Fatih Mehmet Maçoğlu'nun Seyit Rıza'yı Anması
  • Popüler
  • Tarihe Göre
  Vidiom
  Bu başlığa vidio eklemek için telefonundaki dio uygulamasından giriş yap!
   mrlawyerkk
   Ülkemiz komünist başkanı Dersim İsyanı'nın mimarı, aşiret lideri Seyit Rıza'yı anmış. Cumhuriyet rejiminin ilk isyanıdır Dersim İsyanı ve birçok masumun da canını yakmıştır. Bir komünist nasıl oluyor da bir toprak ağasını saygıyla anıyor bu da sorulması gereken bir başka soru.
   https://twitter.com/fatihmacoglu/status/1460153116901396481?s=21
   https://twitter.com/fatihmacoglu/status/1460153116901396481?s=21
    me_out_bye
    Ne olursa olsun herkesinde soyu devam ediyor? Bu ne skşme azmi mk vay canına. Şaşırdığım durumlardan biridir. Ben şimdi bi fareyi öldürsem evimdeki. İllaki bi yerlerde skşmiştir garanti ? 3 5 10 20 sene sonra fareler yine dayanır mi ki kapıma ? Eternal fight amk. 🤔
     badideasensei2
     Seyit Rıza başta din kaynaklı bir isyan başlatmıştır ki bence bu din konusu bildiğimiz kılıf. Ayrıca isyanla ilgili İngilizlerle mektupları vardır. Yani Emperyalizme maşa olmuştur. Ardından Dersim İsyanı bir tür halk ayaklanmasına evrilir. Seyit Rıza ezilen halkların (Zazaların- Kürtlerin vs) durumunu sömürerek kendisini halk kahramanı gibi göstermiştir. Kemalizm anti-emperyalist ama kısmen faşisttir. Kurtuluş Savaşı'nda ezilen ulus olan Türk milletinin yanında Diğer Anadolu halkları da vardı. Çoğunluk olan Türk halkının milliyetçiliği Kurtuluş Savaşı'nda haklı bir milliyetçiliktir. Ezilen ulus milliyetçiliği olarak düşünüldüğünden etiktir. Zaferin ardından geriye diğer ezilen halkların durumu iyileştirmekle beraber yine de asimile edilme ye çalışılmıştır. Ki Atatürk'ün özerklik vermemesine o dönemin koşullarında katılıyorum çünkü bizzat Dersim isyanında Emperyalizmin maşası haline gelen halklarla karşı karşıya kalmak söz konusu olabilirdi. İlerleyen zaman da özerklik konusuna değinilmiş olması gerekirdi. Atatürk onu isyanı başlattığı köprüde idam etmiştir ve yerinde bir karardır. Sözde halkların özerkliği için mücadele ettiği afişe edilen Seyit Rıza emperyalizmin maşasıdır. Bir komünist olarak bu yapılanı saçma ve oportünizme açık kapı bırakmak olarak değerlendiriyorum Ki Dersim halkı çok acı çekti bu gerçek ama peşinden gittiğin adama da (tamamı değil ama bir kısmı için ) dikkat edeceksin. Suçsuz çocuklar anne babasından, suçsuz köylüler de canından oldu bu yönüyle vahşet. Yetim kalan çocuklar da subaylara evlatlık verildi bu da bir nevi özünü unutturma. Komünistlerin Seyit Rıza yı desteklemesi saçmalıktır. Aaa halklar için savaştı ne demek desteklenmemeli demek aptallıktır!
     /
     0

     Tarihe Göre

     İçerik bulunamadı.