil sayısıdır eğer muskın dediği gibi bu çip dil konusunu ortadan kaldıracaksa insanlar birbirine iyice yaklaşır sırf çok dil bildiği için işe alınan milyonlarca kişi işinden olur .teknolojinin ilerlemesi insanlığın bitişiyle doğru orantılı.
     /
     0

     Tarihe Göre

     İçerik bulunamadı.