55
2.11.2020
Gelenekler Gelişmenin Önündeki Engeller midir?
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   sedefartuny
   Kuşaktan kuşağa, kulaktan kulağa aktarılan gelenekler, örf ve adetlerimiz var. Atalarımızın o dönemin koşullarında inandıkları kültürel alışkanlıklar bütünü de diyebiliriz bunlar. Bugünün dünyasında bu geleneklerin birçoğu hala yaşamaya devam ediyor. Gelişememeyi bu geleneklere bağlamak doğru olmayacaktır ama. Körü körüne sahip çıktığımız bu durumlar geri kalmışlığın küçük destekçileri olabilir mi?
    arasserin
    Mesela şu kırmızı kuşak olayı. Ablamın düğününde kırmızı kuşak bağlatmaya kalkmışlardı bize de takmadım. Benim ablam mal değil kimseye bir şey kanıtlamak zorunda da değiliz
     mevsimlerdensnbahar61
     Misal kına gecesi çok bi makul, engel değil insanların sosyalleşmesi için bir araçtır bknz:
     https://www.instagram.com/p/CBx-NOuAWKG/?igshid=qzqvq9nut54l
     https://www.instagram.com/p/CBx-NOuAWKG/?igshid=qzqvq9nut54l
      monaiman
      Kına gecesi hariç her şey bk gibim.
       okadin
       Evet, bugünün şartlarına, dünya görüşüne uymayan her şey ne yazık ki bizi ileriye götürmez. Kaldı ki içerisinde bulunduğumuz bu zaman dilimi 'yeni ve bambaşka bir zaman' olarak tanımlanıyorsa.
        mrlawyerkk
        Hepsi değildir ama birçoğu eskide kalmış zihin ürünü olduğu için geçmişte kalmıştır, bugün bir anlam ifade etmez. Kırmızı kuşak gibi olaylar ise günümüzün hakaretidir.
         peripedia
         Dünün ihtiyaçları, koşulları ile bugünün durumunu ayırt etmemiz gerek. Ortak kültür ve bir olma duygusuna hizmet eden gelenekler yaşatılmalı ancak bugün cinsiyetçi olduğundan hemfikir olduğumuz geleneklerin yaşamaması gerek.
          eski_bi_tanidik
          Hayır bence. Olsa da sadece bazıları. Yanı ilerlemek isteyen basbaya ilerler. Ama saçma gelenekler de var şimdi. Ama bir yandan bu gelenekleri ilerleme önünde engel olarak görüyoruz ama gittikçe avrupaileşiyoruz ve bu hiç mi hiç iyi bir şey değil. Kendi kültürümüzden, geçmişimizden uzaklaşıyoruz resmen. Kendi kültürümüzü gerilik olarak görüp onları benimsiyor halk (daha doğrusu yetişen halk). Onları daha ileri olarak görüyor. Ve bu düpedüz ahmaklık. "Geçmişini unutan toplum geleceğine yön veremez.)
           handeyakar07
           Gelenekler libido düşürür.
            wb-
            Tadında bırakıldığı zaman engellemez
             tsukyomi
             Diğer ülkeler bir bir uzaya düzenli gidip gelirken Türkiye'nin batağa saplanması tesadüf değildir. Öyle gelenekler var ki, yeri geliyor can alıyor, yeri geliyor hayatı zindan ediyor, bir zincir gibi boynuna dolanıyor. Eh, böyle geleneklere bağlı kalan ya da mecbur bırakılan insanların, dolayısıyla ülkenin gelişmesini bekleyemezsin.
              detokssuyu
              Gelişememe durumumuzu geleneklere bağlamak bence yanlış. Kırmızı kurdeleyi ayrı tutarak birçok gelenek ortak değerler olarak tanımlanır ve bizi biz yapar.
               muzlu-pasta
               Bazıları öyle bazıları degil örnegin çok güzel düşünceli geleneklerimizde ama ama bazıları cidden çok gerici geliyor
                dioberbat
                Bilmem bazıları olabilir
                 zuhredorukta
                 Geleneğin ne olduğuna bağlı ama Türkiye'deki çoğu gelenek gelişmeye engel çünkü hemen hemen hepsi -istisnalar dışında- ataerkil zihinlerin bir ürünü.
                  meyvesebze
                  Evet evet Tum dunya uzaya giderken,tipta,teknolojide cigir acarken bizim hala yerimizde saymamizin tek sebebi kina gecesi yapan ablalarimiz
                   cinayetvaraga
                   Bence gelenekler kalabilir. engel teşkil edecek kadar önemli olmamalı. Gelişip de gelenekler yaşatılabilir. cahilleştirmediği sürece.
                    asit
                    yeniliğe açık olan gelenek duymadım hiç
                    /
                    0

                    Tarihe Göre

                    İçerik bulunamadı.