Gelecek Türkiye'sinin Ayak Bağı: Konvansiyonel Milliyetçilik
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mehmet_08
   10 milyon suriyeli ve arabın yaşadığı bir ülkede milliyetçilik kelimesi kaos ve savaştan başka bir şey getirmez.bide bunlar üreyecekler ilerde biz azınlık olacağız
    madashell
    "Tekno-Milliyetçilik" oldukça güzel betimlenmiş. okurken keyif aldım. teknoloji konusunda tek yapabildiğimiz şey türk bayrağını kim kardashian postunun altına atmak. kendimizi koyduğumuz vizyon bu. bu konuda illa teknoloji lideri ülkeleri örnek almamıza gerek yok. örnek olarak estonya'nın yapmış olduğu dijital atılımı rol model olarak alabiliriz. estonya yıllardır vatandaşlarına dijital dönüşüm konusunda oldukça yol gösterici davranıyor. küçük davalara yapay zekalar baksın diye bir haber okumuştum. bulunca editleyeceğim. edit:
    https://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/05/160504_estonya_internet
    bir internet cumhuriyeti estonya
    https://www.hukukihaber.net/teknoloji/robot-yargic-goreve-basliyor-yapay-zeka-yargisi-nasil-isleyecek-h429652.html
    robot yargıç göreve başlıyor
     redblack
     Amerigan ajani misin sen karşim?! Reyizimiz her eeey ameriga diye kukrediginde turump orda masanin altina saklaniyor inanmazsan aha dayiya sor! İşin şakasini gecersek, bahsettigin ulkelerde daha basite indirgeyerek hukumetler 100 yillik enerji plani yaparken, bizde sayin damada nişan hediyesi olarak verilen enerji bakanligi doneminde sabit saat uygulamasi gibi "enerji tasarrufu yaptiran" acayip bir uygulamaya gecilmistir, ayni bakanimiz "onumuzdeki 6 ay icinde İstanbul'un tamamina ayni anda elektrik verip veremeyecegimiz kesin degil" gibi muhtesem bir planlama yapmistir. Biri 100 yillik düşünürken, biri 6 ay önünü göremiyor, sonra ne oldu? Dugun hediyesi olarak hazine ve maliye bakani oldu her hafta yeni ekonomik paketle geldi, her actigi kutudan ekonomik felaket cikti. Diyeceksin ne alakasi var? Eger devlet eliyle yatirim yapilacaksa paraciklar gerekli, uretim icin enerji sorunu cozulmeli. Sanayi ve teknoloji bakanligina cep harcligi gibi butce ayirip diyanete muslugu sonuna kadar acarsan, teknolojiden uzak, orta cag katolik avrupasi tarzinda bir devlet olursun. Disaridan yatirim gelmesi icin de adalet sisteminin saglam, ekonominin yatirima uygun olmasi gerekiyor. Kendi sektorumden ornek vermem gerekirse yabanci menseili ilac firmalari (kuresel şirketler) ulkemizdeki fabrikalarini kapattilar ya fason urettiriyorlar ya da ithal ediyoruz ilaci. Kisaca, kendi topugumuza sikiyoruz, sonra suçu dış mihraklara atıyoruz.
      dr.rock
      Yazıda derin bir tutarsızlık var. Teknolojik atılım evrensel mantıkla ilerler, hiç bir kalıba ya da idolojiye bağlı kalmaz. Kalırsa atılım yapamaz. Bir bilim insanı vatan temelli motivasyonla bilim geliştiremez, geliştirirse ortaya "dornaz alfa" çıkar, komik olur... Bir insan iç dünyasında, dindarsa-milliyetçiyse-kadın ya da erkekse asla gerçekten özgür olamaz ve devrimi geliştirecek bir bilim üretemez. Sınır varsa bilim yoktur. Yani yazıda savunulan düşünce şerbetli şalgam gibi tınlıyor. Tekno-milliyetçilik = Şerbetli-Şalgam ikiside leziz ama birbiriyle uyumsuz bkz "dornaz alfa":
      https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/aytunc-erkin/dornaz-alfa-adli-ilac-covid-19a-care-mi-5756139/
      https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/aytunc-erkin/dornaz-alfa-adli-ilac-covid-19a-care-mi-5756139/
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.