Filozofların Kadınlar Hakkındaki Söylemleri Üzerine Felsefe Öğrenmekten Vazgeçtim
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   muzlu-pasta
   Hayır dedim hazır evdeyken kültürleneyim bir sitede ibni sina ve aristotalesin kadınlar hakkında görüşü diye bir makale okudum okumaz olaydım şu hale bak adamlar ellerinden gelseler tüm kadınlar ölsün erkekler olarak biz bize yeteriz diyecekler “Kadının ödevi, iffetli olmaktır çünkü kadın şehvetinde ortak olunandır ve nefsine oldukça davetkârdır. Bununla birlikte kadın, çok hilekâr ve akla pek az itaat edendir.”-İbni Sina Ruhun düşünme yetisi kölede hiç yoktur, kadında vardır ama işlemez, çocukta ise henüz gelişmemiştir… Örneğin erdemden hepsi pay alır ama payları aynı ölçüde değildir; biri yönetenin diğeri yönetilenin erdemidir nicelik değil nitelik farkı vardır. Örneğin susmak kadının şanındandır, oysa erkek için böyle değildir. Özgür bir ev halkının yönetimi monarşidir çünkü her evin bir tek yöneticisi vardır. Bir adamın karısı üstündeki yönetimi devlet adamının yönetimi gibidir. Çocukları üstündeki yönetimi ise bir kralın yönetimi gibidir, kralca bir yönetimdir”.[2]-Aristotales
    eefenizz_
    Bişey sorucam
     strangestar
     Erkeğin namusu niye hiç kpnuşulmuyo
      rahat
      hadi ibni sina sen zaten isminden mütevellit ne olduğun soru işareti ama ya sen aristo? yakışmadı lan. ama felsefeye küsülür mü güzelim?
       badideasensei2
       Kendi felsefeni yarat
        kafatamircisi
        Felsefe cevabı bilinmeyen sorulara bilinmeyen cevaplar aramaktır
         berat_redflag
         Eflatun (Platon) ve Sokrat (Socrates) felsefenin lideridir. (bence) Avicenna doktor diğil miydi niye felsefe yapıyo
          absurdizm
          şimdi ben bu konuda şöyle bir şey demek istiyorum. kadın zevkinden dolayı değil zekasindan dolayı yapar bence böyle şeyleri. yani demiş ya zevkine ortak olunan , ruhu kullanamayan falan. din kitaplarında geçen bir şey vardır arkadaşlar. bir kadında 9 nefis 1 akıl, erkeklerde 9 akıl 1 nefis vardır diye yazar. şimdi şunu soruyorum "1 aklıyla 9 nefse hukmedip 9 aklı olanların aklını başından alan mi daha zekidir yoksa 9 aklıyla 1 nefsini bile yönetemeyen mi?" İlk namus tesettür ayeti erkeklere inmiştir göz kapaklarınızı örtün diye. erkekler önce bunu basarsın sonra kadınlara bok atsınlar.
           sizofrenpsikiyatrist
           Bana göre felsefenin en önemli kuralı “Söylenenleri çok düşünmeyeceksiniz, çok düşündüklerinizi söyleyeceksiniz”
            ahpte-pateh
            Bu insanların yaşadığı yılları göz önünde bulundurun. Erkeklerin arkalarına kadınlar dizdiği, kadınların alınıp satıldığı hatta doğar doğmaz öldürüldüğü yıllar. Dürüst olalım dünya şunun şurasında 100 bilemedin 200 yıldır kadınlar için eşitlikçi bir yer oldu, ondan öncesinde tartışılmaz bir erkek egemenliği vardı ki hala dünyanın pek çok yerinde durum yine aynı. Bilginler, alimler vb. diye ben onlardan kadınlar konusunda bir atılım beklemem. Düşünceleri de bence dönemlerine göre neredeyse Feminizm. Dediğim gibi dönemleri ile kıyaslayın, şimdiyle değil.
            /
            0

            Tarihe Göre

            İçerik bulunamadı.