Fransa Yabancı Dil ve Kültür Derslerinden Türkçeyi Kaldırıyor
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   turkdilbilim
   Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Eylül 2020 itibarıyla Fransa genelinde okullardaki yabancı dil ve kültür dersleri iptal edilecek” dedi. Son iki yıl içerisinde 15 cami, 12 dernek ve 4 okulun kapatıldığına dikkat çeken Macron, ülkedeki okullarda 80 bin öğrenciye “ana dil ve kültürü eğitimi” (ELCO) kapsamında yabancı dil derslerin verildiğini fakat Cumhurbaşkanı olarak okullarında devletin kontrol edemediği derslerin varlığının kendisini rahatsız ettiğini belirterek “Müfredat konusunda bir kontrol sağlayamıyoruz ve bu bir sorun” dedi. Bu derslerin bitirilmesi için Tunus, Türkiye, Fas ile aylardır müzakere yapıldığını aktaran Macron “Bu dersleri veren öğretmenler kontrole tabi tutulacak. Bu öğretmenler Fransızca konuşmalı, yasalara uymalı” diyerek ders müfredatının da kontrol edileceğini vurguladı. “Yabancı dillerde uluslararası eğitim” sistemi adı altında bir uygulamaya geçiş yapılması gerektiğini de belirten Macron Fransa’da ana dil ve kültürü eğitimi veren 8 ülke ile bu sisteme geçiş konusunda anlaştıklarınıancak bu konuda Türkiye ile anlaşamadığını bildirdi. Bu tarihten itibaren anlaşmaya varılan ülkelerle yeni sisteme geçileceğini dile getiren Macron, “Türkiye ile bir anlaşmaya varılamazsa ve yeni sistemi kabul etmezse tüm derslere son vereceğiz.” diye konuştu. Avrupa Ülkelerinde yabancı dil ve kültür derslerine ilişkin araştırmalar için: ARİCİ, B., & KIRKKILIÇ, H. A. (2017). YURT DIŞINDA GÖREV YAPAN TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENLERİNİN TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSLERİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ . Cangil, B. E. (2004). Küreselleşme ve Avrupa Birliği Yabancı Dil Eğitim Politikaları Işığında 2000’li Yıllarda Türkiye’de Yabancı Dil ve Yabancı Dil Öğretmeni Yetiştirme Politikalarına Bir Bakış. HAYEF Journal of Education, 1(2), 273-282. …gibi araştırmaları da okuyabilirsiniz.
    elffff
    Bu fransaninda bizle ayrı bi derdi var manyaklar :D
     moonlight3rd
     Bana ne lan Fransa'da Türkçe dersi mi alıcam. Hayret bişey.
      zodyakli
      Bu oradaki Türkleri ilgilendiriyor. Anladığım kadarıyla kendi dillerini öğrenmekten mahrum kalacaklar. Bu Fransa açısından mantıklı bir adım olabilir.
       eski_bi_tanidik
       Kaldırsın bizi alakadar etmez 😌👆
        ozgurkisi
        Mesele tamamen su ki. Bu okullarda cocuklara dil ogretmek adi altinda ya irkcilik pohpohlaniyor yada dini icerikli turk hukuleti propagandasi yapiliyor. Ve adamlar aptal degil. Kapatir tabi. Fetullah gulen okulu mu yani burasi. Yoksa AKP'nin propaganda sahasi mi? Turkiye'deki egitimin durumu ortada. Kucucuk cocuklara dayattiklari sey ortada ayni zihniyet burda da yapmak istedi. Gordgunuz gibi topraksiz gomduler.
         velevkiozge
         Buna tepki gösterecek Türklere kendi ülkelerindeki azınlıklara anadil, tarih, kültür dersleri verileceği söylense bu durumdan daha şiddetli bir tepkiyle karşı çıkarlar. O nedenle yerinde bir karar bana göre.
          wb-
          Sanki bizde adam akıllı Türkçe dersi veriliyor
           atlcns
           Bizde fakültelerden Fransız Dili Ve Edebiyatı bölümünü kaldıralım😂
            ilsasilem
            Zaten dinleyenin olduğunu da sanmıyorum. Yurtdışında Türk tarihi öğrenmenin daha hipnotik bir yolu var. Trt- Diriliş Ertuğrul izlemek
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.