24
16.10.2020
Gelecek Türkiye'sinin Ayak Bağı: Konvansiyonel Milliyetçilik
  • Seçmece
  • Popüler
  • Tarihe Göre
   hurolarda
   Uluslararası yatırımlar, Big Data, Crypto Currency, Yapay Zeka ve daha pek çok çağın gereği olarak vizyon yaratabilmek için üzerinde uzmanlaşılması gerektiren konu ile alakalı terimler bile henüz ortada yokken yazılmış ideolojiler; kendilerini yenileyemezse eskir ve tarihin tozlu sayfalarında yerini alır. Peki eğer o ideolojiler bir milletin varlığına dairse? İnsan kanı ile değil, dijital olarak kazanılan savaşların; asker sayısı olarak değil, teknolojik olarak üstün olanın sözünün geçtiği bir dünyadayız. Teknoloji öyle çığrından çıktı ki; Transhümanizm, Sentetik Evrim vb. gibi insan biyolojisini direkt etkileyen teknolojilerin yanısıra, insanlığın mars gibi farklı gezegenlerde koloni kurma sevdasına tanık oluyoruz ve bu tanıklığın sonunun ne getireceği hakkında vizyon geliştirebilmiş bir ideolojinin veya siyasi örgütün varlığından kendi ülkemizde bahsedebilmemiz çok zor. Belki devlet ve siyaset tarafından çok da değer verilmeyen konuya hakim bir iki futurist dernek vardır, fazlası zor. Ülkemizin hamurunda son 1-2 senedir dünyada son derece popüler; doğudan batıya doğru dalga dalga gelen ve aslında bizim kurucu ideolojimizde de bulunan "Tekno-Milliyetçilik" var. Buna rağmen onlarca yıldır yanlış yorumluyor; inovatif vizyonerlik yerine yaptığımız yanlış yorumlar üzerinden inanılmaz dip söylemler türetip sığ bir dönem milliyetçiliğinde ısrar ediyoruz. Sene 2020, dünyadaki teknolojik gelişmelere göz atmaya çalışsak günlerimizi harcarız. Türkiye bu gelişmelerin tamamen dışında. ne akıllı telefon devrimini yakalayabildik, ne bilgisayar oyunları konusunda kendimizi geliştirebildik; ne bilgi teknolojilerinde çığır açan buluşlara imza atabildik. toplam 6 uydumuz var ve bunların 3 tanesi tansu çiller zamanında atılmış. rusya'nın 1600, amerika'nın 1300 uydusu var. Uzaktan eğitim sistemimiz bütün öğrenciler girince çöküyor. Çin'de genetiği değiştirilmiş insan doğdu ve 21.yy başında genetik konusunda üniversiteleri parmakla gösterilen bizim konuya uzaklığımız hakkında bile fikrimiz yok. Sadece güncel ve siyasi olaylarla meşgul olan ve yer yer şiddete başvuran siyaset tarzı; doğudan yükselip batıyı da ele geçiren tekno-miliyetçilik ile sona gelmiştir. Artık güncel olaylar arasında takip edilmesi gereken pek çok bilimsel gelişme vardır. eskiden kalma bakanlıklar, eskiden kalma devlet yönetim usülleri değişti ve eksiye bağlı kalınması devleti hantallaştırıyor; Oysa hepimiz biliyoruz ki, orta asyadan kalkıp geldiğimiz bu diken üstü coğrafyada hayatta kalabilmek için "genç" olmamız gerekiyor. Her yaştan milyonlarca genç yaratmamız gerekiyor. Çünkü gençlerin, geleceğe dair fikirleri vardır. dipçik not: iş bu yazı çağın yükselen değeri tekno milliyetçilik üzerinden türkiye cumhuriyetinde baskın düşünce olan konvansiyonel milliyetçiliği eleştirmek için yazılmıştır. romantik solcu kardeşlerimin milliyetçiliğin yok olup birden hepimizin çıplak ve mutlu yaşamamız gerektiğine dair düşünceleri olduğunu da biliyorum ama o iş reelde öyle olmuyor.
    mehmet_08
    10 milyon suriyeli ve arabın yaşadığı bir ülkede milliyetçilik kelimesi kaos ve savaştan başka bir şey getirmez.bide bunlar üreyecekler ilerde biz azınlık olacağız
     madashell
     "Tekno-Milliyetçilik" oldukça güzel betimlenmiş. okurken keyif aldım. teknoloji konusunda tek yapabildiğimiz şey türk bayrağını kim kardashian postunun altına atmak. kendimizi koyduğumuz vizyon bu. bu konuda illa teknoloji lideri ülkeleri örnek almamıza gerek yok. örnek olarak estonya'nın yapmış olduğu dijital atılımı rol model olarak alabiliriz. estonya yıllardır vatandaşlarına dijital dönüşüm konusunda oldukça yol gösterici davranıyor. küçük davalara yapay zekalar baksın diye bir haber okumuştum. bulunca editleyeceğim. edit:
     https://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/05/160504_estonya_internet
     bir internet cumhuriyeti estonya
     https://www.hukukihaber.net/teknoloji/robot-yargic-goreve-basliyor-yapay-zeka-yargisi-nasil-isleyecek-h429652.html
     robot yargıç göreve başlıyor
      redblack
      Amerigan ajani misin sen karşim?! Reyizimiz her eeey ameriga diye kukrediginde turump orda masanin altina saklaniyor inanmazsan aha dayiya sor! İşin şakasini gecersek, bahsettigin ulkelerde daha basite indirgeyerek hukumetler 100 yillik enerji plani yaparken, bizde sayin damada nişan hediyesi olarak verilen enerji bakanligi doneminde sabit saat uygulamasi gibi "enerji tasarrufu yaptiran" acayip bir uygulamaya gecilmistir, ayni bakanimiz "onumuzdeki 6 ay icinde İstanbul'un tamamina ayni anda elektrik verip veremeyecegimiz kesin degil" gibi muhtesem bir planlama yapmistir. Biri 100 yillik düşünürken, biri 6 ay önünü göremiyor, sonra ne oldu? Dugun hediyesi olarak hazine ve maliye bakani oldu her hafta yeni ekonomik paketle geldi, her actigi kutudan ekonomik felaket cikti. Diyeceksin ne alakasi var? Eger devlet eliyle yatirim yapilacaksa paraciklar gerekli, uretim icin enerji sorunu cozulmeli. Sanayi ve teknoloji bakanligina cep harcligi gibi butce ayirip diyanete muslugu sonuna kadar acarsan, teknolojiden uzak, orta cag katolik avrupasi tarzinda bir devlet olursun. Disaridan yatirim gelmesi icin de adalet sisteminin saglam, ekonominin yatirima uygun olmasi gerekiyor. Kendi sektorumden ornek vermem gerekirse yabanci menseili ilac firmalari (kuresel şirketler) ulkemizdeki fabrikalarini kapattilar ya fason urettiriyorlar ya da ithal ediyoruz ilaci. Kisaca, kendi topugumuza sikiyoruz, sonra suçu dış mihraklara atıyoruz.
       dr.rock
       Yazıda derin bir tutarsızlık var. Teknolojik atılım evrensel mantıkla ilerler, hiç bir kalıba ya da idolojiye bağlı kalmaz. Kalırsa atılım yapamaz. Bir bilim insanı vatan temelli motivasyonla bilim geliştiremez, geliştirirse ortaya "dornaz alfa" çıkar, komik olur... Bir insan iç dünyasında, dindarsa-milliyetçiyse-kadın ya da erkekse asla gerçekten özgür olamaz ve devrimi geliştirecek bir bilim üretemez. Sınır varsa bilim yoktur. Yani yazıda savunulan düşünce şerbetli şalgam gibi tınlıyor. Tekno-milliyetçilik = Şerbetli-Şalgam ikiside leziz ama birbiriyle uyumsuz bkz "dornaz alfa":
       https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/aytunc-erkin/dornaz-alfa-adli-ilac-covid-19a-care-mi-5756139/
       https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/aytunc-erkin/dornaz-alfa-adli-ilac-covid-19a-care-mi-5756139/
       /
       0

       Tarihe Göre

       İçerik bulunamadı.