Gayet Doğal Olmasına Rağmen Çoğu Kişinin Korkulu Rüyası Haline Gelen Garip Olay: Regl Olmak
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   velevkiozge
   Regl: Âdet kanaması olarak da bilinen regl, aylık döngüler hâlinde gerçekleşen vajinal kanamadır. Kadın üreme hücresi olan yumurtanın, yumurtalık rezervinde olgunlaşmasıyla birlikte rahmin iç dokusu da kalınlaşmaya başlar. Döllenmenin olmaması durumunda kalınlaşan doku, dökülür ve bir miktar kanla birlikte vajinal yoldan vücut dışına atılır. Ergenlikten menopoz dönemine kadar devam eden bu süreç, kişinin doğurganlığının devam ettiğinin de göstergesidir. Gördünüz mü? ne kadar da doğal bir olay. Peki bu kadar doğal ve sağlıklı bir vücut tepkimesinden neden bu kadar korkuyorsunuz reglden, regl olan kadından? Toplumsal bir durum bu sanırım, regl olmanın toplumdaki diğer karşılıkları biraz da bunu gösteriyor. Özellikle anadolu'da regl olmaya kirlenmek de deniyor. Masumane bir tabir değil ama bu. Yani regl olduğunzda kanamanız sebebiyle iç çamaşırınızın vs kirlenmesindeki kirlenme değil. Kadınlar kendilerini gerçekten kirlenmiş, lekelenmiş hisseiyorlar. Bu dönemde kendilerini hayatlarının çoğu şeyinden alıkoyuyorlar. Örneğin hamur yoğururlarsa o hamurun tutmayacağını, yeni doğan bebeğin yüzüne bakamayacaklarını, yaptıkları çoğu işin düzgün olmayacalarını düşünüyorlar. Ne oldu da regl olmak kadına bile bu yazdıklarımı hissettirir hale geldi? Dini etkisi elbette vardır. Müslümanlık'ta regl kadının bazı ibadetlerinden geri kalması gerektiği inancı vardır. Geleceğim nokta şu aslında, twitterda şu görsele denk geldim. Hadi regl olmayı geçtim reglle alakalı şeyler niye sizi bu kadar alakadar ediyor everybody? niye pedimizi poşete sarıyoruz. Niye pede mal kendinize torbacı muamelesi yapıyorsunuz ki? Utanıyorsan satma kardeşim! Regl oluyorsam oluyorum, sağlıklı bir regl dönemi geçirebilmek için sık sık değiştireceğim pedlere de ihtiyaç duyuyorum ve bundan UTANMIYORUM. Ama sizin bu neden olduğunu anlamadan, sorgulamadan yaptığınız şeylerden sizin adınıza kadınlık ve insanlığımdan utanıyorum.
    amakafamiznasiguzel
    regl olmaktan utanan kadın olmaktan utanıyordur. bunun dile getirilmesinden rahatsız olan erkek de yobazdır. boşverin çok da şaapmaya gerek yok ;)
     benita
     bana denk gelseydi, her markadan beşer tane alıp her kasadan tek tek poşetsiz şekilde geçirirdim
      sisibisoshi
      Bunlar hep az gelişmişlikten kanka. Sen tut Anadolu'da çobanlık yapan adamı kent hayatının merkezine koy, daha evden adımını atamayan adama sırf birilerinin adamı olduğu için fırsat ver, maddi imkan ver, vergide kolaylık sağla, kredilendirmede limitleri zorla, teşvik primleri ver, adamlar da gelsin ticarete atılsın, mağaza açsın, reyona da bunu yazsın.
      /
      0

      Tarihe Göre

      İçerik bulunamadı.